Z osobného archívu k II. pilieru

Počet zobrazení: 2998

Proti II. Pilieru som písal kde komu už v jeho začiatkoch a tak nezaškodí si prečítať otvorený list Vláde SR:

17 September 2007, zverejnené: http://www.kss.sk/print.php?article=130

Otvorenie 2. piliera je logický nezmysel, nič nerieši, ale dokonale odvádza pozornosť od podstaty problému.

O tom, že 2.pilier /dôchodkové fondy/ je vysoko riziková záležitosť som písal v 1.liste a pri tom ostávam. Vláda si však neuvedomuje, že pre koho!

Citujem zo zákona § 121:

/1/ Sociálna poisťovňa ručí v plnom rozsahu z rezervného fondu solidarity za škodu spôsobenú rozhodnutím, postupom alebo iným konaním dôchodkovej správcovskej spoločnosti/ďalej DSS/ a depozitára, ktoré sú v rozpore s týmto zákonom alebo inými všeobecne záväznými právnymi predpismi a ktoré mali za následok poškodenie majetku v dôchodkovom fonde.

/2/ O náhrade škody podľa odseku 1 rozhoduje súd.

Treba ešte doplniť, že DSS ani depozitár nie sú vlastníkmi dôchodkového fondu, len jeho správcami, a preto za prípadný jeho krach nenesú /ak im sociálna poisťovňa nedokáže súdnou cestou úmysel/ žiadnu zodpovednosť a nedotkne sa to ich vlastného majetku.

Čo z uvedeného plynie?

1. Účastníci 2.piliera sa zo zákona správajú k ostatnému obyvateľstvu diskriminačne a okrádajú ho tým, že sa nepodieľajú 100% na obžive našich dôchodcov. /Hlúpa otázka, ale pointa je tá istá: Ak si kúpim zbraň poníži vláda 50 % tej daňovej povinnosti, ktorú platím na armádu a políciu?/atď. Dnešný deficit sociálnej poisťovne z tohto dôvodu /ktorý chce riešiť vláda zvýšením odvodov/ je smiešny s tým, čo bude o 20 rokov a potom ešte ďalších 20 rokov a viac potrvá.

2. DSS hrajú s cudzími peniazmi na cudzí účet bez akéhokoľvek rizika a sú za to dobre platené. Ak by neexistoval 2.pilier, Sociálna poisťovňa by správcovstvo dôchodkov zvládla s terajšími svojimi nákladmi a možno ešte lacnejšie. Náklady na DSS sú možno zbytočnou investíciou budúcich dôchodcov a určite zbytočné pre celú spoločnosť ako celok

3. Lup, ktorý takto účastníci 2.piliera získajú a „investujú“, môže im priniesť zisky, alebo ho v investičných hrach DSS za nich prehrajú, ale o nič neprídu, lebo Sociálna poisťovňa im nahradí „poškodenie majetku v dôchodkovom fonde“. Prečo by teda mali z druhého piliera vystúpiť, ako si to želá vláda SR?

4. Ak nebude stačiť rezervný fond na uspokojenie poškodených hráčov a on nebude, lebo bude nulový /pravidelne sa bude čerpať na krytie 1.piliera a ani tam nebude stačiť/, tak štát zvýši odvody pre všetkých, teda aj pre tých, ktorí sa žiadnych hier nezúčastnili.

 

Takto možno pokračovať, ale aj z napísaného je zrejme, že 2.pilier rozdelil našu spoločnosť na dve triedy podľa veku. Ľudí nad 40 rokov diskriminoval a odsúdil ich aby robili 100% na dôchodcov, či uťahovali si opasky /dôchodcovia/ a na tých mladých, ktorí sa rozhodnú hrať riskantnú hru o vysoký dôchodok. Samotný zákon o 2.pilieri v § 9 veľmi pozorne bráni svojich „ctiteľov“ pred diskrimináciou, ale pritom je fakt, že diskriminuje ekonomicky prevažnú časť obyvateľov a porušuje ústavu. Vážená vláda SR, prosím nanovo si prečítajte predmetný zákon a konajte logicky a nie zmätočne.

V Michalovciach v deň a na oslavu 63. výročia SNP.

V tom období som spracoval a rozposlal aj ekonomický dopad II. piliera na občana:

Počet obyvateľov Slovenskej republiky v roku 2005 (cca=2006)...............................

5 389 000 )1

Príjem Sociálnej poisťovne na starobné poistenie (18%).................................

62 294 432 000 Sk )2

Odvedené príspevky na starobné dôchodkové sporenie (SDS) - II. pilier.......

18 246 497 000 Sk )2

Dotácia pre Sociálnu poisťovňu (SP) zo Štátnych finančných aktív (ŠFA*) …

19 000 000 000 Sk )2

Nedostatok prostriedkov v I. piliery z titulu vzniku II. Piliera.........................

18 246 497 000 Sk

Nedostatok prostriedkov z priebežného starobného poistenia...................................

7 530 503 Sk

Každý občan prispel za skupinu sporiteľov v II. piliery na tvorbu ŠFA čiastkou............. 3 386 Sk

  • ŠFA - tvoria občania prostredníctvom štátu z daní, poplatkov, predaja spoločného majetku a pod.

  • 1) SR v číslach (SŠÚ)

  • 2) Podľa Sociálnej poisťovne – servis pre média

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984