Archív článkov

Futbal a hudba sú pojmy, ktoré dnes už neoddeliteľne patria k sebe. Futbalové hymny umocňujú atmosféru zápasov, povzbudzujú hráčov a vlievajú nádej fanúšikom. Už niekoľko desiatok rokov sprevádzajú rozhodujúce momenty stretnutí na tribúnach i na trávnikoch. Ak hovoríme o futbale, nemôžeme začať nikde inde ako v kolíske tohto športu – v Anglicku. Aj keď, paradoxne, hymna...

To, že sa neodvolateľne blížia Vianoce, sa jednoducho nedá prepočuť. Začiatkom decembra rádiá oprašujú staré osvedčené vianočné hity a desiatky spevákov vyrážajú do hitparád. Medzi stovkami piesní, ktoré viac ako umeleckú tvorbu pripomínajú fabriku na hity, však nájdete aj zopár zaujímavých a naozaj citových. Pripomínajú, že nie každému na svete je súdené prežiť sviatky v...

Nebyť režiséra Marka Škopa, ležala by obec Osadné možno dodnes ukrytá pred zrakmi celého sveta potichu spievajúc svoju poslednú pieseň. Možno sa v tejto súvislosti do mysle tlačí istá paralela demografie obce a rozvoja cestovného ruchu v tomto akoby zabudnutom kraji, ale nedajme sa pomýliť. Socha medveďa, miestna krčma (v ktorej sa odohráva podstatná časť filmu) či krypta v...

Keď v roku 1988 zrušil Michail Gorbačov tzv. Brežnevovu doktrínu, ktorá umožnila intervenovať v krajinách Varšavskej zmluvy, spustila sa v strednej a východnej Európe vlna politických prevratov. Definitívny kolaps komunistických režimov zavŕšila v roku 1991 Gorbačovova demisia a zánik Sovietskeho zväzu. S týmto obdobím je neoddeliteľne spätá aj pieseň od nemeckej hudobnej...

Kým na Slovensku a v Čechách univerzitným sektorom otriasa aféra s rýchlenými titulmi a sem-tam padne hlava nejakého funkcionára, na rakúskych univerzitách to doslova vrie. Na stole leží osemnásť požiadaviek, ktoré vytiahli do ulíc tisíce študentov z celého Rakúska. V hre je kvalita školstva, slobodný prístup k vzdelaniu, demokracia aj financie.

Vládna reforma...

Dvadsať rokov od zamatovej revolúcie, to je obdobie, po ktorom sa už hodnotiť, či sa jej ideály podarilo presadiť alebo nie. Za posledné týždne sa už pomaly nenájdu takí, ktorí by sa k revolúcii nevyjadrili, ktorí by sa nezamysleli nad tým, čo priniesla, aké to bolo pred novembrom 1989 hrozné a v akej úžasnej slobode žijeme dnes. V tejto súvislosti ma neprestávajú fascinovať...

Väčšina z nás si Karla Kryla pamätá ako rebela bojujúceho proti vpádu vojsk Varšavskej zmluvy v piesni Bratříčku zavírej vrátka či ako emigranta, ktorý sa vďaka svojim textom stal symbolom boja proti totalite. Karel Kryl však ostal rovnako nekompromisný aj po revolúcii a tak sa veľmi skoro stal tŕňom v oku rodiacej sa novej demokratickej moci.

Jedna z posledných piesní, ktorú napísal,...

České aj slovenské vysoké školstvo zažíva škandál, ktorý nemá v samostatnej histórii oboch krajín obdobu. Podozrenia z bleskurýchleho získania titulov, ale aj plagiátorstva môžu vážnym spôsobom poškodiť dobré meno univerzitného vzdelávania na dlhé roky.

Všetko sa začalo relatívne nevinne vyzerajúcou reportážou Českej televízie, ktorá odhalila plagiátorstvo na...

Na Slovensku hádam ani neexistuje nikto, kto by nepoznal Karla Pávka, šoféra JRD vo filme Vesničko má středisková. Marián Labuda, jeden z najznámejších slovenských filmových, divadelných a televíznych osobností, oslávil na výročie vzniku Československej republiky jubilejné 65. narodeniny.

Menzlov maskot

Marián Labuda sa narodil sa 28...

Angažovať sa je úplne zbytočné. Sám nič nezmením, a akurát tak strácam drahocenný čas. Aj tak za mňa rozhodujú iní, či sa do toho vŕtam alebo nevŕtam. A tak po práci v obývačkovom kresle zapínam televízor a vypínam sám seba.

Buďte zmenou, ktorú chcete vidieť vo svete. Gándhí.

Iste, aj nič nerobiť je odpoveďou na záplavu problémov, ktoré na nás útočia zo...

Sociálny systém dnes zažíva útoky zo všetkých strán. Argumenty o tom, že si v hospodárskej kríze nemôžeme dovoliť míňať verejné zdroje na sociálnu oblasť, sa sypú rad za radom. Ak si vlády môžu dovoliť sanovať miliardami eur krachujúce firmy a banky, prečo majú byť občania tí, na čie sociálne štandardy sa siahne v prvom rade? Minimálna mzda je jedným z nich.

...

Bol prvý Slovák, ktorý dokázal v roku 1982 poraziť v Zlatom Slávikovi dovtedy prakticky neohrozenú pozíciu Karla Gotta. Pred ním sa to jediný raz podarilo Waldemarovi Matuškovi. Nadaný hudobník, textár a skladateľ, Miroslav Žbirka alebo aj Meky, ako ho pomenoval jeho kamarát z detstva. Ak máte pocit, že skladby Atlantída, V slepých uličkách, Biely kvet či Motýľ admirál tu boli...

Málokedy sa slovenským či českým interpretom podarí taká pieseň, ktorá by zarezonovala nielen v ušiach ale aj v srdciach všetkých, pre ktorých je Československo krásnou a nostalgickou spomienkou. „Dnes už sme každý vlastným pánom“, spievajú slovenskí No Name a českí Chinaski v skladbe, ktorá znie v týchto týždňoch z rádií.

Československo v mysliach ľudí stále žije....

Vládou schválený návrh rozpočtu na budúci rok vyvolal obrovskú vlnu kritiky najmä pre historickú výšku schodku. Napriek tomu je však diskusia o hospodárení štátu povrchná. Vláda síce neprišla so žiadnymi prevratnými návrhmi, opozícia však nie je na tom o nič lepšie. Chýba hlbšia vízia. Alebo ju všetci pred verejnosťou dôsledne taja.

Zo základných čísel vyplýva, že...

Je rok po začiatku krízy. Sme z najhoršieho vonku? Konala vláda správne a pomohli protikrízové opatrenia? Na tieto otázky sa pokúšali nájsť odpovede zástupcovia zamestnancov, zamestnávateľov, ministerstva financií a vedeckej sféry 28. septembra na diskusii organizovanej nadáciou Friedrich Ebert Stiftung. Diskusiu moderovala Brigita Schmögnerová, viceprezidentka Európskej banky...

Trpíte nedostatkom financií? Nijaký problém. Inštitúcií, ktoré vám rady požičajú, je dosť na každom rohu. Diskrétne, bez dokladovania príjmu, bez ručiteľa. Kým v bežnom živote sa takýmto spôsobom nezriedka začínajú osobné tragédie, štáty sa zadlžujú ako by bolo všetko v poriadku.

„Dlh Slovenskej republiky každou sekundou narastá o 147,35 eur.“ Ivan Mikloš týmto...

Konský záprah dnes patrí skôr do kategórie alegorických sprievodov ako prepravy osôb. Ale ak sa chcete v špičke dopraviť z jedného konca Bratislavy na druhý, vaša priemerná rýchlosť pri jazde autom nie je o nič vyššia, ako keby ste išli kočom. Jediný rozdiel je v tom, že si v interiéri svojho tátoša môžete naplno vychutnať nový album Madonny a zapnúť klimatizáciu.

...

Český poslanec Miloš Melčák všetkým ukázal, ako sa to robí. A vraj jeden človek nedokáže meniť svet! Ľudskoprávni aktivisti a bojovníci za spravodlivejší svet môžu iba ticho závidieť. Kým ostatní politici musia dlhé roky intenzívne pracovať na príprave novej legislatívy a viesť zákulisné hry, aby dokázali hýbať politikou scénou, Melčák je niekto, koho sa to netýka. A to nie je...

Minimálna mzda je ako zaklínadlo. Pre socialistov základný kameň, pre liberálov nočná mora. Pravý dôvod, prečo niekomu prekáža, však nie sú ekonomické argumenty ani jej potenciálny vplyv na zamestnanosť. Jej hrozba nie je ani tak v tom, že je to ekonomický nástroj, ale v tom, že je to princíp.

Abstrahujme teraz od faktu, že minimálnu mzdu poberá na Slovensku 2,7...

Slovensko na tri dni zachvátil ošiaľ menom dalajláma. Ako to už u nás býva dobrým zvykom, opäť rozdelil občanov na dobrých a zlých, demokratov a autokratov. Môžete si vybrať: buď dalajlámu obdivujete, alebo zavrhujete. Žiadny iný názor medzitým neexistuje.

Súkromná návšteva tibetského duchovného vodcu bez pozlátka odhalila „zrelosť“ našej kultúry. Občianskej aj...

Keď Michael Jackson a Lionel Richie v roku 1985 napísali pieseň We are the world, možno ani netušili, že tým začnú novú éru hnutia za lepší svet. Pieseň, ktorá bojovala proti hladu v Afrike, dobyla ľudské srdcia aj prvé priečky hitparád. Bola totiž iná. Nemala liečiť boľavú dušu, nehovorila o láske ani rozchode, smútku ani o prehrách. Nemala byť bútľavou vŕbou ani miestom, kde...

Ľahko sa hovorí o tom, že Rómovia si môžu za svoju situáciu sami, že majú chcieť robiť, že sa iba priživujú. Už ste sa ale niekedy skúsili zamestnať ako Róm? Alebo zamestnať Róma? Môžete byť akokoľvek pracovitý, zodpovedný a čestný, farba pleti a pôvod vás jednoducho degradujú.

Priznám sa, že Rómov zamestnávam rád a robím tak natruc väčšine spoločnosti. Vždy ma...

Sloboda informácií je nepriateľom číslo jedna všetkých diktatúr na svete. Pôvodne sa jej vlády bránili monopolom štátnych médií, pálením kníh, pamfletov a novín či sledovaním a trestným stíhaním žurnalistov. Dnes – v ére internetu – sa boj s pravdou stáva čoraz náročnejším a sofistikovanejším.

Pre nás takmer nepredstaviteľné, ale vo svete predsa len možné....

„Som rád, že sme sa zbavili prednovembrového režimu,
ale niekedy sa mi zdá, že tie reklamné táraniny,
ktoré sa na nás valia zo všetkých strán,
mi lezú na nervy snáď ešte viac ako kedysi tie komunistické,“
profesor imunológie Václav Hořejší, blog.aktualne.cz

Reklama sa čoraz viac začína podobať na akúsi novodobú formu terorizmu. Nemožno pred ňou...

S Martinom Kováčom z firmy Etarget sa zhováral Michal Feik

V čom spočíva myšlienka kontextovej reklamy?

– Reklama by mala byť čo najbližšie k téme článku, ktorý internetový surfer práve číta, prípadne k záujmom čitateľa. Tak zabezpečíme, že inzerent osloví ľudí, ktorí majú záujem o jeho služby, a neobťažuje tých, ktorí záujem nemajú.
...

Stránky

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984