Vianočný darček pre U. S. Steel

Každý rok sú koncom decembra burzové prázdniny, cez ktoré odpočíva výpočtová technika. Záver obchodovania na burze cenných papierov v Bratislave na sklonku minulého roka priniesol prekvapenie.
Počet zobrazení: 1787

Každý rok sú koncom decembra burzové prázdniny, cez ktoré odpočíva výpočtová technika. Záver obchodovania na burze cenných papierov  v Bratislave na sklonku minulého roka priniesol prekvapenie.

Ministerka privatizácie Mária Machová po rokovaniach s americkou spoločnosťou U. S. Steel vyhlásila, že akcie VSŽ, ktoré vlastní firma Transpetrol, a.s., sa predajú na kapitálovom trhu. Minister hospodárstva Ľubomír Harach 19. decembra 2001 povedal, že pozastavuje predaj akcií týmto spôsobom. Pre účastníkov kapitálového trhu platí, že každý má mať rovnaký prístup k informáciám. Majitelia akcií a spoločnosť by mali zverejňovať dôležité informácie, ktoré môžu ovplyvniť iných. Harach tvrdí, že listom z 20. decembra 2001 povolil Transpetrolu predaj akcií. V rozhovore pre STV zo 7. januára sa odvolával na analýzu, ktorú od tejto spoločnosti dostal.

Nemenovaná Poštová banka
V posledný obchodný deň burzy sa akcie predali. O tom, že sa ponúknu na anonymnom trhu, sa nedozvedeli iní potenciálni záujemcovia. Vo výrokoch niektorých účastníkov tejto transakcie sa začalo operovať s pojmom anonymný obchod. Na štedré Vianoce sa chystali v spoločnosti Istrokapitál, ktorá má 34 percent akcií Poštovej banky (PB) a kontroluje aj Stredouerópsky maklérsky dom (SMD). Ten mal určite náhodou na účte niekoľko stoviek miliónov a čakal na ponuku. Využili informácie? Došlo k ich zneužitiu a znevýhodneniu iných potenciálnych kupcov? Odpovede na tieto otázky dalo viacero podnetov na Úrad pre finančný trh ako orgán štátneho dozoru.

Kto z Transpetrolu alebo ministerstva hospodárstva posunul informácie tam, kde chcel? Za čo ich vymenil? Pri zamlčovaní alebo využívaní nepravdivých analýz sa dá hovoriť o paragrafe o uvádzaní obchodných partnerov do omylu. Tlačová tajomníčka PB ukázala, že názov jej funkcie pochádza od slovného spojenia zatajovanie pred tlačou. Vyhlásila, že jej banka na obchode neparticipovala a že obchod bol anonymný. Katarína Kadášiová by si mala zapamätať jednoduchú poučku. Na Slovensku neexistujú anonymné obchody s veľkými balíkmi akcií. Kupujúci i predávajúci sú známi dopredu. Najmä preto, aby si kupujúci mohli nachystať peniaze na akcie a iné transakčné náklady. Ak niečo náhodou škrípe, peniaze predsa robia zázraky.

Obchod sa uskutočnil tak, že SMD kúpil najprv akcie pre seba a asi o päť-šesť minút ich predal PB. Vysporiadanie obchodu na Burze cenných papierov prebieha podľa vzorca T plus 3. K dňu obchodu sa pripočítavajú ďalšie tri dni, počas ktorých predávajúci dostane peniaze a kupujúci cenné papiere. SMD teda predal čosi, čo mal mať až o štyri dni. Keďže bolo pred burzovými prázdninami, tak mu muselo byť jasné, že cenné papiere získa až o dva týždne.

Parkovanie a zahmlievanie

Otázniky vyvoláva cena. SMD kúpil a vzápätí predal akcie VSŽ Poštovej banke po 160 korún. Aký zmysel má obchod na kapitálovom trhu bez zisku? Na Slovensku len jeden: zaparkovanie akcií. Tento spôsob sa používa vtedy, ak ktosi nechce, aby bol známy ako majiteľ. Uloží si vlastné akcie na účet u makléra, ale v inej firme. Parkovanie sa robí najmä preto, aby sa nemusel vyhlasovať verejný prísľub.

Kde sa vzala cena 160 Sk za jeden kus? Kótované akcie, medzi ktoré patria aj VSŽ, môžu mať odchýlku plus - mínus desať percent. Cena sa postupne vyvíjala tak, že sa za dva mesiace dostala zo 400 na 100 korún, hoci na to neexistovali dôvody. Obchody zo 17. decembra boli dôležité pre obchod z 21. decembra 2001. Na burze sa udiali v cenovom rozpätí od 100 do 149 Sk za kus. Aký je vážený priemer vytvárajúci stred cenového pásma - 111 alebo 135 korún? Možno vznikne nový štatistický pojem - občas vážený priemer. Posledných 27 obchodov sa uskutočnilo po štrnástej hodine, ktoré sa do obchodného systému dostali pred koncom obchodovania. Slovo „občas“ je tu preto, lebo občas sa zohľadnia aj tie obchody, ktoré sa uskutočnili po záverečnej.

Burza cenných papierov v Bratislave sa vyjadrila, že sleduje spomínané obchody. Aj ona môže pozastaviť obchodovanie, no tentoraz nechala toto rozhodnutie na štátny dozor. Úrad pre finančný trh vyslovil podozrenie z manipulácie s cenami a pozastavil dokončenie obchodu.

Hra na slepú babu

Obchod pre Transpetrol uskutočnila Slovenská sporiteľňa (SlSp). Obchody na burze sa robia na základe komisionárskej zmluvy. SlSp sa ako člen musí riadiť princípom odbornej starostlivosti zo zákona o cenných papieroch. Znamená to, že by mala klienta uspokojiť tak, aby jeho akcie predala za najvyššiu sumu. Pri predaji sa mala zohľadniť cena na RM-Systéme Slovakia, ktorá bola v decembri v priemere niečo viac ako 222 Sk. Vedenie Transpetrolu malo zohľadniť v obchode aj to, že existuje možnosť predať akcie aj iným záujemcom za vyššiu cenu. Vedenie VSŽ ponúkalo 200 korún za kus a hovorí sa aj o ďalších ponukách. V Trestnom zákone existujú ustanovenia o zodpovednosti pri správe cudzieho majetku. Celý prípad ukazuje na to, že na Slovensku máme zatiaľ len frašku transparentnosti. Vo vyspelých ekonomikách funguje princíp rovnakého zaobchádzania s investormi.

Keď spoločnosť U. S. Steel kupovala akcie VSŽ, uzavrela s vládou memorandum o porozumení. Obe strany sa k čomusi zaviazali. Prítomnosť amerického investora predpokladá, že mu štát ako prvému ponúkne akcie, ktoré kontroluje. Rovnaké zaobchádzanie s investormi znamená to, že sa americký podnik mohol aspoň dozvedieť, že spomínané akcie ide štát predať a komu. Namiesto toho dostal ako vianočný „darček“ poriadnu facku.

Po skončení prvej vlny kupónovej privatizácie vznikli viaceré slovenské finančné skupiny. Zarobili na legálnych tuneloch na úkor menšinových akcionárov. Vedenie fondov predalo akcie za nízke ceny vlastným firmám. Tie ich neskôr predali za oveľa viac. Za získané peniaze sa mohla táto hra opakovať s manažérmi podnikov. Skúpili akcie podniku a prinútili jeho manažment, aby si ich kúpil. Koncom decembra 2001 sa začala hrať iná hra - hra na slepú babu. Tentoraz nie proti menšinovým akcionárom, no proti americkému investorovi. Zdá sa, že ktosi má silný žalúdok a je ochotný pre 140 miliónov, ktoré Transpetrol prerobil, riskovať povesť Slovenska. Firma CME zaplatila v niektorých denníkoch v USA inzeráty, aby varovala amerických investorov pred prostredím v Českej republike. Podobne sa môže zachovať U. S. Steel. Investorom oznámi, že členovia slovenskej vlády nie sú všetci zdraví.

Autor (1963) je redaktor mesačníka Investor

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984