Globálne problémy v lokálnom priestore

Obmedzovanie výroby, prepúšťanie zamestnancov a odchod firiem. Aj tieto dopady hospodárskej krízy ustavične prepisujú štatistiky, menia odhady ekonómov a priority vlád. Na celosvetový vývoj by mali reagovať aj samosprávy.
Počet zobrazení: 1258
4 detanyCB-m.jpg

Obmedzovanie výroby, prepúšťanie zamestnancov a odchod firiem. Aj tieto dopady hospodárskej krízy ustavične prepisujú štatistiky, menia odhady ekonómov a priority vlád. Na celosvetový vývoj by mali reagovať aj samosprávy. Lokálnu politiku nemožno izolovať od globálnych problémov. Najmä, ak sú rukojemníkmi občania.

Vláda SR zriadila Radu pre hospodársku krízu. Poradný tím, ktorý hľadá východiská, cestu, ako mať po náraze iba škrabance, a nie hlboké rany. Terajšia situácia nasvedčuje tomu, že sa rozkývali nielen stabilné ekonomiky, ale aj stabilizované regióny. Mnohí starostovia už poznajú dopady hospodárskej krízy na ich domáce fabriky.

Prehodnocovanie priorít bude bolieť
Rozhodnutia manažmentov sa dotýkajú konkrétnych ľudí i celkovej životnej úrovne. Na ťahu preto nie je len štát, ale aj samosprávy. Tie síce ešte chvíľu môžu vyčkávať a sledovať akú podobu získa balvan, ktorý na nás padá. Nesmú však zabúdať, že aj v ich rukách je určitá zodpovednosť. Na tento rok stanovili výšku miestnych daní a očakávajú z nich príjmy. Vychádzali pritom z inej situácie, než nastala teraz. Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Sýkora však už avizoval, že samosprávy daňami hýbať nebudú – nevidia cestu nahradzovania ohrozených príjmov prostredníctvom zvýšených daní. Je otázne, či sa tomu vyhnú úplne, ale vo všeobecnosti možno očakávať, že takýto prístup prevládne. Jedným z dôvodov je, že samosprávy sú blízko k ľuďom (a firmám), čo dane platia. Druhým je fakt, že ani vláda SR sa do zvyšovania daní nepustila, naopak, skôr ich nepriamo znížila. A tretím dôvodom je to, že hoci samosprávy nedokážu riešiť nezamestnanosť, starostovia či primátori ju pociťujú ako prví – práve im sa idú ľudia sťažovať, keď prídu o prácu, alebo ich žiadajú o pomoc. Nikto preto nechce riskovať, že zvýšené miestne dane by niektoré firmy donútili, aby prepúšťali.

Mestá však peniaze potrebujú. Majú spustené rozvojové projekty a pokračujú v nich. Okrem nižších príjmov z daní dokáže poriadne zamiešať karty aj odchod vážneho hráča z priemyselnej zóny a z ich katastra. A to karty v príjmoch obyvateľov aj v príjmoch a výdavkoch obecných rozpočtov. V polčase vládnutia sa bude musieť škrtať v predvolebných sľuboch a bude treba upravovať rozvojové zámery. Prehodnocovanie priorít zakotvených v programoch hospodárskeho a sociálneho rozvoja sa zrejme stane súčasťou postupu každej zodpovednejšej samosprávy. Je to neštandardné a zložité, ale ani vývoj ekonomiky a hospodárskeho rastu nie je o nič jednoduchší. Aký význam má nápad, ktorý sa neuskutoční? Asi taký, ako nesplniteľné ciele a nedosiahnuteľné vízie.

Voľby ako memento
Komunálni politici budú pravdepodobne teraz vystavení situácii, akú už dávno nezažili, a poniektorí sa v nej neocitli ešte nikdy. Roky hojnosti im umožnili plniť mnohé predsavzatia. Teraz sa situácia obracia, aj keď to nebude všade vyzerať rovnako. Starostovia či primátori, ale aj miestni poslanci, sa budú musieť oveľa zodpovednejšie rozhodovať, akým spôsobom naložia so zoštíhlenými rozpočtami. A budú tiež musieť oveľa viac než doteraz komunikovať so svojimi voličmi, získať presný prehľad ich preferencií, ale zároveň im vysvetľovať, aké sú aktuálne možnosti obce alebo mesta. Iba tak môžu dosiahnuť, že voliči im budú rozumieť a neprestanú im dôverovať. Finančné problémy preveria nielen manažérske schopnosti komunálnych politikov, ale aj ich schopnosť otvorene a rovnocenne komunikovať s občanmi. Najmä preto, že sa nezadržateľne blížia voľby a pred nimi si „otcovia“ miest a dedín zvykli „dať“ voličom čosi navyše. Je však otázne, či na to budú môcť na konci tohto volebného obdobia čo i len pomyslieť.

Avšak žiadne voľby, ani komunálne, neznamenajú automatickú výmenu politikov. Sú šancou na pokračovanie v dobrom a zmenu toho horšieho. Ľudia by pred nimi mali pocítiť, ktoré rozhodnutia politikov boli správne či nevyhnutné a ktoré zbytočné a chybné. Teraz je čas na prijímanie zodpovedných, hoci trochu nepopulárnych opatrení. Úver na rekonštrukciu radničného námestia či výstavbu fontán a iných kozmetických prvkov je fajn. No takéto výdavky musia nasledovať až vtedy, keď má samospráva doriešené základné existenčné otázky. Inak sa môže stať, že si viac ublížime svojimi verdiktmi ako zdeformovanou svetovou ekonomikou. V tom nám nepomôžu výhovorky na vládu či globálny kolaps. Po kríze musí nasledovať rozvoj. Len nepadajme hlbšie, ako je to nevyhnutné. Hrať na dojem je dobré, ale výsledok je omnoho dôležitejší.
Autor je politológ, venuje sa problematike samosprávy

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984