Znížiť či neznížiť dane?

Diskusia okolo daní je vždy veľmi emotívna. Dane sú totiž mimoriadne účinnou politickou zbraňou, najmä ak protagonisti požadujú ich absolútne zníženie. A tak daňové zákony patria k najčastejšie sa meniacej legislatíve.
Počet zobrazení: 1982

Diskusia okolo daní je vždy veľmi emotívna. Dane sú totiž mimoriadne účinnou politickou zbraňou, najmä ak protagonisti požadujú ich absolútne zníženie. A tak daňové zákony patria k najčastejšie sa meniacej legislatíve.

Inak to nebude ani v tomto roku. Od prvého januára sa zmenila nielen daň z príjmov, ale aj spotrebné dane. Ku zmene malo dôjsť aj pri tzv. trojdani, teda dani z dedičstva, darovania, prevodu a prechodu nehnuteľností. Napriek tomu, že tento zákon prešiel Národnou radou SR, prezident Rudolf Schuster sa ho rozhodol nepodpísať. Rokovať o tomto zákone by sa malo v januári.

Výsledok búrlivej debaty

Diskusia o znížení daní bola minulý rok v parlamente bezpochyby jednou z najbúrlivejších. Aj keď väčšina politikov žiadala razantné zníženie, poslanci nakoniec sadzby radikálne neznížil. Nižšie dane však predsa budú - znižuje sa daň z príjmu fyzických a právnických osôb a daň z prevodu a prechodu nehnuteľností. Daň z príjmu právnických osôb klesla o štyri percentá. Pri fyzických osobách sa zmenili pásma. Znamená to, že tí, čo svoje príjmy zdaňovali v najvyššom pásme, ušetria na nich mesačne asi štyristo korún. Naopak tí, ktorí patria do najnižšieho daňového pásma, a teda majú i najnižšie príjmy, ušetria od 50 do 150 korún.

Podnieti to podnikateľov k tomu, aby povedzme menej odlievali svoje príjmy, aby vykazovali naozaj tie zisky, ktoré dosahujú? Takisto pre obyvateľov tu bude možnosť dať viac peňazí na spotrebu, a tým aj čiastočne na podporu slovenských podnikov. Poslancom sa podarilo presadiť zníženie daní z prevodu a prechodu nehnuteľností. Rozšíril sa aj okruh tých, čo môžu využívať dvojpercentnú paušálnu daň. Hoci viacerí analytici varovali pred výpadkom, ktorý zníženie daní spôsobí, väčšina je v tomto prípade optimistická. Aj vzhľadom na to, že sa ekonomika bude nachádzať v rastovej fáze, keď by mal hospodársky rast prekročiť vlaňajší, takže celkový vplyv na daňový výber bude určite minimálny.

Novinkou je aj možnosť každého z nás odviesť jedno percento z daní, ktoré by sme inak zaplatili štátu, konkrétnej organizácii. V hre sú občianske združenia, nadácie, cirkvi, ale i Slovenský Červený kríž. K daňovým zmenám patrí zavedenie refundácie dane z pridanej hodnoty. Znamená to, že cudzinci, ktorí u nás nakúpia do päťtisíc korún, budú mať nárok na vrátenie DPH. Daň z príjmu sa nezníži len podnikateľom z 29 na 25 percent, ale aj zamestnancom. Tí by mali mať v peňaženkách rádovo o niekoľko sto korún viac.

Živnostníci a slobodné povolania

Parlament schválil zníženie dane pre ľudí s najnižšími, ale aj najvyššími zárobkami. Okrem toho sa však redukuje počet daňových pásem z pôvodných sedem na päť, čo spôsobilo, že sa daň zníži všetkým zamestnancom. Ľuďom s najnižším príjmom sa zníži sadzba dane z dvanásť na desať, čo bude pre nich reálne znamenať zníženie daní od 50 do 150 korún. Najvyššou sadzbou budú zdaňované osoby s ročným základom dane od 564 tisíc korún (hrubá mesačná mzda okolo 54 tisíc Sk), čím parlament prakticky zrušil doterajšie daňové pásmo pre najbohatších s ročným daňovým základom nad milión korún. Najvyššia sadzba dane sa zníži z terajších 42 percent na 38, čím zamestnancovi z tejto príjmovej skupiny vzrastie čistý príjem najmenej o 400 korún.

V tomto roku sa predĺžil termín, dokedy môžu živnostníci zaplatiť paušálnu daň. Vlani tak mohli urobiť najneskôr do konca januára, tento rok je to marec. Na dva milióny sa zvýšila aj maximálna hranica príjmov, do ktorej sa dá podať paušálnu daň. Rozširuje sa tiež okruh ľudí, ktorí budú môcť využívať tento druh dane a to o slobodné povolania. Tieto zmeny vyplývajú z novely zákona o dani z príjmov. Dôvodom zmeny je zosúladenie termínu s podaním riadnych daňových priznaní.

Novela zákona zvýšila aj maximálnu hranicu príjmov, do ktorej možno zdaňovať podnikanie paušálne o päťstotisíc korún. Pôvodná hranica 1,5 milióna bola zmenená na dva milióny. Paušálnu daň možno platiť aj zo slobodných povolaní, ktoré sa nevykonávajú na základe živnostenského oprávnenia. Ide o príjmy z použitia alebo poskytnutia práv z priemyselného a duševného vlastníctva, vrátane práv príbuzných autorskému právu. Patria sem príjmy z vydávania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady. Živnostníci, ktorých skutočný príjem prevýši odhad, na základe ktorého zaplatili paušálnu daň, nedostanú pokutu. Vyšší príjem bude automaticky slúžiť na výpočet paušálnej dane v nasledujúcom období.

Bohatí by mali viac platiť

Ďalšie radikálne návrhy na zníženie daní sú nereálne, pretože by znamenali rozvrátenie ekonomickej stability. Vláda odmieta aj opakujúce sa výroky o neustálom zvyšovaní daňového a odvodového zaťaženia. Podiel daní a odvodov na hrubom domácom produkte (HDP) totiž klesol z 35,7 v roku 1998 na 31,2 percenta v tomto roku. Za mimoriadne dôležitý však považuje fakt, že výdavky verejného sektora klesli zo 47,4-percentného podielu na HDP na súčasných 38,9.

Zníženie daní iste privítal každý. Zo znižovania by sme však nemali robiť modlu. Mohlo by to v konečnom dôsledku znamenať ekonomickú prehru. Ekonóm Adam Smith by asi neveriacky krútil hlavou nad argumentáciou slovenských liberálov, že dane majú byť rovnaké. On totiž tvrdil, že bohatým štát slúži viac ako chudobným, a preto by naň mali tiež viac platiť.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984