Prísne dôverné

Anatolij Fjodorovič Dobrynin, niekdajší sovietsky veľvyslanec vo Washingtone, strávil v tejto prestížnej funkcii vyše 20 rokov. Počas jeho pôsobenia v USA v rokoch 1962 až 1986 sa v Bielom dome vystriedalo šesť prezidentov. V diplomatickom zbore o ňom koloval nejeden chýr.
Počet zobrazení: 1580

Anatolij Fjodorovič Dobrynin, niekdajší sovietsky veľvyslanec vo Washingtone, strávil v tejto prestížnej funkcii vyše 20 rokov. Počas jeho pôsobenia v USA v rokoch 1962 až 1986 sa v Bielom dome vystriedalo šesť prezidentov. V diplomatickom zbore o ňom koloval nejeden chýr. Keď do kresiel v štátnom departemente nastupovali noví ministri zahraničných vecí, Dobrynin vedel o zahraničnej politike USA vraj viac, ako títo noví muži. Tiež sa povrávalo, že Anatolij Fjodorovič bol jediným členom diplomatického zboru, ktorý nemusel podľa predpisu zastavovať auto pred vchodom do ministerstva, ale mohol vojsť rovno do jeho podzemných garáží.

Dobrynin sa každoročne zúčastňoval na práci sovietskej delegácie na zasadaní Valného zhromaždenia OSN. Jeho prítomnosť bývala vždy vítanou príležitosťou stráviť s ním niekoľko hodín v obzvlášť otvorenej výmene názorov a vypočuť si jeho stanoviská ku kľúčovým otázkam svetovej politiky, najmä k sovietsko-americkým vzťahom. Zúčastňoval sa predsa na všetkých rokovaniach Gromyka s jeho americkými partnermi i na prijatiach u prezidentov USA. Vedel toho naozaj veľa.

Vyjadroval sa s ľahkosťou ruského mužika k najzložitejším otázkam a hádam práve v tomto prístupe sa odrážala nejedna črta jeho autopsie: do diplomacie ho povolali v najkrutejšom čase II. svetovej vojny - v období po stalingradskej bitke, keď sovietsku zahraničnú službu omladzovali novou generáciou. Vtedy vstúpil do jej radov aj mladý inžinier A. F. Dobrynin.

Nikdy mu nechýbal humor. Keď Američania založili na ministerstve zahraničia odbor pre dezinformáciu, vypúšťali do sveta kačicu za kačicou. Keď sa k nim nejaká vrátila, nevedeli zistiť, či ju vypustili sami, alebo je cudzia, čomu sa Dobrynin schuti smial.

Po návrate do vlasti vymenovali Dobrynina za tajomníka ÚV KSSZ pre zahraničnú politiku. V tejto významnej funkcii sa zúčastňoval na dôležitých rozhovoroch Michaila Gorbačova so zahraničnými partnermi, medzi ktorými bol napríklad George Bush či Helmut Kohl. Spomienky na tieto rokovania na Malte či na Kaukaze a úvahy o nich vydal v Rusku a v USA v memoároch nazvaných Prísne dôverné. Bývalý minister zahraničných vecí ČSSR, publicista a spisovateľ Bohuš Chňoupek vám priblíži zaujímavé pasáže z tejto knihy.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984