Rozumne zarábať, investovať a míňať

„Máme dostatok informácií o bankových produktoch a službách, ale nevieme si vybrať. Finančný jazyk je pre nás komplikovaný. Zamieňame si základné pojmy ako kreditná a debetná karta a nerozumieme ani fungovaniu hypoték.“ Takto Slovákov vyhodnotil posledný výskum finančnej gramotnosti, ktorý v roku 2007 prezentovala Slovenská banková asociácia.
Počet zobrazení: 1163
42-43-09_19_ilustracna foto_Nathanael Simon-m.jpg

„Máme dostatok informácií o bankových produktoch a službách, ale nevieme si vybrať. Finančný jazyk je pre nás komplikovaný. Zamieňame si základné pojmy ako kreditná a debetná karta a nerozumieme ani fungovaniu hypoték.“ Takto Slovákov vyhodnotil posledný výskum finančnej gramotnosti, ktorý v roku 2007 prezentovala Slovenská banková asociácia.

Test finančnej gramotnosti pozostávajúci z desiatich otázok priniesol v priemere len 56 percent správnych odpovedí.

Nelichotivé výsledky

Vyše polovica opýtaných si napríklad nevedela vybrať medzi dvoma ponukami výhodnejší terminovaný vklad, a čo je horšie, až 84 percent opýtaných si medzi dvoma ponukami nevybrala výhodnejší úver. Najlepšie znalosti preukázali ľudia vysokoškolsky vzdelaní, rozdiel medzi mužmi a ženami bol nepatrný. Výsledky prieskumu poukázali aj na to, že klienti pred kúpou neporovnávajú ponuky viacerých bánk, ale využívajú služby banky, s ktorou už majú skúsenosti. Rýchly rozvoj bankového sektora za posledných desať rokov teda výrazne predbehol finančné vzdelávanie slovenskej populácie a jej schopnosť prijímať a analyzovať potrebné informácie z oblasti financií. Väčšina respondentov sa však domnieva, že finančné vzdelávanie je pre nich potrebné (63%), malo by byť dostupné pre všetky vekové kategórie (72%) a malo by byť zaradené aj v učebných osnovách škôl (71%).

Národný štandard finančnej gramotnosti

Budeme sa teda vzdelávať. Vláda minulý mesiac schválila národný štandard finančnej gramotnosti. Od neho sa majú odvíjať kurzy škôl a vzdelávacích inštitúcií. Po skončení strednej školy má byť napríklad žiak dostatočne schopný a zručný riadiť svoje financie. Má porozumieť základný pojmom, efektívne využívať finančné služby, stanoviť si svoje finančné ciele či orientovať sa v systéme finančných inštitúcií. Finančná gramotnosť sa napríklad premietne v matematike (témy ako funkčné využitie matematických poznatkov pri počítaní peňazí, nakupovaní, výmena peňazí, kurzy, rozpočet domácnosti), v dejepise (témy ako vznik obchodu, platidlo, meny na našom území, vznik bánk). Rovnaký postup sa prijal aj v ostatných všeobecnovzdelávacích a odborných predmetoch. Podľa hovorkyne Ministerstva školstva SR Dany Špankovej sa začne vyučovať už čoskoro, lebo prvé školenia pre učiteľov budú ešte v tomto roku. Do projektu celoživotného vzdelávania sa zapojili aj mnohé neziskové organizácie, banky či finančné inštitúcie. Na ich stránkach už možno nájsť slovníky finančných pojmov, rady a tipy, alebo sa jednoducho otestovať.

Vzdelávanie finančnej gramotnosti by malo byť trvalo dostupné a aktívne podporované počas celého nášho života. Peniaze sú predsa našou každodennou súčasťou. Preto by sme sa ich mali naučiť rozumne zarábať, investovať aj míňať.

Oblasti finančného vzdelávania
-Človek vo sfére peňazí
-Finančná zodpovednosť a prijímanie rozhodnutí
-Zabezpečenie peňazí pre uspokojovanie životných potrieb – príjem a práca
-Plánovanie a hospodárenie s peniazmi
-Úver a dlh
-Sporenie a investovanie -
Riadenie rizika a poistenie
Zdroj: MŠ SR

Aj voči bankám som v strehu
Banka je obchodník, a ako každý obchodník chce zarobiť. Preto oslovuje svojho klienta so stále novými a novými ponukami.
Ponuka, ktorú som dostala, však mala zaujímavý koniec. Na začiatku bol telefonát z banky: patríte medzi klientov, ktorým ponúkame kreditnú kartu na pol roka bez poplatkov. A pokračovalo to ďalšími výhodami, ktoré k tomu patria. Máte záujem? Môžeme vám návrh zmluvy spolu s kartou zaslať na najbližšiu pobočku. Ak si nie ste istá, tam si ju pozorne prečítate a kartu si môžete hneď zobrať. Po niekoľkých dňoch som usúdila, že popri hypotéke sa už nechcem viac zadlžovať, a tak som sa o tento produkt vôbec nezaujímala. O pol roka však prišlo prekvapenie. Výpis z účtu s mínusovým zostatkom. Neznáme číslo účtu, no moje meno a adresa. No priznám sa, nezvyknem študovať všetky výpisy, ktoré dostanem, keďže prehľad o svojich účtoch mám takmer denný prostredníctvom sms správ. Toto bola skôr výnimka. Ihneď som navštívila banku. Tam mi vysvetlili, že je to výpis z účtu ku kreditnej karte. Ku karte, ktorú som si nikdy neprevzala, ku ktorej som nepodpísala žiadnu zmluvu. Banka ma jednoducho po nepotvrdenej ponuke automaticky zaradila medzi svojich klientov kreditných kariet a po polroku si začala účtovať poplatky.
Napísala som reklamáciu, za chybu sa mi ospravedlnili. Ale odvtedy som v strehu a pozorne čítam aj tie najmenšie písmená a poznámky. Som zodpovedná, veď ide o moje peniaze. Ak by som si to nevšimla, už som mohla mať na konte pár stoviek eur, ale s mínusom pred cifrou. Bola som jediná? Určite nie.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984