Archív článkov

Vianočná dohoda patrí k rozhodujúcim historickým rozhodnutiam v 20. storočí pre Slovensko a Československo. Jej aktéri z rozličných politických prúdov postavili na misku váh vlastné životy s príkladným nasmerovaním k SNP.

Týmito slovami uviedol svojho príhovoru pred pamätnou tabuľou na Gajovej ulici č. 11 predseda Klubu Nového slova Jozef Lysý...

Generálmajor Anton Rašla ostáva zatiaľ nedoceneným fenoménom histórie slovenského súdnictva minulého storočia. A nielen súdnictva. Počnúc 30. rokmi bol „pri“ tom najdôležitejšom, čo sa v politike na území niekdajšieho Československa dialo, ale patril aj k jej aktívnym účastníkom a spolutvorcom.

Nedávno bolo 110. výročie jeho narodenia (15....

Takže z 20 miliónov červenoarmejcov, ktorí padli v druhej svetovej vojne, bolo 8 miliónov Ukrajincov a 6 miliónov Bielorusov. O zvyšné straty sa podelili ďalšie národy Sovietskeho zväzu. To tvrdí profesor politológie na Prešovskej univerzite Alexander Duleba, ktorého mnohí považujú za najväčšieho odborníka na Ukrajinu a Rusko.

Onlinové...

Rojčenie niektorých ľudí o tom, že Slovenský štát mohol existovať aj po porážke nacistického Nemecka, je úplný nezmysel, tvrdí generálny riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev v rozhovore pri príležitosti 82. výročia totálneho nástupu ľudáckeho režimu.

Jozef Tiso odletel 13. marca 1939 na Hitlerovo pozvanie do Berlína. Prečo si nemecký vodca...

Uverejňujeme rozhovor s prof. Pavlom Mešťanom, ktorý bol takmer tri desaťročia na čele Múzea židovskej kultúry SNM. Rozhovor vyšiel v druhom tohoročnom čísle dvojtýždenníka SZPB Bojovník.

VZ OSN pred pätnástimi rokmi vyhlásilo 27. január za Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, lebo v ten deň roku 1945 Červená armáda oslobodila...

Ako sme avizovali, vo štvrtok 17. 12. 2020 sme sa zišli na Gajovej ulici 11 pri pomníku venovanom prijatiu Vianočnej dohody v roku 1943 ako základného programového dokumentu pre protifašistické vystúpenie nášho národa a obnovenie Československej republiky na princípe spolužitia slovenského národa s českým národom ako rovného s rovným. Za SZPB sa o. i. zúčastnil jeho predseda Pavol Sečkár a...

Na Slavíne bokom od ostatných hrobov je pripevnená na kmeň tisu smaltová tabuľka s podobizňou mladého muža s typickou červenoarmejskou čiapkou. Vasilij Romanovič Kuksenko, 1. 1. 1908 - 15. 4. 1945.

To už Sovieti bojovali na južnej Morave, ale ktovie, možno zomrel na následky zranenia v niektorej z bratislavských nemocníc a pochovali ho s ...

„Koľko je v Bratislave pamätníkov osloboditeľom?“ pýta sa v článku s týmto titulkom jeho autor Braňo Ondruš. Lenže otázka môže znieť aj inak: O koľko takýchto pomníkov sme už nenávratne prišli a možno ešte prídeme?
 

Hádam v depozite Mestského múzea alebo v archíve sa nachádza obdĺžniková tabuľa z červeného mramoru, ktorú umiestnili na...

Povolebná výmena vlády a jej štátnych tajomníkov zaznamenala prvé pozitívum: Braňo Ondruš sa po rokoch ako autor vrátil na stránky Slova. Rád by som doplnil jeho článok: Koľko je v Bratislave pamätníkov osloboditeľom?

Dosiaľ som nepočul o priamej účasti vojakov Rumunskej kráľovskej armády na oslobodzovaní nášho hlavného mesta. Jej...

Dnes uplynulo 75 rokov od oslobodenia hlavného mesta Slovenska slávnou Červenou armádou. Náš Oblastný výbor SZPB sa pripravoval na dôstojné oslavy, ktoré sme spolu s Veľvyslanectvom Ruskej federácie tohto jubilejného roka plánovali uskutočniť na Slavíne, a nie dole v meste pri soche Víťazstva.

Žiaľ, pandémia zaskočila nielen nás, ale celý svet. Za takýchto podmienok sme sa dohodli s ...


Ako sme už uviedli, 24. septembra 2019, v deň 75. výročia, sme si pripomenuli vznik Nového slova. Na podujatí sa zúčastnila väčšina žijúcich členov redakčného kolektívu; o ich pocitoch svedčí videozáznam zo Slávnostnej akadémie. Postupne v Slove uverejníme aj texty príspevkov, pretože väčšina vystupujúcich ich vzhľadom na čas uviedla v skrátenom znení.

Potešiteľné je, že...

Tretina z  vyše tisícky mladých ľudí oslovených na základe reprezentačnej vzorky vo veku 15 až 20 rokov, medzi ktorými neboli iba študenti stredných a  vysokých škôl, ale aj žiaci na učňovkách či nezamestnaní, nevedela uviesť ani jednu významnú osobnosť Povstania.

„Čím si to vysvetľujete?“ spýtali sme sa generálneho riaditeľa Múzea SNP v Banskej Bystrici,...

S odborníkom na slovenské stredoveké dejiny a spoločenský vývoj PhDr. MILANOM ČÁKYM, CSc., docentom na Katedre politických vied FSV Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave, hovoríme o jediných dvoch osobnostiach neslovenského pôvodu, ktoré sa dostali do top desiatky ankety projektu RTVS.

Zaslúžia si títo dvaja bratia,  Metod a Cyril, či...

S odborníkom na slovenské a stredoeurópske dejiny 19. a 20. storočia v oblasti politiky, hospodárstva a sociálnych otázok PhDr. ROMANOM HOLECOM, DrSc., profesorom na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a vedeckým pracovníkom Historického ústavu SAV, hovoríme o Andrejovi Hlinkovi po vzniku Československej republiky a o jeho koketovaní s nemeckým...

Na južnej fasáde Prírodopisného múzea Slovenského národného múzea obrátenej k dunajskému nábrežiu pred niekoľkými rokmi osadili pamätnú tabuľu. Pripomína, že 18. až 20. júna 1698 navštívil Bratislavu slávny ruský cár Peter I., známejší ako Peter Veľký.

V tom čase rokoval vo Viedni s cisárom Leopoldom I. Habsburským. Ako to mal vo zvyku, pri...

Pred sto rokmi sa definitívne vyčlenili slovenskí sociálni demokrati od svojej materskej uhorskej strany a vzápätí sa zlúčili s českými kolegami. Československá sociálnodemokratická strana robotnícka (ČSSDSR) v prvých parlamentných voľbách v ČSR v apríli 1920 zvíťazila a jej predstaviteľ Vlastimil Tusar sa stal opäť premiérom.

Zo Slovákov mal...

Celá Európa, aj Kanada, Spojené štáty a Austrália si v nedeľu 11. 11. 2018 pripomenuli 100. výročie ukončenia bojov na frontoch prvej svetovej alebo, ako sa vtedy hovorilo, Veľkej vojny. Skutočne bola do tých čias najväčšia – pokiaľ ide o počet obetí i o jej geografické rozšírenie. Žiaľ, o dve desaťročia sa nepoučené ľudstvo pustilo do ďalšej, ešte dramatickejšej.

...

V rámci tohtoročnej série poznávacích zájazdov bratislavskej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov venovanej výročiam historických udalostí s osmičkou na konci dátumu sme 30. októbra zavítali do Martina, kde sa konali ústredné oslavy stého jubilea zrodu Československej republiky.



Cestou sme sa zastavili v Rakši neďaleko...

Ešte pred jednorazovým štátnym sviatkom venovaným vzniku Československej republiky, respektíve stým výročím prijatia martinskej Deklarácie slovenského národa sa v Bratislave konalo niekoľko pietnych aktov pri pomníkoch viacerých historických osobností, pribudli tri nové pamätné tabule a svojou trochou do mlyna prišiel aj Klub Nového slova.



Obnovený...

Niekedy stačí kratší článok zo zaujímavej kapitoly našich dejín, hoci aj spred 74 rokov, a vždy sa ešte nájdu svedkovia či ich potomkovia, ktorí môžu priniesť čosi nové v objavovaní histórie.

„Ďakujem za zaujímavý text. Práve pred niekoľkými dňami mi napísal syn evanjelického farára Ľudovíta Borteľa, ktorý Husáka aj s jeho skupinou po potlačení Povstania do hôr sprevádzal...

Počas štvortýždňového liečebného pobytu v Dudinciach som si nedokázal predstaviť, že by som každé poobedie po skončení procedúr vyspával na izbe alebo sedel kdesi v parku či pri pive. A tak som sa pustil do poznávacích výletíkov po hontianskych obciach a mestečkách. Za 28 dní som ich stihol navštíviť tridsať, niektoré aj dva razy.

Už keď som...

Jozef Kostka: Socha víťazstva, pri ktorej sa v stredu 4. apríla popoludní uskutočnilo kladenie vencov, na ktorom boli prítomní aj poslední žijúci priami účastníci protifašistického odboja, poslanci, primátor a viacerí starostovia mestských častí Bratislavy, ako aj predstavitelia veľvyslanectiev na Slovensku.

Pred 73 rokmi Červená armáda...

V stredu 4. apríla si Bratislavčania pripomenuli 73. výročie oslobodenia svojho mesta od fašizmu a nacistickej okupácie na dva razy. Okolo obeda na Slavíne, kde je pochovaných 6 845 Červenoarmejcov, ktorí padli v bojoch o hlavné mesto Slovenska a priľahlé oblasti. Druhé zhromaždenie sa konalo popoludní pri Soche víťazstva dolu v meste na Námestí Eugena Suchoňa.

 ...

Dôsledky februárového mocenského prelomu v Prahe
sa čoskoro prejavili aj v Bratislave. Na zasadnutí
Slovenskej národnej rady 12. marca 1948 zvolili
za jej predsedu Karola Šmidkeho. Do funkcie nastúpil
s veľkým odhodlaním a s presvedčením, že na čele
vrcholného slovenského orgánu pomôže vytvoriť
podmienky pre prácu a šťastný život občanov....

Červená armáda po veľkej ofenzíve oslobodila
31. marca 1945 mesto pod Zoborom.
Tým sa skončila významná –
ilegálna, povstalecká a opäť ilegálna
etapa života Karola Šmidkeho.

 



Prvá časť: Karol Šmidke - Z buriča poslanec a odbojár (1)
Druhá časť: Karol Šmidke – Misia v srdci Povstania (2)

...

Stránky

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984