Vytrhnuté z internetu

Asi málokto z nás vie, že okolo nemeckých miest Bautzen a Cottbus žije najmenší slovanský národ - Lužickí Srbi. Počas existencie bývalej NDR naše masmédiá prinášali o nich informácie. Po roku 1989 bolo o nich ticho.
Počet zobrazení: 766

Asi málokto z nás vie, že okolo nemeckých miest Bautzen a Cottbus žije najmenší slovanský národ - Lužickí Srbi. Počas existencie bývalej NDR naše masmédiá prinášali o nich informácie. Po roku 1989 bolo o nich ticho. Podarilo sa mi však nájsť na internete adresu www.sorben-wenden.de, kde sú základné informácie o Lužických Srboch a odkazy na ďalšie internetovské stránky. Podľa všetkého, keď Nemecko prijalo Chartu menšinových a regionálnych jazykov, krajinské snemy prijali zákony o právach Lužických Srbov.

Nedávno sme písali o Damoklovom meči nad Domom zahraničných Slovákov. Aj táto inštitúcia, ktorá sa obetavo stará o našich krajanov, prezentuje svoju činnosť na internetovskej adrese www.dzs.sk. V časopise Domu zahraničných Slovákov Slovenské zahraničie americký spisovateľ Wilkes (jeho predkovia tak poangličtili slovenské priezvisko Vlk) povedal, že hoci sme národ so starou kultúrou a jazykom, naša štátnosť je ešte mladá, a preto do budovania nového Slovenska by mali byť zahrnutí aj naši krajania.

Jedna z najväčších vesmírnych záhad, väčšia ako spojenie tajomstiev UFO a pyramíd, je mužský problém: kam sa podela druhá ponožka? Z logiky veci vyplýva, že do koša so špinavou bielizňou sme dali obe, veď ani ten najroztržitejší nechodí iba v jednej. Na internetovskej adrese www.funbureau.com existuje špeciálny úrad, ktorý sa touto záhadou zaoberá. Ja však viem svoje. Moja manželka odmieta ponožky prať spolu, vraj sa musia rozobrať a prať samostatne. Ja však verím reklamám o účinnosti pracích práškov.

Na adrese www.gurmania.sk je sajt, kde sa buduje akési informačné centrum všetkých reštaurácií, barov, krčiem, bufetov a pod. na Slovensku. Ja sám som si iba skusmo vyhľadal zoznam čínskych reštaurácií. Uverejnený bol z viacerých slovenských miest s hodnotením vyjadreným počtom hviezdičiek. Pravda, ak by som si chcel nejaké čínske jedlo uvariť, musím ovládať dobre angličtinu. Na adrese www.chinesefood.net nájdeme síce aj nejaké informácie o čínskej kultúre, ale predovšetkým vyše 1500 receptov čínskej kuchyne.

Dostať sa na túto adresu vyžaduje veľkú námahu a trpezlivosť. Obsahuje totiž údaje o 22 miliónoch prisťahovalcov, ktorí hľadali šťastie v USA v rokoch 1892-1924 cez prístav v New Yorku. O svojich príbuzných majú záujem nielen Američania, ale, samozrejme, aj obyvatelia iných krajín. Takže, ak sa aj niektorý váš príbuzný musel vyťahovať do Ameriky, údaje o ňom možno nájdete na adrese www.ellisislandrecords.org.

O dva roky má odštartovať umelá družica Keo na let, ktorý by mal trvať 50 tisíc rokov. Ak pôjde všetko podľa plánu, mala by sa opäť vrátiť na našu planétu a tam priniesť informácie o našom živote na začiatku 3. tisícročia. Na palube ponesie vzorky vzduchu, morskej vody, pôdy a najmä CD s astronomickými a ďalšími údajmi o živote na Zemi. Do celého projektu sa môžete zapojiť i vy, ak budete mať chuť poslať našim potomkom (budú vtedy vôbec nejakí?) svoje posolstvo prostredníctvom e-mailu. Podrobnejšie informácie nájdete na adrese www.keo.org.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984