Archív článkov

Posudzovať vývoj v USA v uplynulom roku naozaj nemožno začať inak, ako 11. septembrom, keď dve veľké civilné lietadlá narazili do dvojičiek Svetového obchodného centra v New Yorku a ďalšie lietadlo, tiež s nevinnými civilistami na palube, zasiahlo časť Pentagónu, komplex amerického ministerstva obrany vo Washingtone.

Realitou sa stalo niečo dovtedy...

Úsilie Číny o vstup do Svetovej obchodnej organizácie (WTO) trvajúce 15 rokov, sa skončilo úspechom, keď členovia tejto prestížnej organizácie jednomyseľne prijali Čínu ako svojho ďalšieho člena.

Pre Čínu a jej postavenie vo svete je charakteristické, že o deň neskôr sa členom WTO stal aj Tchajwan. Nie však ako ďalšia členská krajina, ale ako "oddelené...

Summity Združenia krajín Ázie a Tichomoria (APEC) bývali v minulosti na okraji pozornosti ostatného sveta. Ak posledný, šanghajský summit 20 členských krajín APEC-u vzbudil vo svete osobitnú pozornosť, prispel k tomu predovšetkým fakt, že to bolo prvé stretnutie najvyšších predstaviteľov takého veľkého počtu krajín po 11. septembri, keď teroristické útoky v New Yorku...

Aj tá najväčšia tragédia prejde časom z etapy prevládajúcich vášní do obdobia chladných úvah a konštatácií. Výnimkou zrejme nebude ani teroristický útok na symboly americkej moci - Svetové obchodné centrum (WTC) a Pentagon - budovu Ministerstva obrany USA.

Prvým problémom, ktorým sa ľudstvo bude v takýchto úvahách zaoberať v roku jeden po tomto násilnom...

„Východ je Východ a Západ je Západ a títo dvaja sa nikdy nestretnú,“ tvrdil kedysi anglický spisovateľ Rudgard Kipling, znalec Orientu. Zrejme sa mýlil. V Európe je už niekoľko desaťročí populárna joga, o niečo neskôr prišlo do módy bojové umenie kung-fu importované z čínskeho kláštora Šao-lin a najnovšie lákajú aj Piati Tibeťania a cviky Tchaj-ťi čchuan.

...

V súvislosti s výzvou prezidenta SR Rudolfa Schustera, aby v Slovenskej televízii vznikli špecializovaní redaktori pre najvyšších ústavných činiteľov, som sa na túto tému vyjadril pre slovenské médiá. Privítal som prezidentov návrh, lebo počas mojich novinárskych ciest po svete som sa stretával väčšinou s odborníkmi ovládajúcimi do podrobností svoju úzku špecializáciu.

...

Summit prezidentov USA a Ruska, Georga Busha a Vladimira Putina, sa nezačal ich prvým, historickým stretnutím v sobotu na slovinskom hrade Brdo neďaleko Ľubľany, ale akýmsi zahrievacím kolom krátko predtým, keď verejne deklarovali svoje odlišné postoje i možné ústretové kroky.

George Bush využil piatkovú návštevu Poľska na vyslanie signálov do Moskvy. Vo...

Keď Spojené štáty a Sovietsky zväz podpísali v roku 1972 Dohodu o protiraketovej obrane (ABM), mnohí vyslovovali pochybnosti o význame takéhoto kroku, lebo dohoda neobmedzovala útočné rakety, ale zbrane, ktoré ich mali likvidovať.

Napriek tomu ABM mala svoje odôvodnenie. Ak by sa neobmedzilo množstvo protiraketových zbraní, viedlo by to následne k...

Koncom apríla americký prezident George W. Bush vyhlásil, že vzťahy medzi USA a Čínou sa dostali kvôli Taiwanu opäť na osudovú križovatku. Jedna cesta z nej vedie k eskalácii napätia a k možnému konfliktu v tejto časti Ázie.

V rozhovore pre televíznu spoločnosť ABC prezident na otázku, či sú USA zaviazané brániť ostrov v prípade konfliktu s Čínou,...

James Baker, bývalý minister zahraničných vecí vo vláde Georga Busha seniora, v roku 1999 napísal, že "najlepší spôsob, ako nájsť nepriateľa je, začať ho hľadať". Pre mnohé doterajšie vlády USA bolo typické, že na sformovanie zahraničnej politiky potrebovali mať pred sebou obraz konkrétneho nepriateľa, na ktorého by upriamili svoju pozornosť.

Lenže, je...

Tohtoročné zasadanie Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov (CZĽZ) malo za úlohu predovšetkým schváliť desiaty päťročný plán, ale napriek tejto v minulosti formálnej povinnosti, známej z predchádzajúcich rokov rutinným dvíhaním rúk, vyznačovalo sa niekoľkými osobitosťami vhodnými povšimnutia.

K správe o stave krajiny, ako aj k samotnému návrhu...

Lietadlo sa predralo cez oblaky a pod nami sa objavili vysoké hory. Pilot si to namieril priamo do úzkeho údolia, takže o chvíľu sme už mali vrchy, pokryté sviežou zeleňou pripomínajúcou mach, vo výške okien. Zelené vrchy kontrastovali s pestrofarebnosťou údolia, ktoré vyzerá ako posteľná prikrývka pozošívaná z malých rôznofarebných kúskov látky.

Také...

Len čo sa taxík pohol od starého šanghajského letiska Chung-čiao, po pár metroch opäť zastal v mori iných áut, a ja som sa v ňom ocitol akoby uväznený, vystavený navyše horúcemu a vlhkému vzduchu, ktorý na mňa útočil cez všetky otvorené okná. Jediným rozptýlením v nekonečnom čakaní bol najnovší čínsky hit, ktorý sa ako nepodarený vtip šíril z taxikárovho kazetového prehrávača...

Hustý žltkastý štipľavý dym, ktorý zaplnil úzku pekinskú uličku, bol pre mňa prekvapením. Nechápal som, kde sa tu berie, iba niekoľko sto metrov od moderného hotela Milénium. Už samotný názov hotela napovedá, že patrí medzi tie najnovšie, podobne ako početné vysoké administratívne budovy po oboch stranách rušnej výpadovky. Po pár krokoch som zistil, že dym sa plazí po...

Počas nedávneho pobytu v Číne som sa na niekoľkých miestach snažil dostať odpoveď na otázku, ako bude táto krajina a jej politika vyzerať o dva - tri roky. Väčšina postrehla môj zámer s takto položenou otázkou, a preto kvalita odpovedí bola v nepriamej úmere k postaveniu opýtaných. Čím vyššia funkcia, tým menej konkrétna odpoveď.

Dôvod na takto položenú otázku bol...

Vymenovanie penzionovaného generála Colina Powella za budúceho ministra zahraničných vecí USA sa všeobecne hodnotí ako významný krok vedúci k zjednoteniu Ameriky rozhádanej a rozdelenej nedávnymi voľbami. Zároveň sa ale objavujú úvahy, či toto rozhodnutie nie je súčasťou rozsiahlejšieho plánu.

Tieto úvahy najnovšie oživil senátor Harry Reid z Nevady, podľa ktorého...

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984