Naše obnoviteľné resty

Ani by nemuseli existovať Murphyho zákony, stačí obyčajná životná skúsenosť dospelého človeka, aby sme vedeli, že ľudia sa väčšinou začnú správať rozumne až vo chvíli, keď už nie je iná možnosť. Preto aj problémy riešime často až v momente nejakej krízy.
Počet zobrazení: 1508

Ani by nemuseli existovať Murphyho zákony, stačí obyčajná životná skúsenosť dospelého človeka, aby sme vedeli, že ľudia sa väčšinou začnú správať rozumne až vo chvíli, keď už nie je iná možnosť. Preto aj problémy riešime často až v momente nejakej krízy. Z tohto hľadiska musia zástancovia obnoviteľných zdrojov energie „ďakovať Bohu“ za plynovú krízu. Vyzerá to tak, že aj „vďaka“ hospodárskej kríze dostanú energetické alternatívy šancu ukázať, aký potenciál sa v nich skrýva.

Téma obnoviteľných zdrojov energie (OZE) nie je nová a už niekoľko slovenských vlád sa k nej občas pozitívne vyjadrovalo. Lenže je zjavné, že kým sa neminú tradičné energetické zdroje, neexistuje nijaká odborná (vedecká) analýza, ktorá by politikov presvedčila, že raz sa predsa len minú a lacnejšie bude začať sa na túto chvíľu pripravovať skôr. Ficova vláda teraz prijala opatrenia, ktoré by to konečne mohli zmeniť.

Impulz od Jahnátka
Pred štyrmi rokmi odborník na obnoviteľné i jadrové zdroje energie Emil Bédi v Slove povedal, že v súvislosti s tzv. oil peak (vyčerpanie zásob ropy) nezdieľa nervozitu ekologických aktivistov. Podľa neho netreba na politikov tlačiť, aby razantnejšie presadzovali využívanie OZE, lebo ich k tomu donúti prirodzený vývoj – keď sa ropa minie, nezostane nám nič iné, len ju nahradiť inými zdrojmi. Dnes je jasné, že to isté platí o plyne. Hoci ho je ešte stále dosť na bohvieako dlho, prežili sme takmer dva týždne v situácii, akoby sa bol minul. Zdá sa, že E. Bédi má pravdu a my raz možno budeme na tých necelých 14 dní napokon spomínať v dobrom.

V tejto súvislosti je zaujímavé, že z mimovládnej sféry je energetická komunita vo vzťahu k OZE skôr ticho, čo asi súvisí aj s tým, že je u nás dosť malá. Z „mimovládiek“ za ne lobujú predovšetkým ekologickí aktivisti, ktorí v tejto súvislosti prirodzene zdôrazňujú ekologické aspekty problematiky. Možno preto nemajú taký úspech, aký očakávajú, keďže sociálne slabá spoločnosť nedokáže brať ekologické problémy ako prioritné. Z vládnej strany je to však paradoxne práve naopak – ministerstvo životného prostredia v súvislosti s OZE verejnosť veľmi nepočuť (okrem podpory z Envirofondu, ktorá vyvolala škandál, po ktorom musel ministerské kreslo opustiť Jaroslav Izák). Naopak, bolo to práve ministerstvo hospodárstva, ktoré po nástupe Ľubomíra Jahnátka prišlo predvlani s Programom využitia biomasy a slnečnej energie v domácnostiach.

Financie pre domácnosti
Ako Slovo upozornilo pred mesiacom, problém však vznikol s realizáciou programu. Napriek úsiliu Jahnátkovho ministerstva sa mu dva roky nepodarilo dostať do štátneho rozpočtu ani korunu na jeho financovanie. Podľa Ľ. Jahnátka má program „podporiť domácnosti pri využívaní biomasy a slnečnej energie na výrobu tepla“ a preto „je zameraný na podporu inštalácií kotlov na biomasu alebo slnečných kolektorov“. Peniaze z programu pritom môžu dostávať výlučne domácnosti, navyše je pre štát v podstate veľmi výhodný, lebo výška dotácie pokryje maximálne daň z pridanej hodnoty. Znamená to, že čo štát z programu zaplatí, vráti sa mu na dani, takže síce na nej nič nezíska, ale na programe zasa nič nestratí.

Pre ľudí však týmto spôsobom klesnú konečné ceny kotlov na biomasu aj ceny slnečných kolektorov, ktoré sa, mimochodom, vyrábajú aj na Slovensku. Možno to nebude znamenať masový predaj, ale ak sa vďaka programu tento rok naozaj podarí podporiť asi 5 000 plánovaných projektov, bude to výrazný krok vpred. Už aj preto, že veľa ľudí v rodinných domoch bude mať zrazu susedov, ktorí budú vykurovať buď drevom (drevnými briketami, štiepkou) alebo slnečnou energiou a je isté, že to bude výrazne lacnejšie ako vykurovanie plynom, či dokonca elektrinou.

Minister Jahnátek sa stavia k programu veľmi odhodlane, čo je sľubné. Rada pre hospodársku krízu mu odsúhlasila 8 mil.€. Takúto podporu ešte doteraz žiadna slovenská vláda na kúrenie obnoviteľnými zdrojmi energie v domácnostiach neposkytla. Vyvolá to dopyt nielen po technológiách, ale aj po surovine (v prípade biomasy), čo môže mať ďalší pozitívny vplyv v oblasti zamestnanosti. Navyše sa produkcia biomasy konečne môže stať efektívnym biznisom a tí, čo v tejto oblasti podnikajú, by následne mohli čosi investovať aspoň do marketingu, ktorý tiež ľudí presvedčí. Ficova vláda teda začína splácať dlh svojich predchodkýň, ktorý nás teraz ešte veľmi netlačí, ale čas, keď nás tlačiť začne, nie je ďaleko.
je ekonomický novinár

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984