Most cez minulosť

Strana maďarskej koalície je v kríze, v ktorú nedúfali ani ich najzarytejší oponenti. Dlhodobo najpopulárnejší slovenský politik maďarskej národnosti Béla Bugár zakladá novú stranu, všetko však nasvedčuje tomu, že prepasie historickú šancu zlepšiť ochladené slovensko-maďarské vzťahy.
Počet zobrazení: 817
maria-valeria_12-13_skyeurope-m.jpg

Strana maďarskej koalície je v kríze, v ktorú nedúfali ani ich najzarytejší oponenti. Dlhodobo najpopulárnejší slovenský politik maďarskej národnosti Béla Bugár zakladá novú stranu, všetko však nasvedčuje tomu, že prepasie historickú šancu zlepšiť ochladené slovensko-maďarské vzťahy.

Myšlienka, ktorú prezentovali zakladatelia Mostu, vyzerá na prvý pohľad sympaticky – symbolicky spojiť dva „dunajské brehy“ a dokázať, že národnosť pri tom nemôže byť prekážkou. V situácii, keď sú oficiálne slovensko-maďarské vzťahy na mrazivo zlej úrovni, je takáto spolupráca žiaduca rovnako ako východ slnka po dlhých týždňoch záplav. Na Slovensku aj v Maďarsku v poslednom období nebezpečne vzrastá nacionalizmus, ktorý už dokáže zastaviť len vzájomná úcta a rešpekt na obidvoch stranách. Maďarské gardy, extrémistický Jobbik v Európskom parlamente a prudko rastúca podpora Viktora Orbána pred parlamentnými voľbami u nášho južného suseda neveštia do budúcnosti nič dobrého.

Aj napriek zaujímavej myšlienke vzniku strany Most-Híd na báze „zmiešaných manželstiev“ na južnom Slovensku však všetko nasvedčuje tomu, že vízia ostane len na papieri. Bugárova strana sa tak zaradí medzi ostatné odštiepenecké pokusy. Nie tým, že by nemala šancu na istý úspech u voličov, ale najmä tým, že hoci by mala byť otvorená aj Slovákom, zostane pre nich zrejme zatvorená. Neopakovateľnú šancu vytvoriť úplne novú dimenziu národnostnej politiky Bugár veľmi nestrategicky zahodí, ak v predsedníctve Mostu nebudú aj Slováci. Viete si predstaviť, že by stranu viedli povedzme dvaja najpopulárnejší opoziční politici Bugár a Radičová? Dnes je jasné, že sa to nestane a špekulácie médií o ich možnej spolupráci zostanú len špekuláciami. Radičová odišla do defenzívy vyhlásením, že osobné nezrovnalosti nie sú dôvod na zmenu strany. Tým nielen definitívne zmeškala svoju šancu na odchod z SDKÚ, ale aj pochovala akékoľvek možnosti na vytvorenie zaujímavej a netradičnej opozičnej strany. Bugárov odchod z SMK zase len potvrdzuje zaujímavý stranícky fenomén hádzať cez palubu svojich najpopulárnejších lídrov. Csáky ukázal, že nie je iný ako Mečiar, Migaš či Dzurinda, ktorí, každý svojím spôsobom, potopili Gašparoviča, Fica či Radičovú.

Z rozkolu v SMK sa síce ostatné politické strany môžu len tešiť, táto radosť je však veľmi krátkozraká. Našej krajine nič nechýba tak, ako politici maďarskej národnosti, ktorých by rešpektovali aj slovenskí voliči. Ale určite nie takí ako Csáky alebo Duray. A možno by neprekážalo ani to, keby strany neexistovali na nacionálnom princípe. Slovensko aj Maďarsko dnes potrebujú novú víziu hospodárstva a medzinárodných vzťahov založených na spolupráci a akceptácii, nie národnostné spory. V situácii, keď je potrebné bojovať s hospodárskou krízou, je nacionalizmus cestou do priepasti.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984