Tretia etapa modernizácie

Tohtoročné zasadanie Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov (CZĽZ) malo za úlohu predovšetkým schváliť desiaty päťročný plán, ale napriek tejto v minulosti formálnej povinnosti, známej z predchádzajúcich rokov rutinným dvíhaním rúk, vyznačovalo sa niekoľkými osobitosťami vhodnými povšimnutia.
Počet zobrazení: 768

Tohtoročné zasadanie Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov (CZĽZ) malo za úlohu predovšetkým schváliť desiaty päťročný plán, ale napriek tejto v minulosti formálnej povinnosti, známej z predchádzajúcich rokov rutinným dvíhaním rúk, vyznačovalo sa niekoľkými osobitosťami vhodnými povšimnutia.

K správe o stave krajiny, ako aj k samotnému návrhu päťročnice (oba dokumenty predniesol predseda vlády Ču Žung-ťi), mali poslanci niekoľko desiatok pripomienok a dodatkov, ktoré v mnohých prípadoch posúvali zmysel viet do inej polohy. Aj napriek takémuto množstvu zapracovaných dodatkov sa z 2789 poslancov 24 postavilo proti navrhovanej predlohe päťročného plánu a 40 nehlasovalo vôbec. Ešte horšie dopadol návrh tohtoročného rozpočtu, keď s ním odmietlo súhlasiť 344 a zdržalo sa hlasovania 280 poslancov. Ako vážne varovanie na adresu Najvyššieho súdu a Generálnej prokuratúry možno považovať posudzovanie ich správ, pretože proti sa postavilo až 530, resp. 584 zástupcov ľudu. Ich postoj sa hodnotí ako vážny prejav nespokojnosti s prácou súdnictva, s rastúcou korupciou a zločinnosťou.

Ambiciózne plány

Tohtoročné zasadanie čínskeho parlamentu sa vyznačovalo aj tým, že nový, v poradí už desiaty päťročný plán odštartoval tretiu etapu modernizácie krajiny. O tom, či sa ho podarí splniť, bude o päť rokov referovať už ďalšia, v poradí štvrtá generácia porevolučných politikov. V nasledujúcich dvoch rokoch sa totiž v Číne očakávajú významné personálne zmeny na najvyšších miestach, ktoré môžu výrazne zmeniť charakter doterajšej politiky.

Pokiaľ ide o novú päťročnicu, je rovnako ambiciózna, ako tie predchádzajúce, ktoré pred dvadsiatimi rokmi odštartovali a realizovali politiku ekonomických reforiem a otvárania sa svetu. Vtedy sa s veľkou skepsou posudzoval cieľ v roku 1990, a potom zasa v roku 2000, zdvojnásobiť hrubý domáci produkt (HDP) Číny. Navyše, plán sľuboval odstrániť do konca storočia v krajine chudobu, čo predstavovalo ešte pred pár rokmi 80 miliónov obyvateľov. Teraz premiér Ču Žung-ťi pred poslancami deklaroval, že v súčasnosti už všetci obyvatelia krajiny majú zabezpečený "relatívne komfortný život". V meste ho predstavuje ročný príjem na osobu 6280 jüanov (785 USD) a na vidieku 2253 jüanov (281 USD). Ďalšie zlepšenie životných podmienok by sa malo dosiahnuť priemerným 7-percentným ročným rastom HDP tak, aby sa do roku 2010 v porovnaní so súčasnou situáciou opäť zdvojnásobil.

Prelomové obdobie

Premiér vyhlásil, že v nasledujúcich piatich rokoch sa Čína ocitne vo významnom, prelomovom období svojho ekonomického a sociálneho vývoja. Podobne sa čínski predstavitelia vyjadrovali aj o vývojových etapách počas predchádzajúcich rokov reformy, ale zložitosť nasledujúceho obdobia spočíva v nahromadení niekoľkých významných zmien do pomerne krátkeho časového úseku. Ešte v tomto roku sa očakáva vstup Číny do Svetovej obchodnej organizácie (WTO), čo môže v počiatočnom štádiu znamenať nárast problémov vyplývajúcich z nízkej konkurencieschopnosti niektorých priemyselných odvetví. Zároveň bude v tom čase pokračovať zložitá transformácia malých a stredných štátnych podnikov na akciové spoločnosti, čo sa nezaobíde bez zatvárania zastaralých prevádzok a nárastu nezamestnanosti.

Tretia, najvýznamnejšia zmena, pozostáva z prenesenia reformy do západných a severozápadných provincií krajiny a do dvoch autonómnych oblastí, Tibetu a Sin-ťiangu. Znamená to vybudovať v krátkom čase náročnú infraštruktúru umožňujúcu využívať tamojšie bohaté prírodné zdroje. Pre postup reformy na západ je typické, že spolu s rozvojom tamojšej ekonomiky sa plánujú aj početné ekologické projekty vrátane vybudovania tzv. zeleného pásma, čo si vyžiada obnovu lesov v niektorých provinciách a zastavenie rozširujúcich sa púští. Premiér ubezpečil poslancov, že piesočné búrky zastihujúce často aj Peking, sa stanú minulosťou.

Predstavy o demokracii

Správa o desiatom päťročnom pláne sa zmieňuje aj o rozvoji "socialistickej demokracie a právneho systému", vrátane zavádzania demokratických volieb. Premiér Ču Žung-ťi na následnej tlačovej konferencii vysvetlil, že čínska predstava o demokracii nezodpovedá západnému modelu. "Nebudeme kopírovať postup, ktorý umožňuje dvom stranám, aby sa vymieňali pri riadení štátu," vyhlásil premiér a dodal, že reforma sa bude týkať predovšetkým lepšieho fungovania straníckych a vládnych inštitúcií, vrátane výberu najvyšších predstaviteľov. Z tejto línie nevybočuje ani rozhodnutie parlamentu ratifikovať Medzinárodný pakt o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach, ktorý Čína podpísala už v roku 1997. Poslanci tento pakt ratifikovali s výhradou týkajúcou sa zakladania nezávislých odborových organizácií. Poslanci úpravu príslušného článku paktu odôvodnili tým, aby bol v súlade s čínskou ústavou.

V tejto súvislosti si hodno povšimnúť niektoré nové výrazy objavujúce sa v správe. Premiér sa zmienil o zavádzaní "socialistickej duchovnej civilizácie", o "vláde cnosti" a o vzdelávaní kádrov podľa princípu "troch reprezentácií". Zatiaľ čo "vláda cnosti" pripomína návrat ku Konfuciovi, "tri reprezentácie" sa prisudzujú Komunistickej strane Číny, ktorá predstavuje orientáciu na rozvinuté výrobné sily, na pokrokovú kultúru a na sledovanie záujmov čo najširších vrstiev obyvateľstva. Oveľa dôležitejší je fakt, že autorstvo "troch reprezentácií" sa pripisuje terajšiemu najvyššiemu predstaviteľovi Ťiang Ce-minovi. Aj keď treba dodať, že premiér Ču Žung-ťi na spomínanej tlačovej konferencii tvrdil, že tieto nové princípy sú dielom celého ústredného výboru. Znamená to, že popri Mao Ce-tungovi a Teng Siao-pchingovi sa ako klasik "socializmu s typickými čínskymi črtami" bude odteraz zrejme spomínať aj samotný Ťiang Ce-min, ako predstaviteľ tretej, odchádzajúcej generácie porevolučných vodcov.

Autor (1944) je publicista

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984