Piaty člen skupiny Beatles

Bol prvý Slovák, ktorý dokázal v roku 1982 poraziť v Zlatom Slávikovi dovtedy prakticky neohrozenú pozíciu Karla Gotta. Pred ním sa to jediný raz podarilo Waldemarovi Matuškovi.
Počet zobrazení: 1398
3909-32-ilustracna foto-wikimedia-m.jpg

Bol prvý Slovák, ktorý dokázal v roku 1982 poraziť v Zlatom Slávikovi dovtedy prakticky neohrozenú pozíciu Karla Gotta. Pred ním sa to jediný raz podarilo Waldemarovi Matuškovi. Nadaný hudobník, textár a skladateľ, Miroslav Žbirka alebo aj Meky, ako ho pomenoval jeho kamarát z detstva. Ak máte pocit, že skladby Atlantída, V slepých uličkách, Biely kvet či Motýľ admirál tu boli odjakživa, nebudete ďaleko od pravdy. Zľudoveli.

Miroslav Žbirka sa narodil 21. októbra 1952 v Bratislave ako syn z medzinárodného manželstva – otca Slováka a matky Angličanky. Mira k hudbe priviedli jeho dvaja starší bratia – Jason a Toni, matka ho zase učila angličtinu. Vďaka príbuzným žijúcim v Anglicku mal prístup ku kolekcii gramofónových platní, ktoré sa bežne v socialistickom Československu nedali zohnať, a tak mohol sledovať aktuálne trendy v hudbe. Niekedy v tých časoch zistil, že v ňom drieme hudobný talent.

Ako dvadsaťročný sa Meky oženil a z tohto manželstva sa narodila dcéra Denisa. To pre ňu zložil veľmi úspešnú skladbu. Spomínate si? „Deni – už nad mestom vznáša sa loď / my dvaja v diaľke sme bod / jeden bozk tú cestu stojí – len sa neboj – len poď.“ Mekyho prvé manželstvo dlho nevydržalo. Predsa len, život vo dvojici nie je nič pre dvadsaťročného Chlapca z ulice (jeden zo Žbirkových albumov), pre ktorého je hudba viac ako život. Hudobnú kariéru profesionála začínal Žbirka na Račianskom mýte v Bratislave, kde najprv hrával pre úzky okruh svojich priateľov skladby od Beatles, Rolling Stones, či Elvisa Presleyho. (Svojím obdivom k Beatles sa netají dodnes. Možno aj preto ho niekedy nazývajú ich piatym členom.) Tam ho oslovil neznámy chlapík a poslal do klubu ROH pri BEZ Bratislava. Vraj tam skúša kapela, ktorá hľadá gitaristu. Vtedy mal šestnásť rokov a bola to ponuka, ktorá ho už asi navždy vtiahla do sveta hudby.

Zlomom kariéry bol rok 1976, keď nastúpil ako spevák a gitarista do skupiny Modus. S Marikou Gombitovou, skladateľom Jankom Lehotským, gitaristom Lacom Lučeničom a bubeníkom Dušanom Hájekom zakrátko tvorili jednu z najpopulárnejších slovenských kapiel. Pieseň Úsmev získala Zlatú lýru a Žbirka so skupinou Modus odohral desiatky koncertov v rôznych kútoch Európy. Meky pre kapelu písal aj zahraničné verzie albumov. Po troch albumoch Žbirka nahráva sólový album Doktor sen, ktorý obsahuje nesmrteľné hity ako V slepých uličkách (duet s Marikou Gombitovou), Balada o poľných vtákoch, či Čierny deň, ktorý zložil jeho nebohý brat Jason. Album zatienil aj dovtedajší úspech Modusu, a tak Meky z kapely odchádza a spolu s Lučeničom a Hájekom zakladá rockovejší Limit.

Po úspechu prvého albumu vychádza druhý sólový album Sezónne lásky (1982) s legendárnymi hitmi Biely kvet či Atlantída. V tom istom roku získal ocenenie Zlatý slávik v kategórii Najpopulárnejší spevák, čím prekonal aj Karla Gotta. Pieseň Biely kvet sa pôvodne volala Čierny kvet, pred Bratislavskou lýrou však prešla dvojitým schvaľovaním a musela zmeniť názov. „Čierny kvet bol ideologicky nevhodný, pretože socialistický človek musel byť radostný, perspektívny a plný nádejí,“ vysvetlil Laco Lučenič. Podobný osud postihol aj skladbu Atlantída, kde musel zmeniť slová „Len more cez brány čias / ženie na brehy kríže vĺn“ na stĺpy vĺn.

Nasledovali dva ďalšie mimoriadne úspešné albumy, Roky a dni (1983) a Nemoderný chalan (1984), v ktorých bolo cítiť zvuky syntetizátorov a new wave v podaní Lučeniča. Žbirka sa v tomto období už naplno profiluje nielen ako interpret, ale aj ako autor hudby a výborný textár. Ďalšie albumy už nedosiahli také úspechy ako predchádzajúce albumy, aj na nich sa však našli jeden-dva single, ktoré sa vryli do pamäte jeho fanúšikov.

Miro Žbirka je bezpochyby aj majster duetov. Na svojom konte má piesne so zvučnými menami, napríklad Oh me, Oh my (s Janou Kirschnerovou), Čo bolí, to prebolí (ft. Martha), Každý deň budú vraj Vianoce (s Mariánom Kochanským), aktuálny singel Tento song (s Magdalenou Šalamounovou), Ty a ja s Barbarou Haščákovou, či Lásky bezbranných s dcérou Lindou. Osobitnou kapitolou sú piesne s Marikou Gombitovou V slepých uličkách, Nespáľme to krásne v nás či Tajnosľubná. Ako sám hovorí, Marika je jediná žena, s ktorou by vedel vytvoriť stálu hudobnú dvojicu.

O pár dní tohto roku vyjde nový album s názvom Empatia. V rádiách z neho už znie duet Tento song, ktorý nahral s mladou českou speváčkou Magdalenou Šalamounovou. Po vyjdení albumu nasleduje špeciálne akustické turné po divadelných sálach, kde zaznejú prierezové skladby Co bolí to přebolí, Denisa, Atlantída, Biely kvet, Miliónkrát, Mám rád či Zažni tak, ako ste ich ešte nepočuli. Meky Žbirka potvrdzuje, že aj po viac ako tridsiatich rokoch stále na výslní. Slušný, nekonfliktný, bez škandálov.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984