Slovenská diplomacia chce klásť väčší dôraz na bezpečnosť.

Počet zobrazení: 2621

V nadpise som uviedol vyhlásenie ministra ZV M. Lajčáka, ktoré do flash správ z vystúpenia ministra v SNR vybrala televízia TA3. Okrem uvedeného vo flash správach bežali aj nasledujúce tri informácie:

Ukrajina : Armáda spustila ofenzívu pri strategickom Mriupole.

Poľsko : Poskytnutie zbraní Ukrajine je poslednou možnosťou, uviedol minister obrany Siemoniak.

USA: B. Obama ponecháva otvorenú možnosť dodávok zbraní Ukrajine, ak zlyhá diplomacia.

Ofenzívu pri Mariupole riadi vraj sám tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Olexander Turčynov. Po boku Ukrajinskej armády na pozície separatistov útočí aj pluk Azov, ktorý je súčasťou Národnej gardy. Zdá sa, že útoku je prikladaný veľký strategický význam. V podstate je to pochopiteľné, vojenský stratégovia Ukrajiny potrebujú víťazstvo vzhľadom na opakovanú mobilizáciu obyvateľstva, jeho postoj k nej ako aj situácii keď v obklúčení pri Debaľceve je početná skupina Ukrajinskej armády.

To, že situácia zrovna nevyzerá v prospech Porošenka a jeho vlády je všeobecne známe a má to aj odozvu na medzinárodnom fóre. Preto sa čoraz častejšie ozývajú hlasy, či Ukrajine netreba aj priama pomoc. Najčastejšie však stále je to len v rovine dodávkach zbraní, čo v predstavách vojnových štváčov je dostatočná pomoc, k tomu aby sa karta úspešnosti obrátila. Myslím, že to ale svedčí aj tom, že so správnosťou vojenského zásahu vlastnými vojakmi, asi hlavne vo vzťahu k svojmu obyvateľstvu, majú isté obavy. Že najhlasnejším kriklúňom o dodávkach zbraní sú predstavitelia Poľska nie nič prekvapujúce.

Obama, tiež ocenený mierotvorca, sa stavia do pozície riešenia diplomatickou cestou, za čo iste očakáva ocenenie od jeho nohsledov. Určite nie od republikánskych nadšencov pre vojnu ako senátor John McCain a nemu podobných. Tí by iste problém o tom či dodať zbrane mali dávno vyriešený. Však aká je tá diplomacia Obamu (USA) ? Ešte ani raz nevyzvali Porošenka a spol. k rokovaniu so separatistami. Je stále tá istá nátlaková „diplomacia“ voči Rusku - stiahnite sa od hraníc, nezasahujte, nepodporujte: neposlúchate- nové a nové sankcie. Dá sa tu vôbec o diplomacii hovoriť, priznám sa, neviem či je za diplomaciu považovaný aj diktát. A zrejme len ako potvrdenie „diplomacie“ sa vPobaltí zdržuje vojenská jednotka Ironhorse so svojou vojenskou technikou včítane tankov a transportérov.

No a čo s tým má spoločné vyhlásenie nášho ministra zahraničných vecí, ktoré som uviedol v nadpise ? Z toho čo uviedol v parlamente a prevzatá informácia v mas médiach, by sa skoro dalo konštatovať, že nič. Je to v súlade so záväzkami Slovenska so svojimi spojencami a členstva v NATO. A to je to, čo ma znepokojuje vzhľadom k jeho spoločnej ceste s premierom na Ukrajinu a ich verbálnej i skutkovej podpore ukrajinskej vládnucej chunte.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984