VYTRHNUTÉ Z INTERNETU

Naša verejnosť si všimla drastické zvýšenie cien, ktorým nás obšťastnil poskytovateľ káblovej televízie, firma UPC. Už sa možno pozabudlo, že táto firma pri nástupe na slovenský trh sľubovala sprístupnenie internetu cez svoje káblové rozvody do roku 2000. Ukázalo sa, že tento sľub neprežil rok 2000 a jeho realizácia sa odkladá na neurčito. Tento sľub sa nespomínal ani v liste, v ktorom firma zákazníkom oznamovala zvýšenie cien
Počet zobrazení: 930

Naša verejnosť si všimla drastické zvýšenie cien, ktorým nás obšťastnil poskytovateľ káblovej televízie, firma UPC. Už sa možno pozabudlo, že táto firma pri nástupe na slovenský trh sľubovala sprístupnenie internetu cez svoje káblové rozvody do roku 2000. Ukázalo sa, že tento sľub neprežil rok 2000 a jeho realizácia sa odkladá na neurčito. Tento sľub sa nespomínal ani v liste, v ktorom firma zákazníkom oznamovala zvýšenie cien.

História Siete žien Východ-Západ sa začala v roku 1990, keď ženy z USA a vtedy ešte existujúcej Juhoslávie navzájom nadviazali na internete kontakt. Na adrese www.neww.org nájdeme informácie o situácii a postavení žien v krajinách bývalého východného bloku. Ide o mimoriadne nabitý web, sú tu prekvapujúco detailné údaje o ženských spolkoch a organizáciách, ako aj pracovné ponuky či pozvánky na rôzne konferencie. Sajtu však možno vyčítať niektoré technické nedostatky. Na adrese www.uebersetzung.at/twister sa dá nájsť 1842 jazykolamov v 75 jazykoch sveta, medzi nimi aj 32 v slovenčine. Je to napríklad veta, že Klára Králová hrala na klavíri alebo Železo, železo, oželezilo si sa. Nájdeme tu jazykolamy nielen v európskych jazykoch, ale aj v čínštine, mongolčine či turečtine.

Ťažko porátať, koľkými vynálezmi Thomas Alva Edison obšťastnil ľudstvo. Podpísal sa však aj pod jeden používaný iba v USA - elektrické kreslo. Na adrese www.albany.edu/~brandon/sparky.html môžeme nájsť podrobné informácie o používaní tohto vynálezu, ktorým bolo popravených okolo štyroch tisícok zločincov. Každý trest smrti, nielen ak sa vykonáva s použitím elektrického kresla, je podnetom na diskusiu o ľudských právach, ale aj o možnosti justičného omylu.

V sajte na adrese history.acusd.edu/gen/recording/notes.html môžeme nájsť informácie o vynálezoch iného typu. Pred vyše 120 rokmi Edison vynašiel spôsob ako zaznamenávať zvuk. Najprv sa zvuk uchovával na valčekoch (prístroj sa nazýval fonograf), neskôr ho vystriedal gramofón s platňami. Nájdeme tu popis všemožných prístrojov nielen na záznam zvuku, ale aj obrazu a v poslednom čase aj bajtov a bytov. Moderné vynálezy sa tu však popisujú stručne.

Ešte k tým moderným vynálezom. Tie predpokladajú ako samozrejmosť existenciu elektrických zásuviek alebo aspoň dostupnosť batérií. Na stránke www.theelectricshoeco.com sa možno dočítať o jednom originálnom vynáleze. Trevor Baylis, zakladateľ firmy The Electric Shoe Company, dostal nápad vyrábať elektrický prúd chôdzou v špeciálnych topánkach. Zatiaľ sa ako perspektívne ukazujú dve možnosti. Je to buď využitie tzv. piezoelektrického efektu, kde elektrický prúd vzniká mechanickým stláčaním niektorých látok, alebo špeciálne dynamo, ktoré by poháňala päta. Problémom však ostáva, ako by sa takto vyrobená elektrická energia uchovávala a distribuovala. Nepochybne by však bolo dobré, ak by sme napríklad chôdzou mohli dobíjať svoj mobil alebo walkman, či tranzistorové rádio.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984