S účasťou to ide dole vodou

Už účasť voličov v prvých regionálnych voľbách výrazne zaostala za účasťou v komunálnych a parlamentných. O štyri roky neskôr to však už bola takmer katastrofa. Najviac voličov prišlo k urnám na východe Slovenska, najmenej na západe, pričom negatívnym lídrom je Trenčín.
Počet zobrazení: 1451
4109-15-ilustracna foto-rt44man-m.jpg

Už účasť voličov v prvých regionálnych voľbách výrazne zaostala za účasťou v komunálnych a parlamentných. O štyri roky neskôr to však už bola takmer katastrofa. Najviac voličov prišlo k urnám na východe Slovenska, najmenej na západe, pričom negatívnym lídrom je Trenčín.

V novembri budeme môcť navštíviť volebné miestnosti tretíkrát v tomto roku. Symbolicky pri tretích voľbách do orgánov regionálnych samospráv. Prirodzeného partnera štátu i miestnej samosprávy.

Nízka legitimita

Vstup do 3. volebného obdobia je príležitosťou na hlbšie úvahy o straníckej politike, občianskej spoločnosti a dôvere voči druhej úrovni samosprávy. Nemá zmysel špekulovať o tom, ako by to mohlo byť, keby sa ľudia viac zaujímali o veci verejné, keby sa regionálni politici viac prezentovali, keby sme mali dvanásť či pätnásť VÚC, ktoré by kopírovali hranice prirodzených regiónov. Pokles účasti je alarmujúci, lebo krajskými poslancami sa stávajú ľudia, ktorých zvolí i 10% oprávnených voličov. Aj keď uznáme, že v minulom režime by väčšina nevolila kandidátov Národného frontu, je otázne, či by sa nenašlo vyše 10% komunistických voličov. Potom sa dostávame k hrozivému záveru – „komunistická“ krajská samospráva mohla mať väčšiu občiansku legitimitu, ako terajšia.

KRAJSKÉ VOĽBY V ROKU 2001

Prvé regionálne voľby v roku 2001 položili základy regionálnej politike riadenej aj formovanej samosprávou. Volebná účasť bola na úrovni 26 % voličov. HZDS získalo 144 kresiel, SMK 84 kresiel, KDH malo v tom čase 35 poslancov v krajských parlamentov, SMER získal 29 a SDKÚ 28 kresiel.

Bratislavský samosprávny kraj
Volebná účasť: 23,9 %
Predseda BSK: Ľubo Roman (SDKÚ, DS, KDH, ANO, SMK)
Zloženie 46-členného zastupiteľstva: SDKÚ, DS, KDH, ANO, SMK 40 kresiel, HZDS, SMER, SDĽ, SOP, SZS 5 kresiel, Nezávislí 1 kreslo.

Trnavský samosprávny kraj
Volebná účasť: 33,7 %
Predseda: Peter Tomeček (HZDS, SOP, SMER)
Zloženie 40-členného zastupiteľstva: HZDS, SMER, SOP 24 kresiel, SMK 14 kresiel, KDH 2 kreslá.

Trenčiansky samosprávny kraj
Volebná účasť: 21,5 %
Predseda: Štefan Štefanec (HZDS)
Zloženie 45-členného zastupiteľstva: HZDS 45 kresiel.

Nitriansky samosprávny kraj
Volebná účasť: 34,6 %
Predseda: Milan Belica (HZDS, SDĽ, STRED, SOP)
Zloženie 52-členného zastupiteľstva: SMK 31 kresiel, HZDS, SMR SDĽ, SOP, STRED 20 kresiel, SNS 1 kreslo.

Žilinský samosprávny kraj
Volebná účasť 23,4 %
Predseda: Jozef Tarčák (HZDS)
Zloženie 52-členného zastupiteľstva: HZDS 31 kresiel, KDH 8 kresiel, SDĽ 4 kre­slá, Nezávislí 3 kreslá, PSNS 3 kreslá ANO, DS, SDKÚ 2 kreslá, SOP 1 kreslo.

Banskobystrický samosprávny kraj
Volebná účasť: 24,1 %
Predseda: Milan Marčok (HZDS, SMER)
Zloženie 49-členného zastupiteľstva: HZDS, SMER 22 kresiel, SMK 15 kresiel, SDKÚ, KDH, DS, ANO 7 kresiel, SDĽ 4 kre­slá, Nezávislí 1 kreslo.

Prešovský samosprávny kraj
Volebná účasť: 25,5 %
Predseda: Peter Chudík (HZDS, SMER)
Zloženie 60-členného zastupiteľstva: HZDS, SMER 30 kresiel, KDH 8 kresiel, SDKÚ 7 kresiel, SDĽ 5 kresiel, Nezávislí 5 kresiel, DS 2 kreslá, SNS 1 kreslo, KSS 1 kreslo, ANO 1 kreslo.

Košický samosprávny kraj
Volebná účasť: 21,7 %
Predseda: Rudolf Bauer (KDH, DS, ANO)
Zloženie 57-členného zastupiteľstva: SDKÚ, SMK, SMER 24 kresiel, HZDS, SDĽ SOP 14 kresiel, KDH, ANO, DS 10 kresiel, Nezávislí 8 kresiel, SDSS 1 kreslo.

KRAJSKÉ VOĽBY V ROKU 2005

Regionálne voľby v roku 2005 sprevádzali koalície vedené napriek politickému spektru a zároveň nízkou volebnou účasťou. Volebná účasť bola na úrovni 18 % voličov. KDH získalo 87 kresiel, SMER 69, SDKÚ 62, SMK 58 a HZDS 48 kresiel.

Bratislavský samosprávny kraj
Volebná účasť: 14,5 %
Predseda: Vladimír Bajan (SMER, SF, HZD, KDH)
Zloženie 50-členného zastupiteľstva: SDKÚ, ANO, SMK, DS, SZS 27 kresiel, SMER, SF, HZDS 11 kresiel, KDH 6 kresiel, OKS, Nezávislé fórum a Nezávislí získali po 2 kreslá.

Trnavský samosprávny kraj
Volebná účasť: 14,5 %
Predseda: Tibor Mikuš (HZDS, ĽB, PSNS, ZSNS)
Zloženie 40-členného zastupiteľstva: KDH, SDKÚ, DS, SMK 15 kresiel, SMK 15 kresiel, Nezávislí kandidáti 5 kresiel, HZDS, ĽB, ZSNS, PSNS 3 kreslá, SMER, HZD, SF, ANO 2 kreslá.

Nitriansky samosprávny kraj
Volebná účasť: 27,6 %
Predseda: Milan Belica (HZDS, KSS, ASV, ĽB, PSNS, ZSNS)
Zloženie 52-členné zastupiteľstva: KDH, HZDS, SDKÚ, SMER, SNS 34 kresiel, SMK 17 kresiel, ANO, HZD, SF 1 kreslo.

Trenčiansky samosprávny kraj
Volebná účasť: 12,3 % Predseda: Pavol Sedláček (HZDS, ANO, PSNS, ZSNS)
Zloženie 45-členného zastupiteľstva: HZDS, ANO, PSNS, ZSNS 20 kresiel, SMER, KDH, SNS, HZD, SF 21 kresiel, Nezávislí 3 kreslá, SDKÚ, DS 1 kreslo.

Žilinský samosprávny kraj
Volebná účasť: 15,8 %
Predseda: Juraj Blanár (SMER, ANO, HZD, SNS)
Zloženie 57-členného zastupiteľstva: SDKÚ, KDH, DS 31 kresiel, SMER, SNS, ANO, HZD 15 kresiel, HZDS, PSNS, ZSNS 5 kresiel, Nezávislí 5 kresiel, OKS 1 kreslo.

Banskobystrický samosprávny kraj
Volebná účasť: 18,7 %
Predseda: Milan Murgaš (SMER, ANO, HZD, SNS, SZS)
Zloženie 49-členného zastupiteľstva: SMER, SNS, HZD 18 kresiel, SDKÚ, KDH, DS 9 kresiel, HZDS, KSS, PSNS, ZSNS 9 kresiel, SMK 8 kresiel, Nezávislí 5 kresiel.

Prešovský samosprávny kraj
Volebná účasť: 19,5 %
Predseda: Peter Chudík (SMER, HZD, SNS)
Zloženie 62-členného zastupiteľstva: SDKÚ, KDH, DS 40 kresiel, SMER, SNS, HZD 9 kresiel, Nezávislí 12 kresiel, ANO 1 kreslo.

Košický samosprávny kraj
Volebná účasť: 19,3 %
Predseda: Zdenko Trebuľa (SMER, HZD)
Zloženie 57-členného zastupiteľstva: KDH, OKS 13 kresiel, SMK 13 kresiel, SMER, HZD 12 kresiel, Nezávislí 7 kresiel, SDKÚ, DS, SZS 6 kresiel, ANO 2 kreslá, SRS 2 kreslá, HZDS 1 kreslo, SOS 1 kreslo.

 

Regionálne strany

V regionálnych voľbách sa popri straníckych a nezávislých kandidátoch uchádzajú o dôveru aj regionálne politické strany, ktoré sa vyznačujú regionálnou pôsobnosťou a predstavujú ďalšieho konkurenta voči straníckym kandidátom. Väčšinový volebný systém to umožňuje ako v komunálnych tak i v prípade regionálnych volieb. Takýmito stranami boli napríklad Regionálna demokratická hromada – Východ, Občianski liberáli, alebo Občianski kandidáti. Bez ohľadu na to, v ktorom regióne sa uchádzajú o dôveru voličov, ide v podstate o skupinu ľudí, ktorá absolútne precenila medzivolebnú komunikáciu a nakoľko nedokázali získať adekvátny mediálny priestor, ich vyhliadky pre praktické pôsobenie v politike sú mizivé.

Regionálna samospráva prichádza do svojho tretieho funkčného obdobia. Aj napriek očakávanej nízkej volebnej účasti sa bude vyvíjať a formovať. Oprávnene môžeme hovoriť, že ani ďalšie volebné obdobie nebude sprevádzať výraznejšia občianska participácia, ale skôr rozhodnutia politikov.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984