Archív článkov

Zdá sa, že hľadanie príčin, prečo vznikol rusko-ukrajinský konflikt, je v priebehu ničivej a nezmyselnej vojny asi zbytočné.

Je skôr potvrdením zlyhania oboch strán, ktoré vsadili všetko na jednu kartu, a to na svoje víťazstvo! Pravda ako keby existovala iba jedna, avšak, iba tá jeho.

Napriek tomu si myslím, že túto otázku nebude možné obísť, pretože dôsledky vojny sa netýkajú iba...

Názov článku som si vypožičal z českej westernovej paródie Limonádový Joe a je do určitej miery pokračovaním úvahy: Aké sú príčiny rusko-ukrajinského konfliktu z minulého týždňa.

Článok u niektorých čitateľov vyvolal nevôľu a zdal sa im, že som veľmi negatívny k Bidenovi a prezidentovi Zelenskému a vyhýbam sa označiť ruského prezidenta, že to...

Odpoveď na túto otázku je asi najťažším orieškom pri posudzovaní hrozného, krvavého a nezmyselného konfliktu, ktorý ešte nevieme ako sa skončí.
Je faktom, že hľadanie pravdy vo vojnových konfliktoch je zvláštny gnozeologický problém pre obe bojujúce strany. Obe v záujme udržania podpory zo strany občanov musia fabulovať, aby sa neznížil optimizmus armád a ich viera...

V minulom článku v Slove (Putinov plán B) som sa pokúšal odhaliť pozadie či dôvody jeho ultimáta.
Na prvý pohľad sa javil ako list plný arogancie a nereálnych požiadaviek.
Takto sa to ale môže javiť tým, ktorí toto ultimátum sťahujú k riešeniu rusko-ukrajinského, resp. rusko-amerického konfliktu.
USA sa neponáhľali s odpoveďou a až po urgencii ministra...

Celý svet dnes žije v napätí a kladie si otázku, aký má Putin pripravený plán pre riešenie ukrajinskej krízy?
Plán A, t. j. zaslať do Washingtonu ultimátum a presunúť vyše 100 000 vojakov na ukrajinské hranice je zrealizovaný!
Odpoveď USA zatiaľ chýba, ale s vysokou určitosťou môžeme odhadovať, že isto iste ani Putin nečaká na kladnú odpoveď, pretože by to bola...

Rok 2018 sa skončil. Možno povedať, že to bol taký normálny rok bez veľkých politicko-hospodárskych otrasov; nič prevratné sa nestalo. Zdá sa, že rok 2018 sa nebude mať ani čím zapísať do učebníc dejepisu. Nie že by nebolo čo riešiť, ale často chýbala odvaha politikov a inokedy veci neboli ešte zrelé k zásadným zmenám.

Pri pohľade späť je však...

Politickí analytici a komentátori uviedli nepreberné množstvo faktov a hodnotení, kto a kde urobil chybu, resp. čo komu pomohlo v prezidentskej kampani v ČR.
No ak máme lepšie porozumieť českým voľbám, treba sa na ne pozrieť z určitého európskeho nadhľadu, pretože ČR je súčasťou EÚ 27 a plne prežíva krízu tohto civilizačného projektu.
Hodnotenie českých...

Európska únia neexistuje v nejakom vzduchoprázdne, a preto jej domáca i zahraničnopolitická orientácia mala vždy svoje smerovanie. Posledných sedemdesiat rokov je však zásadne určovaná geopolitickými záujmami USA.
Je to dané tým, že Nemecko ako hlavný ekonomický a politický líder EÚ od porážky v roku 1945 nemá svoju vlastnú zahraničnú politiku. Vzťahy Nemecka s USA...

Najdôležitejšie na nemeckých voľbách nie sú ani tak percentá jednotlivých strán a ani to, ako a či vôbec sa podarí vytvoriť koalíciu, ale to, prečo k takýmto výsledkom došlo a aké smerovanie Nemecka to naznačuje.

Zásadná chyba je, že nemeckí politici i médiá uverili, že na čele ich krajiny stojí žena, ktorá je celosvetovo uznávaná politička, a...

Možno niekoho vydesí nadpis tohto článku a zapochybuje, či si otvoril správnu stránku v ľavicovom týždenníku Slovo.
AfD je predsa predstavovaná nemeckými médiami i všetkými relevantnými politickými stranami ako extrémna pravica, ako hnedý mor, prichádzajúci po prvýkrát od skončenia druhej svetovej vojny do parlamentných lavíc.
Ak by to tak bolo, potom by autor...

Takmer dva roky sa venujem kauze „Merkelová“. Vo svojich článkoch som sa snažil upozorniť, že mediálny obraz kancelárky, ktorý ponúkali a ešte stále ponúkajú svetové i domáce médiá, je absolútne nekritický, podlízavý, bez akejkoľvek racionálnej reflexie jej spôsobu a výsledkov vládnutia.

  Kresba: Ľubomír Kotrha

Jej základný...

Blížiace sa parlamentné voľby v Nemecku sú ostro sledované, pretože ich výsledok by mohol významne ovplyvniť politiku EÚ i celkovú globálnu politickú situáciu vo svete.
Na jednej strane vystupuje úspešný nemecký motor Európskej únie a jeden z najúspešnejších hospodárskych hráčov sveta a na strane druhej kancelárka Merkelová so svojimi politikami, ktoré začínajú...

Multikulturalizmus, univerzálne ľudské práva, politická korektnosť..., ktoré mali byť nástrojom zavŕšenia humanizmu v Európskej únii, sa v dôsledku abstraktného a naivného prístupu zmenili na pseudohumanizmus.
Najmä naivné predstavy, ako možno zmeniť dnešného človeka výchovou a pomocou legislatívnych opatrení spojených s abstraktnými predstavami o rovnosti ľudí, sa...

Možno je ešte priskoro zaoberať sa smerovaním zahraničnej politiky nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, ale je to asi to najdôležitejšie z hľadiska fungovania sveta.
Preto sa pokúsme odhadnúť smerovanie a logiku zahraničnej americkej politiky na základe jeho doterajších vystúpení a debát.
Donald Trump neprichádza s nejakou novou ucelenou víziou pre svet. Chce iba, aby USA...

Rozdelená Amerika sa preberá z volebného šoku a lomcujú ňou silné vášne. Polovica občanov jasá a oslavuje „historický úspech“, druhá v smútku a depresii vníma zvolenie 45-teho amerického prezidenta. Jedni to považujú za zlyhanie samotných občanov a odvrátenie od progresívnych hodnôt. Iní ako odklon od doterajších dobrých zvyklostí a politickej korektnosti; a v uliciach...

Neriešenie imigračnej krízy zo strany Bruselu a iba vyčkávanie na zmenu doterajšieho postoja pani Merkelovej, privádza Taliansko na hranicu štátneho kolapsu.
Takmer 200 tisíc utečencov, najmä z Afriky, vytvára pre sociálny systém Talianska patovú situáciu. Preplnené imigračné centrá, utečenci spiaci na chodníkoch a tisíce túlajúcich sa po krajine vytvárajú tlak v ...


Dňa 28. júla všetky európske médiá oznamovali, že pani Merkelová prerušila dovolenku a chce predniesť zásadný prejav k migrácii. Stalo sa!
Za nóvum v jej vystúpení by sme mohli považovať nasledujúcu pasáž: „Muži, ktorí prišli ako utečenci, sa vysmiali krajine, ktorá ich prijala. Dobrovoľníci, ktorí im pomáhali, to musia brať ako výsmech.“
Ak toto má byť...


Neúspešný prevrat v Turecku celý svet odsúdil a všetci vyjadrili podporu legitímne zvolenej demokratickej vláde (p. Merkelová).
Je zarážajúce, ako rýchlo a jednomyseľne vyjadrili svoj postoj demokratické vlády sveta k porážke armádneho puču a k podpore víťazného prezidenta.
Možno by sme však mali byť trochu opatrnejší pri posudzovaní stavu demokracie v ...


Britské voľby sa skončili – aj keď veľmi tesne, ale 52 % je regulárna väčšina.
Výsledok je v tomto kole a čase nezvratný.
Pre väčšinu politických pozorovateľov je to nečakaný výsledok. Určite i pre iniciátora tohto procesu, britského premiéra Camerona; je to jeho osobné fiasko, hra s ohňom mu nevyšla. Jeho okamžité odstúpenie bolo iba logickým dôsledkom...

Väčšina politických a štátnych štruktúr ako i médií šíri strach z vystúpenia Veľkej Británie z Európskej únie. Argumentácia za zotrvanie Veľkej Británie v EÚ je však podporovaná iba ekonomickými prepočtami a stratami z obchodnej výmeny.
Tento ekonomický prístup je príznačný pre politické špičky EÚ a odhaľuje, na akých základoch vlastne EÚ stojí. Potvrdzuje to, že...

Je to tak trochu paradox, snažiť sa popísať evolúciu nejakého procesu, ktorý nemá ešte ani jeden rok. Ale ide skôr o hľadanie zmyslu a dôvodu tohto procesu a o to, do akej miery napĺňa víziu EÚ.
Ak by to bol iba náhodný problém vo vzťahu  k vízii EÚ, je užitočné sa zamýšľať nad tým, ako ju môže poznačiť a modifikovať.
Utečenci nie sú žiadne nóvum v živote únie...

Diskusia o utečeneckej kríze v Európskej únii je stále politickou témou číslo jeden.
Zdá sa však, že po zjazdoch koaličných strán CDU, CSU a SPD sa v Nemecku bude zásadne meniť prístup k imigračnej politike EÚ.
Dnes síce ešte sú politici, ktorí chcú diskutovať o kvótach, prípadne iných aspektoch, ale to len preto, že si nevšimli, že nemecká kancelárka Merkelová...

Hrozný teroristický čin zdvihol vlnu odporu proti jeho aktérom na celom svete.
Je paradoxné, že útok organizačne i materiálne pripravovali v Bruseli občania EÚ, z ktorých minimálne polovica boli francúzski občania.
Je neuveriteľné, že odpoveď na tento útok sa čaká zo sídla EÚ, ktoré je vzdialené iba niekoľko ulíc od štvrte Molenbeeg...
Väčšina z nás, ktorí...

Základnou politickou otázkou EÚ dnes je, kde a v čom ležia príčiny imigračnej krízy a ako ju riešiť.

Existuje veľa názorov na príčiny tohto ľudského pohybu, a to od bizarných teórií o zmene klímy a o strašnom suchu na Strednom východe až po konšpiračné teórie o zlých úmysloch Ameriky, alebo opätovných snahách islamistov dobyť Európu. Rovnako...

Mnohí z nás si pamätáme heslo stúpencov Syrizy z posledných gréckych parlamentných volieb: „Toto je Sparta!“.

Gréci tým chceli ukázať odhodlanie vzdorovať proti Nemecku a pani Merkelovej, že sú ochotní bojovať „do posledného muža“, ako to bolo v bitke proti Peržanom pri Termopylách v roku 480 pred naším letopočtom a nevrátiť to, čo si požičali...

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984