Reklama
Reklama

Mediálne výroky o návrhu zákona

Daniel Lipšic (podpredseda KDH):
Počet zobrazení: 1596

Daniel Lipšic (podpredseda KDH): Zatiaľ sme sa stretli s tým, že rozličné lobistické skupiny presadzovali svoje záujmy spôsobom, ktorý nemal žiadnu zákonnú reguláciu. Lobing v demokratickej spoločnosti je celkom prirodzený. Lobistické skupiny legitímne reprezentujú isté spoločenské skupiny. Treba veľmi jasne vymedziť ich pôsobenie, najmä na predstaviteľov štátu, pretože majú záujem ovplyvňovať ich rozhodovanie.

Ján Drgonec (bývalý sudca Ústavného súdu SR): Nie je to vec, ktorá by inde vo svete nebola. V podmienkach naozaj právneho štátu, si myslím, že by bol tento zákon pozitívom.

Viliam Oberhauser (podpredseda SNS): Lobing je normálna súčasť demokratického sveta. Každý sa usiluje získať pre určité veci podporu a hľadá cesty, ako by to dosiahol. Spoločnosti ako Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení alebo spoločnosti slovenských výrobcov, podnikateľov, živnostníkov, na druhej strane aj odborári sú záujmové skupiny, ktoré sa dali dohromady preto, aby získavali podporu v parlamente, v politických stranách, v spoločenskom živote. Lobing, ktorý je transparentný a viditeľný, je v poriadku.

Ľubomír Fogaš (vicepremiér, SDĽ): Táto otázka je veľmi citlivá, pretože všetko závisí od toho, aké hranice tomu stanovíme. Lobizmus má veľmi blízko ku klientelizmu.

Ivan Šimko (minister vnútra, SDKÚ): Lobizmus sa používa ako synonymum klientelizmu alebo niečoho negatívneho. Nemusí to tak byť. Lobing je vždy presadzovaním nejakých organizovaných záujmov. Vo vyspelých demokratických krajinách existujú už isté pravidlá, ktoré odlišujú lobing legitímny a nelegitímny.

Rastislav Šepták (poslanec NR SR za PSNS): Lobing existuje vo viacerých formách a je úplne normálny všade vo svete. Len v Slovenskej republike sa berie ako nejaká nekalá činnosť.

Juraj Švec (poslanec za LDÚ): Lobovanie je súčasťou nástrojov demokracie a nevidím dôvod, prečo by sa nemohlo lobovať len v zmysle mravných zásad, ktoré každý uznáva.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama