Archív článkov

John F. Kennedy, 35. prezident USA (a prvý, ktorý sa narodil v 20. storočí) pri nástupe do svojej funkcie 20. januára 1961 povedal: „Nepýtajte sa, čo môže vaša krajina urobiť pre vás, pýtajte sa, čo môžete vy urobiť pre vašu krajinu“ („Ask not what your country can do for you; ask what you can do for your country“). Odvtedy boli tieto slová tisíckrát citované ako vrchol vlastenectva.

...

Sledujúc „mainstreamové“ médiá (čo to je, poviem ďalej), sa pýtam: aké vlastne sú problémy, ktorým teraz čelí naša spoločnosť, aké úlohy potrebujeme riešiť, aby sme zabezpečili dôstojný život pre nás, naše deti a vnúčatá?

A nenachádzam odpoveď. Škandály, odhalenia, zločiny, osobnosti a personálne zmeny – to je skoro všetko, čo sa dá odtiaľ...

Jazdím po Bratislave a chtiac či nechtiac registrujem predvolebné kandidátske plagáty. Koľký raz už sa divím: kto presvedčil politikov, že obrovské zobrazenia ich tváre na každom rohu im prinesie hlasy? Prepáčte, milí kandidáti, vôbec nie každý z vás vyzerá ako Apolón alebo Venuša. A keď vaša hlava ma veľkosť takmer dva metre, môže skôr strašiť deti a nervóznych...

Známy americký spisovateľ a novinár Henry Mencken kedysi zaznamenal: Pre každý zložitý problém existuje jasné, jednoduché a nesprávne riešenie („For every complex problem there is an answer that is clear, simple, and wrong – H. L. Mencken, „Prejudices: Second Series“. 1920.)

Túto myšlienku často považujú za verziu ešte známejšieho Murphyho...

Čo to vlastne je – psychológia histórie? Vševediaci Google na takúto otázku ponúka milióny odkazov na „históriu psychológie“, ale takmer nič s reverznou sekvenciou slov. Keď takýto vedecký smer neexistuje, načo ho potrebujeme? Skúsime nad tým porozmýšľať.

História je opis toho, čo už sa...

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984