100 dní vlády potvrdilo jej nekompetentnosť

Počet zobrazení: 3573

Ťažko hodnotiť vládu, keď jej vládnutie výrazne ovplyvnila pandémia, a tak sa má viac či menej objektívne na čo vyhovárať. Ťažko tiež hodnotiť niečo, čo ani nemalo vzniknúť a na čo sa takmer žiaden člen vlády, azda okrem liberála Sulíka, nepripravoval. Práve z absolútnej nepripravenosti odbornej i politickej vyplýva jej doterajšia nekompetentnosť.
 

Vládu charakterizuje nepripravenosť
 

Vládne strany sú bez ideologického a hodnotového , a tak vláda na čele s Matovičom koná chaoticky a populisticky. Nepripravenosť vlády vystihol sám Matovič, keď povedal „Myslel som si, že to bude veget“, alebo „Nikdy som nepočítal s tým, že by som mohol byť premiérom“. Treba hádam dodať, žiaľ pre Slovensko, sa tak stalo.

miniremis843.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Takáto nepripravenosť, neskúsenosť a neodbornosť v doterajšej histórii od politického a ekonomického prevratu v novembri 89, tu ešte nebola. Môžeme mať a máme výhrady k vládam Mečiara, Moravčíka, Dzurindu, Fica a Pellegriniho, ale to porovnanie je, ako keby sme porovnávali detské jasle s vysokou školu či akadémiou vied. Nie je to len o pripravenosti, odbornosti, ale i o správaní a vystupovaní lídrov, za väčšinu ktorých sa tento národ musí hanbiť.
 

Tejto vláde koronakríza neškodí, ale vyhovuje
 

Vláda sa v pandémii našla a cíti sa ako ryba vo vode. Koronakríza jej maximálne vyhovuje, môže totiž ľahšie ovládať a manipulovať ľudí a nemusí riešiť skutočné ekonomické a sociálne problémy občanov Slovenska. Vláda si urobila z pandémie strašiaka a vyhovárala sa na ňu úplne vo všetkom. Z pandémie sa stal nepriestrelný plášť, pod ktorým bola zakrytá absolútna neschopnosť premiéra a jeho ministrov.

Možno sa oprávnene domnievať, že vláda by privítala i druhú vlnu pandémie a keď nepríde, či príde aj to vinou prišelcov zo zahraničia a slabá, ako odhaduje profesor Krčméry, tak môžeme očakávať, že si ju Matovič vymyslí, aby mohol ďalej bezbreho bačovať. Dnes už je jasné, premiér nevie riadiť štát, ani nič konkrétne a zmysluplné robiť. Vie len deštruovať, manipulovať a cestou demagógie získavať voličov. To však pre vládnutie nestačí.

Príkladom, ako to v koronakríze nerobiť, je zdravotníctvo. Tam bol najväčší chaos a nekoncepčnosť. Všetko sa podriadilo pandémii, nemocnice takmer nefungovali, stopla sa väčšina operácii, pacienti sa „liečili“ doma. Pritom v nemocniciach boli stovky prázdnych lôžok a ležalo v nich zopár desiatok ľudí podozrivých z pandémie. Na pľúcnej ventilácii boli denne tak traja až deviati postihnutí, ale bili sme sa o 1 500 nových pľúcnych ventilátorov, veď išlo predsa o biznis. Za celý čas zomrelo údajne na koronavírus 28 ľudí. Pritom na iné choroby, najčastejšie srdcovocievne, rakovinu, dokonca i obyčajnú chrípku zomrelo v tomto roku, len za mesiac marec 4 820 ľudí a podobne tomu bolo i v apríli a máji. Boli to neodvratné úmrtia, alebo kvôli kronavírusu sa týmto občanom nedostala adekvátna zdravotná starostlivosť? Minister sa skôr modlil, ako pomáhal riešiť problémy zdravotníctva a tak to i vyzeralo.
 

Najviac trpí ekonomika
 

S pomocou vlády zamestnancom, živnostníkom a podnikateľom je to asi ako s bankovým p-odvodom. V ekonomickej oblasti nejde o podporu, ale o podvod na občanoch. O realite v tejto oblasti som v Slove písal v článku „Aktuálna pomoc vlády živnostníkom, aká je realita“ Živnostníci, podnikatelia, ale i bežní ľudia už koncom roku spoznajú krutú realitu a pochopia, že proklamovaná pomoc vlády bola vlastne jedným veľkým podvodom. Budú totiž nútení splácať úvery, odložené dane a odvody aj s úrokmi, spolu s bežnými splátkami. To mnohí z nich, žiaľ, neprežijú a nezamestnanosť, zadlženosť spolu s bankrotmi, ďalej porastie.

Vzhľadom na nepripravenosť čerpať eurofondy je veľmi pravdepodobné, že sa osem miliárd nie len nevyčerpá, ale budú sa rozdeľovať netransparentne spriazneným, prevažne veľkým firmám, novým i starým prisluhovačom a oligarchom, čo len podporí rast korupcie na Slovensku.

Slovenská ekonomika, nie len kvôli koronakríze, ale i tejto vláde úspešne klesá ku dnu a zaznamenáva jeden z najväčších prepadov v Európe, o našich susedoch Čechoch, Maďaroch a Poliakoch ani nehovoriac. Ak sa teda Matovič chváli, akí sme úspešní, tak sa reálne môžeme ekonomicky porovnávať akurát s Ukrajinou a k tej sa približujeme i formou vládnutia a stavom demokracie.
 

Začínajú prvé rozpory v koalícii
 

Vláda, ktorá sa snaží silou mocou vyzerať kompaktne, je plná rozporov a protirečení. Tie sa prejavujú tak v zásadných otázkach, ako je smerovanie ekonomiky, miera sociálnych opatrení a zachovanie tých doterajších, 13-te dôchodky či odškodnenia za koronakrízu. Podobne ich rozdeľujú vzťahy k menšinám, rodinkárstvu a korupcii, vzťahy k cirkvám, interrupciám, homosexuálom, ako i najnovšie kauzy s diplomovkami.

Rozdeľujú ich názory na personálne riešenia, kde sa zatiaľ realizujú čistky a krágľovanie ľudí, bez výberových konaní. Namiesto hľadania odborníkov uprednostňujú rodinkárstvo, priateľov a spolustraníkov, a to vo všetkých rezortoch. Matovič presadil, aby si každý minister vo svojom rezorte robil, čo sa mu zachce. Tak OĽaNO cez Pročka hľadá 72 prednostov okresných úradov, Sulík robí čistky v rezorte hospodárstva, Krajniak na citlivých miestach sociálnych vecí a podobné je to v súdnictve, školstve a vypuklé v zdravotníctve. Zaberajú sa len likvidáciou nepohodlných ľudí a zbieraním ich skalpov. Okrem ľudí, ktorí robili chyby, zbavujú sa i skúsených odborníkov. Kedy však začnú pracovať, nik nevie.

Po ústupe pandémie je vláda nútená sa postupne zaoberať reálnymi problémami občanov, čo však zatiaľ v praxi nevidieť. Namiesto toho sa začína zaoberať sama sebou. Rieši diplomovku, interrupcie, prednostov, generálneho prokurátora, prezidenta PZ a cez nich vzťahy medzi sebou a najmä k Sme rodina. Dokedy to vydrží je otázne. Nespájajú ju totiž žiadne hodnoty, žiadna snaha o pomoc bežným ľuďom, spája ich len túžba o udržanie sa pri moci, alebo inak pri korytách.
 

Možno ten chaos zmierni Čaputová
 

Môžeme si čoraz častejšie všímať, že dochádza ku konfliktom nielen medzi koaličnými stranami, ale i medzi vládou a prezidentkou Čaputovou. Už aj ona začína chápať, že nemôže podporovať všetky populistické, chaotické až psychopatické nápady, s ktorými prichádza Matovič a jeho vláda. Zostáva nám preto len dúfať že sa pani prezidentke podarí aspoň zmierniť ten chaos.

Žiaľ, treba povedať že neexistuje žiadna reálna alternatíva a ak by boli voľby v krátkom čase, tak výsledok, okrem rozštiepenia hlasov ľavicových voličov, by bol približne ten istý ako pri posledných voľbách.
 

Tak akú známku si vláda zaslúži?
 

Pri serióznom hodnotení 100. dní vlády by táto dostala možno tak dostatočnú, aj to len za zvládnutie koronakrízy. Tam bola vláda, ako-tak úspešná, napriek plačovkám jej hovorcu Matoviča. V ekonomickej a sociálnej oblasti úplne zlyhala, podobne, ako v školstve i zdravotníctve.

Ak sa pozornejšie pozrieme na jednotlivých ministrov, je to úplná katastrofa. Prekvapivo pozitívne pôsobil údajný eštébak Budaj a je smutné ,že práve on je takmer najkompetentnejší z hochštaplerov, ktorí tvoria súčasnú vládu. Tých mnohí ľudia výstižne volajú psychopat, bábkoherečka, kaviarenský líder, zbrojársky lobista, kaderník, náboženský fanatik a o viacerých hovoria, ako o podvodníkoch.

Ide o partiu zväčša protislovenských, proamerických prisluhovačov, rusofóbov, ktorí systematicky ničia Slovensko. Čím dlhšie bude táto vláda na Slovensku bačovať, tým viac poškodí demokraciu, ekonomickú i sociálnu oblasť a zahraničnú povesť SR. Bolo by dobré, aby opozícia i mimoparlamentné strany ju nielen pozorne sledovali a odhaľovali jej prešľapy, ale najmä aby verejnosti predkladali zmysluplné riešenia a reálnu alternatívu. Vládna moc sa môže totiž ocitnúť na dlažbe a ide o to, aby ju mal kto zodvihnúť.
 

Na záver
 

Pomôžem si titulkom svojho článku v Slove. Nie tak dávno som si kládol otázku „Uvidíme, čo bude škodlivejšie, či koronavírus, alebo vláda Igora Matoviča“. Dnes už poznáme odpoveď. Oveľa väčšie škody na Slovensku napácha vláda ako pandémia. Napĺňa sa tak záver o Slovensku postihnutom dvoma pliagami súčasne, a tak vláda odkazuje voličom, zabudnite na predvolebné sľuby, zmena je v nedohľadne.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984