Reklama

1. máj – Sviatok práce

Počet zobrazení: 2812

1-may-international-workers-day.jpgAj keď dnes nie je priestor na spoločnú oslavu Sviatku práce, treba si ho pripomenúť aspoň na stránke Slova. Pripomenúť si Sviatok práce nie je nostalgická spomienka na prvomájové sprievody, budovateľské heslá ani alegorické vozy. Sviatok práce má pre nás mimoriadnu hodnotu v niečom úplne inom. Je to kus histórie pracujúcich ľudí na celom svete. Je to stály boj za dôstojné pracovné podmienky, za ohodnotenie vykonanej práce, za možnosť našej realizácie, tvorivých schopností... Práca je jednoducho úzko spätá s naším životom nielen preto, že nám zabezpečuje určitú životnú úroveň, ale zdokonaľuje ľudí a život posúva dopredu. Samozrejme, nie všetko je také samozrejmé, ako to píšem. Aj dnes, v dobe tých najmodernejších technológií, keď mnohé veci za nás robia počítače či plne automatizované linky, má práca pre nás nesmierny význam. Aj preto je dobré, že sú tu organizácie, predovšetkým KOZ SR, ktorý sa snaží, aby sa práca nestala len prostriedkom na obohatenie úzkej skupiny ľudí.

Dnes je ešte zavčasu hodnotiť kroky novej vlády smerom k pracujúcim ľuďom, no mám už svoje skúsenosti, že práve s nástupom pravicových vlád hrozí, že nielen pracujúci, ale všetci  občania môžu prísť o určité istoty, štandardy či benefity, ktoré boli pre nich samozrejmosťou. Iste mnohí z vás si pamätajú, ako po odchode SDĽ z vlády SR po prehratých voľbách v roku 2002 pravicová vláda s ministrom p. Kaníkom šmahom ruky zrušila 22 sociálnych zákonov, ktoré presadil jeho predchodca Peter Magvaši. Ako vianočný darček sme dostali upravený Zákonník práce, ktorý výrazne znevýhodňoval zamestnancov. Určite si mnohí z vás pamätajú na zákon č. 461/2003 z. z. kde po jeho schválení, sa hromadne začali odnímať invalidné dôchodky ľuďom, ktorí prišli o svoje zdravie pri práci. Podobne to bolo aj v roku 2010, keď bol ministrom práce sociálnych vecí a rodiny p. Mihál, ktorý vyhlásil, že zamestnanci sú chránení Zákonníkom práce viac ako exotické vtáky. To všetko, našťastie, dúfam už bolo a nová pravicová vláda, verím, že nebude pokračovať v tejto smutnej a veľmi nebezpečnej tradícii.

Aj pre takéto momenty si treba tento sviatok pripomínať, možno ani nie tak oslavovať, ako zamyslieť sa nad jeho hodnotou pre dnešný život. Za mnohé veci a hodnoty treba v živote dlho a neustále bojovať, no našou ľahostajnosťou ich môžeme stratiť veľmi rýchlo. Je to niečo podobné, ako s dobrom a zlom. O dobro bojujeme celý život, zlu stačí, aby prekvitalo, keď sa budeme na všetko nečinne len dívať.

Preto verím, že mnohí čitatelia Slova si zajtra spomenú na Sviatok práce a uctia si ho po svojom. Zamyslením sa, prácou na záhradke či chalupe, alebo pohárom vína v kruhu rodiny.

Česť práci!

Ilustrácia: iconspng.com
 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     

Blogy a statusy