Reklama
Reklama

Archív článkov


V sobotu 25. októbra 2014 o 15. h. v Siladiciach bude pri príležitosti 75. výročia narodenia a 20. výročia úmrtia spomienkový program a odhalenie pamätnej tabule siladickému rodákovi, básnikovi Jánovi Šimonovičovi.

Ján Šimonovič sa narodil 17. februára 1939 v Siladiciach. Do základnej školy chodil v rodných Siladiciach a v susedných Zeleniciach, maturoval roku...


Na podujatí Odkaz SNP pre súčasnosť v diskusii Pavol Kanis pripomenul významné  vystúpenie poslanca za SDĽ, spisovateľa Ladislava Balleka na 6. schôdzi SNR dňa 29. 9. 1992, kedy sa rokovalo na návrh skupiny poslancov za SDĽ, aby SNP bolo štátnym sviatkom. Text uverejňujeme podľa vtedajšieho záznamu.

"Očitý svedok spomína, že tamtoho augusta roku 1944...
V pondelok 13. októbra 2014 sa v bratislavskom Kine Lumière začne prehliadka Týždeň čínskych filmov. Na výbere siedmich filmov ukáže nielen obraz čínskej spoločnosti, ale aj reflexiu jej histórie a kultúry očami domácich tvorcov. Prehliadka potrvá do 17. októbra 2014 a vstup na projekcie je voľný, no otvárací film Konfucius je len na pozvánky.

...Už vo štvrtok 9. októbra 2014 vstúpi do slovenských kín najosobnejší film talianskeho režiséra Federica Felliniho 8 ½. Film je súčasťou nekomerčnej putovnej prehliadky Projekt 100 a na Slovensku sa bude vďaka Slovenskému filmovému ústavu (SFÚ) uvádzať v obnovenej reštaurovanej verzii.

Felliniho film s autobiografickými motívmi 8 ½ (1963) rozpráva príbeh...


Ján Kulich: Súsošie Žalujem. Foto Peter Zelizňák / Creative Commons

O chystanom odstránení súsošia Žalujem sme sa dozvedeli náhodou vo štvrtok 25. septembra 2014. Informáciu sme sa snažili okamžite preveriť u primátora Svidníka i u riaditeľa Duklianského múzea. Keďže neúspešne, spojili sme telefonicky priamo s riaditeľom Vojenského historického ústavu...
Augustový program Študijnej sály Slovenského filmového ústavu Filmotéka v Kine Lumière bude zameraný na pripomenutie si 70. výročia od vypuknutia Slovenského národného povstania. Túto významnú udalosť dramaturgovia kina reflektujú naprieč filmovými  cyklami, ale aj projekciami vzácnych krátkych filmov z archívnych zbierok.

„...

Pri spracúvaní výsledkov ankety Vaša najlepšia kniha roka 2013 sme si uvedomili, že pre čitateľov môžu byť zaujímavé aj ďalšie informácie ako len najlepšie umiestnené knihy.

Počet hlasujúcich v ankete sme už uviedli: bolo ich 44.

Ďalšou zaujímavou súhrnnou informáciou – okrem rebríčka najúspešnejších kníh – môžu byť sólo nominácie na prvé miesta, prípadne aspoň dve...

PORADIE A POČET HLASOV

1. miesto

Etela Farkašová: Na rube plátna, Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, 2013 (4 prvé miesta, 1 tretie miesto. Hlasy: G. Rothmayerová, H. Košková, D. Rebro, Z. Matláková, P. Dinka.)


2. miesto

František Novosád, Dagmar Smreková (eds.): Dejiny   sociálneho a politického myslenia,...

Akademický maliar Stanislav Harangozó je nesporne náš najčastejšie vystavujúci výtvarník: a to aj v dnešných časoch. Skôr stihne do roka osem až desať výstav, ako by sa uspokojil s jednou či dvoma. Len čo vlani 5. decembra otváral výstavu v Košiciach (Obrazy), tohto roku už 9. januára bola vernisáž jeho výstavy Bonjour vo Francúzskom inštitúte v Bratislave. (A 15....