Archív článkov

Zdá sa, že hľadanie príčin, prečo vznikol rusko-ukrajinský konflikt, je v priebehu ničivej a nezmyselnej vojny asi zbytočné.

Je skôr potvrdením zlyhania oboch strán, ktoré vsadili všetko na jednu kartu, a to na svoje víťazstvo! Pravda ako keby existovala iba jedna, avšak, iba tá jeho.

Napriek tomu si myslím, že túto otázku nebude možné obísť, pretože dôsledky vojny sa netýkajú iba...

Názov článku som si vypožičal z českej westernovej paródie Limonádový Joe a je do určitej miery pokračovaním úvahy: Aké sú príčiny rusko-ukrajinského konfliktu z minulého týždňa.

Článok u niektorých čitateľov vyvolal nevôľu a zdal sa im, že som veľmi negatívny k Bidenovi a prezidentovi Zelenskému a vyhýbam sa označiť ruského prezidenta, že to...

Odpoveď na túto otázku je asi najťažším orieškom pri posudzovaní hrozného, krvavého a nezmyselného konfliktu, ktorý ešte nevieme ako sa skončí.
Je faktom, že hľadanie pravdy vo vojnových konfliktoch je zvláštny gnozeologický problém pre obe bojujúce strany. Obe v záujme udržania podpory zo strany občanov musia fabulovať, aby sa neznížil optimizmus armád a ich viera...

V minulom článku v Slove (Putinov plán B) som sa pokúšal odhaliť pozadie či dôvody jeho ultimáta.
Na prvý pohľad sa javil ako list plný arogancie a nereálnych požiadaviek.
Takto sa to ale môže javiť tým, ktorí toto ultimátum sťahujú k riešeniu rusko-ukrajinského, resp. rusko-amerického konfliktu.
USA sa neponáhľali s odpoveďou a až po urgencii ministra...

Celý svet dnes žije v napätí a kladie si otázku, aký má Putin pripravený plán pre riešenie ukrajinskej krízy?
Plán A, t. j. zaslať do Washingtonu ultimátum a presunúť vyše 100 000 vojakov na ukrajinské hranice je zrealizovaný!
Odpoveď USA zatiaľ chýba, ale s vysokou určitosťou môžeme odhadovať, že isto iste ani Putin nečaká na kladnú odpoveď, pretože by to bola...

Vláda premiéra Igora Matoviča je pod obrovským tlakom. Jednoročný zápas s covidom, keď počty infikovaných stále rastú, musíme hodnotiť ako neúspešné obdobie.
Obsadenie nemocničných lôžok covidovými pacientmi presiahlo počet štyritisíc a zdravotný systém sa dostáva na hranu svojich možností. Počet mŕtvych sa blíži k ôsmim tisíckam a Slovensko sa dostáva na vrchol...

Koronavírus je vážnym problémom dneška, ale podľa môjho názoru je hodne nadsadený a extrémne drahý. Náklady 3 – miliárd eur (1,5 miliardy/mesiac) na neviditeľného nepriateľa, rozosievajúceho smrť, na ktorého je súčasná veda krátka, boli a sú obhájiteľné iba vtedy, ak by každý občan stál zoči-voči smrti. Naša skúsenosť nám to však nepotvrdzuje!
Neviditeľný nepriateľ, smrť, ale predstavujú...

Slovenská vláda na túto dilemu odpovedala jasne už pri nástupe pandémie: zastaviť ju a obrániť každého občana pred jej infikovaním.
Obrana občanov pred pandémiou v situácii, keď minimálne 2/3 občanov by malo byť infikovaných, vytvára zložitú a paradoxnú pozíciu. Pomáhať ľuďom, aby sa nenakazili za podmienky, že nemožno sa vyhnúť nákaze, je to isté, ako keby sme...

Inštitút zdravotnej politiky (IZP) vypracoval tri scenáre šírenia pandémie, ktoré sú výsledkom epidemiologických skúmaní a sociologických analýz a sú aplikovateľné nielen na jednu krajinu, ale možno ich použiť na celé kontinenty, ba dokonca na celý svet.

Rozdiel medzi týmito troma scenármi spočíva v stupni ovplyvňovania evolúcie a dynamiky...

Premrštené ceny ochranných pomôcok proti C-19, ako ukazuje kontrola zmlúv na Správe štátnych hmotných rezerv, sa zdajú neuveriteľné nielen z ekonomického, ale aj z morálneho hľadiska.
Možno však povedať, že nielen ceny usvedčujú hmotné rezervy, že stáli na zlej strane a že napomáhali viac súkromným záujmom ako potrebám štátu.
Výšku ceny možno vždy relativizovať...

Upozornenie: Editor sa s obsahom nasledujúceho textu nestotožňuje. Článok okrem názoru či názorov obsahuje priamu výzvu, komu majú voliči dať svoj hlas.

+ + +

Smer v týchto voľbách všetko postavil na jednu kartu, ktorou je ochrana sociálneho štátu.
Na prvý pohľad by sa to mohlo javiť ako plne oprávnená SD požiadavka.
Ak však posudzujeme tento program v kontexte 12-ročnej...

Všetky strany sa oháňajú slovom boj a touto vojenskou terminológiou sa vzájomne hecujú či vo vnútri strany alebo medzi sebou. Preto môže byť zaujímavé pozrieť sa na volebný zápas s touto terminológiou, ukázať na frontové línie, na ktorých sa má rozhodnúť o výsledkoch volieb, a aké základné otázky sa rysujú pre občanov.
Samozrejme, sú aj podružné, sekundárne línie,...

Tak, konečne už je to jasné! Druhá najväčšia ekonomika a vojensky najsilnejší člen NATO v Európskej únii a silný geopolitický hráč po 47-rokoch odchádza z EÚ.
Ako je možné, že krajina, ktorá pomerne úspešne riadila svoje impérium, mala také veľké problémy spolupodieľať sa na riadení EÚ?
Väčšina komentátorov to považuje za tragédiu pre EÚ so špatnou prognózou...

Volebná prezidentská kampaň sa dostáva do obrátok. Prezidentskí kandidáti obchádzajú Slovensko a všetci sľubujú, že bude, ako nebolo...
Marketingové štáby každého kandidáta nás zasypávajú informáciami, nastajlovanými tvárami a optimistickými programami zmien pre Slovensko.
Občania vedú diskusie o svojich kandidátoch a každý chce každého presvedčiť, že ten ich je najlepší.
...

Táto otázka sa vždy raz za čas otvorí v médiách, no bez nejakého reálneho výsledku.
V časoch slávy a úspechov to bola tak trochu aj nezmyselná a nepatričná otázka.
Kritika Smeru, že je v podstate podnikateľským projektom, ktorý má svojich akcionárov s presne dohodnutými pravidlami, sa objavuje od jeho vzniku. Často sa uvádzajú aj zakladatelia tejto skupiny, ba dokonca podľa stanov...

Minulý týždeň špeciálny prokurátor pán Kováčik mal zaujímavý rozhovor v TA3, ktorým však musel vydesiť mnohých občanov.
Ukázal nám nielen, ako funguje táto inštitúcia, ale i to, ako sa vyostruje personálna situácia na Generálnej prokuratúre. Potvrdil, ako boli a i dnes sú mnohí pracovníci pospájaní nielen s vládou, parlamentom, Najvyšším súdom, ale, bohužiaľ, aj s ...

Rok 2018 sa skončil. Možno povedať, že to bol taký normálny rok bez veľkých politicko-hospodárskych otrasov; nič prevratné sa nestalo. Zdá sa, že rok 2018 sa nebude mať ani čím zapísať do učebníc dejepisu. Nie že by nebolo čo riešiť, ale často chýbala odvaha politikov a inokedy veci neboli ešte zrelé k zásadným zmenám.

Pri pohľade späť je však...

Liberalizmus a trhová ekonomika sa považujú za hlavné mechanizmy moderného kapitalizmu.
Liberalizmus však predstavuje veľmi široký prúd názorov a postojov. Zložitosť jeho interpretácie je daná aj tým, že inak a často i protichodne sa vykladá v EÚ a inak v USA.
Na čom sa asi všetci zhodnú, je to, že jeho nositeľom je jedinec, indivíduum, ktorému je dovolené...

Ministerstvo vnútra predstavuje štátnu inštitúciu, ktorá popri iných, civilných oblastiach sa má primárne starať o vnútornú bezpečnosť svojich občanov.
Ak toto je jeho hlavná úloha, musíme sa pýtať, prečo sa taký ostrý zápas v postsocialistických krajinách vedie o jeho kontrolu. Za socializmu všetci chápali ministerstvo vnútra najmä ako silu, ktorá sa v prvom rade...

Oceňujem vysokú agitačnú a publikačnú činnosť pána Blahu a jeho snahu okamžite reagovať na stále sa meniacu situáciu počas marcovej politickej krízy. Jeho nasadenie bolo blízko tomu, čo robili vojnoví spravodajcovia počas vojny v zákopoch a na bojisku. Myslím si, že práve to môže ospravedlniť niektoré obsahové i politické nepresnosti v komentovaní týchto udalostí.
V zásade možno súhlasiť...

V uplynulom roku francúzska vláda na „prianie prezidenta Francúzskej republiky“ pripravila Zákon o rovnováhe Obchodných vzťahov v poľnohospodárskom a potravinárskom sektore a o zdravej a udržateľnej výžive.
Zhodou okolností aj slovenské ministerstvo poľnohospodárstva paralelne rozbehlo práce na novele Zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, pretože...

Politickí analytici a komentátori uviedli nepreberné množstvo faktov a hodnotení, kto a kde urobil chybu, resp. čo komu pomohlo v prezidentskej kampani v ČR.
No ak máme lepšie porozumieť českým voľbám, treba sa na ne pozrieť z určitého európskeho nadhľadu, pretože ČR je súčasťou EÚ 27 a plne prežíva krízu tohto civilizačného projektu.
Hodnotenie českých...

Najväčšie rozumy Európskej únie si už dlhý čas kladú otázku, čo sa to deje s úniou? Ako je možné, že taký úžasný civilizačný projekt sa dostáva do krízy a stráca podporu vlastných občanov?
Táto kríza sa týka dnes už stovák miliónov občanov EÚ. Preto asi je dôvodné položiť si otázku, čo tvorí jej jadro a aký ideologický rozpor sa za ňou skrýva.
Politickí...

Predseda Smeru, pán Fico, vyvolal svojou novou interpretáciou biblickej múdrosti „Kto do teba kameňom, ty doňho chlebom“, silný ohlas.
Jeho reinterpretácia biblického textu na „kto do teba kameňom, ty doňho dvoma“, vyvolala širokú a rozpornú diskusiu.
Pán Fico akoby chcel povedať, že nastal koniec akéhosi prímeria či tolerancie medzi Smerom a opozíciou, resp....

Európska únia neexistuje v nejakom vzduchoprázdne, a preto jej domáca i zahraničnopolitická orientácia mala vždy svoje smerovanie. Posledných sedemdesiat rokov je však zásadne určovaná geopolitickými záujmami USA.
Je to dané tým, že Nemecko ako hlavný ekonomický a politický líder EÚ od porážky v roku 1945 nemá svoju vlastnú zahraničnú politiku. Vzťahy Nemecka s USA...

Stránky

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984