Vytrhnuté z internetu

Počet zobrazení: 1356

Na internetovej adrese amerického ministerstva spravodlivosti www.usdoj.gov sa okrem iného možno dočítať aj o masívnej akcii, ktorá sa konala nielen na území USA, ale i vo Fínsku, Nórsku, Austrálii a Holandsku. Hlavným cieľom zásahu mala byť skupina DrinkorDie (DoD), ktorá sa preslávila najmä tým, že sprístupnila operačný systém Windows 95 o dva týždne skôr ako samotný veľký Bill Gates. Podľa slovenského počítačového magazínu PC Revue FBI pozabudla, že činnosť DoD bola na ústupe, za posledných sedem mesiacov na internete ponúkla na stiahnutie iba 400 programov, hoci sa celkovo zjavilo vyše 40 000 takýchto možností. V dôsledku zásahu mnohé servery boli zrušené, iné sa dobrovoľne vytratili. Zmiznú však definitívne internetovskí Jánošíci, ktorí budú bohatým brať a chudobným dávať? Možno sa však stane zázrak a mohutní výrobcovia softwaru budú robiť inú cenovú politiku. To by bol účinnejší prostriedok ako spomínaný zásah.

Alice je nielen hrdinka slávnej rozprávky, no aj akronym, ktorý skracuje výraz „Artificial Linguistic Internet Computer Entity“ (Umelá lingvistická internetová počítačová entita). Alice je robotka, nositeľka bronzovej Loebnerovej medaily. Tá sa udeľuje programu, ktorý dokáže presvedčiť aspoň časť porotcov, že komunikujú s človekom. S Alicou sa dá komunikovať na adrese www.alicebot.org. Samozrejme, pozná iba anglický jazyk. Môžete sa jej čokoľvek spýtať, pokiaľ vie - odpovie.

V novinových stánkoch sa v prvých januárových dňoch zjavil nový slovenský mesačník pre surfujúcich na internete - Web. Má 16 strán, prvú polovicu tvoria odkazy na zaujímavé webovské stránky, druhú zasa abecedne zoradený zoznam slovenských firiem a organizácií na internete. Okrem iného tu nájdeme upozornenie na adresu www.megaport.hu, ktorá nás môže oboznámiť s tými stránkami maďarskej reality, ku ktorým máme my Slováci veľmi blízko. Je to maďarský humor (ktorý je podľa niektorých názorov nám bližší ako český) a maďarská kuchyňa. Svojrázne poetický web www.idiot.ru. obsahuje jednak stovky karikatúr a veselých obrázkov ruského pôvodu, vtipov (vrátane tých hrubozrnných o blondínkach), no zároveň tisícky fotografií Rusiek, Ukrajiniek, Bielorusiek a príslušníčok iných národov bývalého ZSSR, ktoré si hľadajú partnera. Mnohé z nich sú (aspoň podľa môjho vkusu) pekné, no kto z nás by chcel byť pre sebaväčší pôvab hrdinom známeho Dostojevského románu?

Pravdepodobne som už písal, že internet sa priam hmýri varovaniami pred počítačovými vírusmi. Lenže na adrese tierra.rediris.es /pro/CD-fungi/info.html nájdeme informáciu, že v tropických krajinách sa zjavili baktérie, pre ktoré je pochúťkou plastická hmota, z ktorej sa lisujú cédečká. Vymyslené poplašné správy sa na internete nazývajú „hoax“. Dúfajme, že k nim patrí aj táto.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984