Spätná väzba

Bál v opere, ktorý nie je nič iné, len podnikový večierok jednej nadnárodnej spoločnosti, kde nik z pozvaných nič neplatí, je úplatok. Rovnaký, ako keď DSS poskytli novinárom lyžiarsky zájazd v Alpách. Som dosť prekvapená, že táto korupcia vo veľkom neprekáža mimovládkam, ktoré sa chytajú aj banálnejších záležitostí.
Počet zobrazení: 784

Ad: Bál (Gabriela Rothmayerová) Slovo 4/2009
Bál v opere, ktorý nie je nič iné, len podnikový večierok jednej nadnárodnej spoločnosti, kde nik z pozvaných nič neplatí, je úplatok. Rovnaký, ako keď DSS poskytli novinárom lyžiarsky zájazd v Alpách. Som dosť prekvapená, že táto korupcia vo veľkom neprekáža mimovládkam, ktoré sa chytajú aj banálnejších záležitostí.
Lucy

Ad: Korupcia v mediálnych reťazcoch (1) (Eduard Chmelár) Slovo 4/2009
Korupcia v slovenských médiách sa nezačala v roku 2000, ale hneď po nežnej revolúcii. Noviny i ostatné médiá začali hrubo a úplne otvorene porušovať starú zásadu novinárskej etiky ešte z Ameriky 18. storočia, že medzi redakčnou a inzertnou časťou redakcie má byť nepreklenuteľný múr. Vedenia slovenských médií však šokujúco zadávali redaktorom úlohu zháňať pre noviny inzerciu a priamo na tom redaktorov finančne zainteresúvali. Ďalšou veľkou oblasťou korupcie boli cestovné kancelárie, ktoré vyslali šéfov médií na najatraktívnejšie dovolenky do celého sveta. Nech sa nikto potom nečuduje, že sťažnosti klientov na zlé služby cestoviek z médií úplne vymizli. No chudobní i nechudobní vydavatelia podliehali ešte aj inému nástroju: Zrušeniu zmluvy o inzercii po akejkoľvek kritickej zmienke v novinách. Známy je prípad, keď istý denník uverejnil štvorriadkovú noticku o tom, ako sa hostesky na finančnom veľtrhu zabávali nad darčekovým predmetom istej banky a banka okamžite z novín stiahla inzerciu za niekoľko miliónov. (Autor loga mal v banke pod palcom aj inzerciu).
x.y.z.

Ad: Katastrofa v Gaze (Nafíz Mosaddeq Ahmed) Slovo 4/2009
Predstavme si, že naštvaná Slovač si v budúcich voľbách za premiéra zvolí Slotu a SNS sa stane stranou, ktorá vládne menšinovo, ale predsa. A zo strany južných susedov budú neustále sťažnosti, že na uliciach im hrozia útokom holohlavci a že na štadiónoch im bijú slušných fanúšikov v národných trikolórach. Myslíte si, že by bolo možné, aby južní susedia „sadli do tankoch“ a rozbili Bratislavu tak ako židovskí vojaci Gazu? Nezabudli sme, že Hamas bol zvolený v demokratických voľbách a že raketové útoky sú tu ako výraz zúfalstva od čias masakier Palestínčanov v utečeneckých táboroch Sabra a Šatíla? Nezabudol svet akosi prirýchlo na tento masaker izraelskej armády v utečeneckých táboroch Palestínčanov mimo územia Izraela?
Yggy

Ad: Rok 2008: boj o neudržateľné ilúzie (Jakub Topol) Slovo3/2009
Pre Slovensko to bol typický „osmičkový“ rok, pretože sa začali naplno uplatňovať a využívať v ekonomike i sociálnom živote niektoré zásady sociálneho štátu, ktorého existenciu predchádzajúca garnitúra popierala a celý ho zlikvidovala. Ba naopak, z bývalých praktikov asociálnej politiky sa v opozícii stali tí najukričanejší šíritelia sociálnych zásad. Typický príklad je, že pri dávke pri narodení dieťaťa bolo predtým „priveľa“ aj tritisíc, teraz sa im máli dvadsaťtisíc. A to je predsa dobre, ukazuje sa totiž, že zásady sociálneho štátu nemajú nič spoločné s politickou deľbou na ľavicu či pravicu, ale ide o slušnosť voči vlastnému národu. Toto bolo prelomové – z koristenia na vlastnom národe sa prvý raz po roku 1990 prešlo na jeho ochranu a podporu. A mnohé predchádzajúce rozhodnutia z rokov 1998 až 2006 sa ukázali ako zlé a trestuhodné. Rok 2008 bol teda rokom poučenia a vytriezvenia.
Peter Zajac-Vanka

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984