O analytikoch – blogeroch

Podľa väčšiny slovenských médií vyzerá vyvážená politická diskusia nasledovne: vládny politik, opozičný politik a nezávislý analytik, ktorý tvrdí to isté, čo opozičný politik. Vyskytnú sa tu aj isté nezhody – napríklad, momentálne sa zdá, že „nezávislákom“ ešte nikto nestihol povedať, že schodok v štátnom rozpočte už je akceptovateľný.
Počet zobrazení: 822

Podľa väčšiny slovenských médií vyzerá vyvážená politická diskusia nasledovne: vládny politik, opozičný politik a nezávislý analytik, ktorý tvrdí to isté, čo opozičný politik. Vyskytnú sa tu aj isté nezhody – napríklad, momentálne sa zdá, že „nezávislákom“ ešte nikto nestihol povedať, že schodok v štátnom rozpočte už je akceptovateľný. Takéto chybičky sa však prihodia len zriedkavo a v najbližších dňoch budú určite aj analytici tvrdiť, že rozumný schodok je v poriadku.

Ešte lepšie to vyzerá pri vyváženej odbornej diskusii: jeden závislý(?) analytik zamestnaný v banke a jeden nezávislý zamestnaný v inštitúte. Aj tu zvykne panovať vzácna zhoda. Žiadne prekvapenie. Čo je dobré pre banky, je prospešné aj pre ekonomiku. A práve o ňu, a vlastne len a len o ňu, nezávislému analytikovi ide. Za zdravú ekonomiku by položil aj život – samozrejme, nie ten svoj, ale nevenujme sa malichernostiam. Podstatné je uvedomiť si neuveriteľnú dôležitosť tejto funkcie. Veď čo by sa stalo, keby nezávislých analytikov nebolo? Asi prvé, čo človeku napadne, je, že by sme prišli o množstvo analýz. Lenže, „chybička se vloudila“. Najjednoduchšia kvantitatívna analýza konštatuje, že analýz je poskromne. Oveľa, ale naozaj oveľa viac je blogov. Z toho vyplýva, že hlavná pracovná náplň nezávislého analytika je blogovanie. Že táto činnosť je neplatená aktivita a má slúžiť rozširovaniu plurality názorov? Takéto hlúpe, ba priam až komunistické úvahy zmetie analytik zo stola raz-dva. Nič nie je zadarmo a napísať dobrý blog – to si zaslúži odmenu.

Ak by niekto neveril, za všetky dobré blogy jeden príklad. Píše sa v ňom o podvodníkovi z Wall-Street, ktorý ukradol miliardy. Úrad pre dohľad nad finančným trhom ho neodhalil. Toľko fakty, a teraz prichádza briskná úvaha: (1) úradník nemá motiváciu hľadať zlodejov, ide mu o totiž len o pracovné miesto, a to viac súvisí s jeho šéfom než so zlodejom; (2) úradník nehľadá prioritne zlodejov, a preto je zbytočný; (3) je dokonca škodlivý, pretože investori sa naňho spoliehajú a sú menej ostražití, než keby žiadneho úradu nebolo.

Aj najväčší neprajník musí uznať, že také novátorstvo a vhľad by obyčajný bloger zadarmo nedosiahol. Samozrejme, ešte by niekomu mohla napadnúť vyslovene komunistická myšlienka, že ak by sme túto brisknú úvahu analogicky aplikovali na zvyšok spoločnosti, dospeli by sme k zaujímavým záverom. Veď nie je taký policajt tiež len štátnym úradníkom? A koľkože zločinov zostáva neodhalených, lebo policajt premýšľa nad tým, ako ohúriť svojho šéfa, namiesto chytania zločincov. A čo vojaci? Tí z toho vychádzajú ešte horšie. Nielenže potajme spriadajú myšlienky, ako ohúriť šéfa, ale v bojoch určite myslia aj na to, ako – v prvom rade – prežiť. Fuj... Radšej ani nespomínajme ďalších. Všetko treba zrušiť, pretože len ťažko možno namietať, že ak by nebolo policajtov, boli by sme všetci omnoho obozretnejší a podľa úvahy analytika – blogera by tak samozrejme výrazne poklesla zločinnosť.

Ak sa to niekomu nepozdáva, určite je to len preto, že nepozná tú najzákladnejšiu zo všetkých základných právd: štát je zlý a trh je dobrý. Preto by si každý mal kúpiť vlastného policajta a potom dohliadať, aby sa jeho hlavnou pracovnou činnosťou nestalo blogovanie. A ak náhodou niekto vlastného policajta nechce, alebo naňho nemá peniaze, je to len jasné znamenie, že ide o lenivého komunistu. No a s takými sa slušný človek, akým seriózny analytik-bloger nesporne je, vôbec nebaví. Nemal by totiž čas na šírenie veľkých právd a celá vyváženosť mediálnych diskusií by bola v háji – a to určite nikto nechce.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984