Globsec

Počet zobrazení: 3266

Globsec ( Global Security = globálna bezpečnosť ) Forum sa zišlo v Bratislave, aby rokovali, predpokladám, o bezpečnosti vo svete. Je paradoxné, že o bezpečnosti rokujú zrovna tí, ktorí najviac prispievajú k narušovaniu bezpečnosti vo svete.

Výraznou osobou z účastníkov rokovania bezpečnosti vo svete je John McCain. Jeho predstavy o nastolení bezpečnosti sú viac ako signifikantné – schvaľoval vojnu v Iraku, kritizoval Clintonoovu administratívu z nečinnosti pokiaľ išlo o rozhodnutie bombardovať Jugosláviu a v kongrese hlasoval za túto aktivitu NATO, nijako sa netajil svojimi názormi o potrebe napochodovať do Sýrie v plnej sile a zvrhnúť Asadovu vládu. Tak na jeho postojoch k aktivitám USA od Iraku, cez Jugosláviu , Lýbiu Sýriu.. až po jeho účasť na Majdane môžeme sledovať jeho praktickú predstavu o bezpečnosti vo svete. Za ten čas sa vojenská chapadlá NATO dostali od Západnej Európy až po hranice Ruska.

Ďalším z účastníkov fóra je pán Kiska, toho času prezident Slovenska. Už názov článku k jeho prejavu ako ho uverejnili masmédia „... Éra partnerstva s Ruskom skončila.“ napovedá špecifikáciu protivníka, či nepriateľa. Vraj éra optimizmu skončila, aby sme nevideli zmenu hraníc … čím mal na mysli vojnu na Ukrajine a anexiu Krymu. Na druhú stranu k zmenám v Jugoslávii prejavuje aktivity schvalujúce tieto zmeny včítane uznania Kosova ako štátu, hoci v tomto prípade k zmenám došlo vďaka mocenským zásahom spojených so stratou životov a jednoznačne formou nátlaku, na rozdiel od odsudzovanej anexie Krymu.

Tiež ma z jeho prejavu zaujala myšlienka „Ako ostať verný princípom humanizmu, na ktorých je Európska únia postavená, ale aj ako sa s tým vysporiadať kultúrne, sociálne aj ekonomicky.“. V prvom rade pri tejto vete sa mi vybavila genéza Európskej únie v čítane jej postojov v kritických situáciách, z hodnotenia ktorých mám silné pochybnosti o budovaní EU na princípoch humanizmu. Ťažko sa totiž v tomto systéme hľadajú zákonitosti a väzby, ktoré by systematicky smerovali k humanistickým princípom. Z pohľadu na jednotlivé zákony ma napadol zákon o zákaze trestu smrti. Ten je však zameraný na jednotlivca. Aj keby to bol vrah, zločinec, ktorý môže mať na svedomí niekoľko životov, nemôže mu byť udelený trest smrti. Ale ako člen „obranného“ paktu NATO, nič nebráni tomu aby sme ako jeho člen niesli spoluzodpovednosť na zhodenie bômb na hlavy nevinných občanov, ktorý nikomu neskrivili ani vlas na hlave, veď to bude v rámci hlásanej demokracie a slobody. Dokonca sa našiel aj humanista, ktorý by iste na Globsecu nechýbal, ak by bol ešte na svete, ktorý to nazval humanitárnym bombardovaním. Neviem nakoľko sa pán Kiska stotožňuje s týmto termínom, alebo ho označuje ako kultúrne riešenie problému, keď mu tieto skutočnosti nebránia k stanovisku uznania Kosova..

Z uverejnených fotografií ma zaujala usmievavá tvár nášho ministra zahraničných vecí pána Lajčáka na spoločnej fotografii s pánom McCainom. Skoro by som povedal, že mi k dokonalej idile chýba len „bratské“ objatie, ale na to „Amíci“ zrejme nie sú zvyknutý. Ich postoj býva zotrvať v póze odpovedajúcej prikazovaniu.

Aj keď názov fóra hovoril o globálnej teda svetovej bezpečnosti, nosnou témou sú vsťahy a postoj k Rusku. Súčasnú situáciu, práve v tomto smere, by som skôr hodnotil ako patovú, tak, že je ťažko hodnotiť ako sa bude konflikt ďalej vyvíjať. Nie je vylúčené, že aj nad naším územím budú smerom na Ukrajinu letieť letecké úderné zostavy s nákladom „humanitárných“ bômb za účelom mierového riešenia konfliktu, ako to bolo v prípade Jugoslávie. Tu sa natíska otázka, ako by sa zachovala schizofrenická zahraničné politika našej vlády, ak by bolo potrebné vysloviť súhlas s preletmi. Pán Fico si však, ani nikto iný, problém z toho robiť nemusí, lebo ako člena „bezpečnostného“ spolku NATO, sa nato nikto nebude pýtať. Aj to je obrázok „mantinelizmu“ a našej suverenity.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984