Archív článkov

Žijeme zvláštnu dobu. Všetci veľmi dobre vieme, že na Ukrajine je čudný konflikt, alebo ak chcete – čudná (taká čudná, že je ako stupavská krčma – smutná) vojna (drôle de guerre).

Vraj ako parížski študenti v ďalekom 68: Nevieme, čo chceme, ale vieme, čo nechceme.

Lenže je tu skupina ľudí (a tá je, žiaľ, na...

Ešte nestihla zaschnúť tlačiarenská čerň na komentári o návšteve prezidenta Turkménska S. Berdymuchamedova a už tu máme návštevu iného prikaspického prezidenta v Teheráne.

Po účasti na jubilejnom 25. Sanktpeterburgskom ekonomickom fóre (25th St. Petersburg International Economic Forum), kde sa stal miláčikom protiruského pravicového...

Len na osvieženie pamäti: Predčasné voľby prezidenta Turkménska sa konali 12. marca 2022. Na prezidentskom poste nahradil na základe výsledku volieb svojho otca syn Serdar Berdymuchamedov, ktorý získal 72,9 %-nú podporu.[1] Inaugurácia sa konala týždeň po voľbách.

 

Smer Moskva

Ako svoju prvú zahraničnú návštevu nový...

Dušanbe, Ašchabad, Biškek, Nur-Sultan a Taškent veľmi dobre vedia, kde je ich miesto, ako aj to, že bez Moskvy a najnovšie aj Pekingu neprežijú, resp. stratia svoju štátnosť.

Pred pár dňami sa tu na stránkach SLOVA kolega Filip Andler zamýšľal nad tým, či sa IX. Americký summit skončí fiaskom.

Pritom, v čase...

Zmení neformálna regionálna spolupráca svoju podobu na inštitucionálnu? Alebo, vidiac to, čo sa deje v rámci Európskej únie, Stredná Ázia, najmä po skúsenosti so Sovietskym zväzom, kde jedno mesto diktovalo, ostane v polohe dobrých susedských vzťahov? Ich rozvoj v Strednej Ázii v aktuálnej dimenzii skôr fandí neinštitucionálnemu formátu.

Po...

Základné poučenie je jasné!

Krajiny, ktoré sa označujú za demokracie, niekoho onálepkujú ako autoritárne režimy, lenže tie realizujú referendá. Krajiny, ktoré samy seba označujú za demokratické, sa ich (referend) panicky boja. Reč je v danom prípade o stredoázijskom Kazachstane a stredoeurópskom Slovensku.

Začiatkom...

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984