Archív článkov

Koronavírus je vážnym problémom dneška, ale podľa môjho názoru je hodne nadsadený a extrémne drahý. Náklady 3 – miliárd eur (1,5 miliardy/mesiac) na neviditeľného nepriateľa, rozosievajúceho smrť, na ktorého je súčasná veda krátka, boli a sú obhájiteľné iba vtedy, ak by každý občan stál zoči-voči smrti. Naša skúsenosť nám to však nepotvrdzuje!
Neviditeľný nepriateľ, smrť, ale predstavujú...

Slovenská vláda na túto dilemu odpovedala jasne už pri nástupe pandémie: zastaviť ju a obrániť každého občana pred jej infikovaním.
Obrana občanov pred pandémiou v situácii, keď minimálne 2/3 občanov by malo byť infikovaných, vytvára zložitú a paradoxnú pozíciu. Pomáhať ľuďom, aby sa nenakazili za podmienky, že nemožno sa vyhnúť nákaze, je to isté, ako keby sme...

Inštitút zdravotnej politiky (IZP) vypracoval tri scenáre šírenia pandémie, ktoré sú výsledkom epidemiologických skúmaní a sociologických analýz a sú aplikovateľné nielen na jednu krajinu, ale možno ich použiť na celé kontinenty, ba dokonca na celý svet.

Rozdiel medzi týmito troma scenármi spočíva v stupni ovplyvňovania evolúcie a dynamiky...

Premrštené ceny ochranných pomôcok proti C-19, ako ukazuje kontrola zmlúv na Správe štátnych hmotných rezerv, sa zdajú neuveriteľné nielen z ekonomického, ale aj z morálneho hľadiska.
Možno však povedať, že nielen ceny usvedčujú hmotné rezervy, že stáli na zlej strane a že napomáhali viac súkromným záujmom ako potrebám štátu.
Výšku ceny možno vždy relativizovať...

Upozornenie: Editor sa s obsahom nasledujúceho textu nestotožňuje. Článok okrem názoru či názorov obsahuje priamu výzvu, komu majú voliči dať svoj hlas.

+ + +

Smer v týchto voľbách všetko postavil na jednu kartu, ktorou je ochrana sociálneho štátu.
Na prvý pohľad by sa to mohlo javiť ako plne oprávnená SD požiadavka.
Ak však posudzujeme tento program v kontexte 12-ročnej...

Všetky strany sa oháňajú slovom boj a touto vojenskou terminológiou sa vzájomne hecujú či vo vnútri strany alebo medzi sebou. Preto môže byť zaujímavé pozrieť sa na volebný zápas s touto terminológiou, ukázať na frontové línie, na ktorých sa má rozhodnúť o výsledkoch volieb, a aké základné otázky sa rysujú pre občanov.
Samozrejme, sú aj podružné, sekundárne línie,...

Tak, konečne už je to jasné! Druhá najväčšia ekonomika a vojensky najsilnejší člen NATO v Európskej únii a silný geopolitický hráč po 47-rokoch odchádza z EÚ.
Ako je možné, že krajina, ktorá pomerne úspešne riadila svoje impérium, mala také veľké problémy spolupodieľať sa na riadení EÚ?
Väčšina komentátorov to považuje za tragédiu pre EÚ so špatnou prognózou...

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984