Zdravotníctvo najskorumpovanejšie

„Korupcia je systémová chyba, ktorá pramení z nedostatkov vo formálnych pravidlách - zákonných a podzákonných noriem, ktoré regulujú činnosť verejného sektora a z nedostatkov v neformálnych pravidlách, teda pokrivení v hodnotových a osobnostných orientáciách ľudí.“
Počet zobrazení: 978

„Korupcia je systémová chyba, ktorá pramení z nedostatkov vo formálnych pravidlách - zákonných a podzákonných noriem, ktoré regulujú činnosť verejného sektora a z nedostatkov v neformálnych pravidlách, teda pokrivení v hodnotových a osobnostných orientáciách ľudí.“
(TIS: Národný program boja proti korupcii)

Na Slovensku sa ľudia neraz stretávajú s korupciou práve v rezorte zdravotníctva. Je to pochopiteľné, keďže lekára potrebujeme asi najčastejšie. Na druhej strane zdravotníctvo patrí medzi oblasti s nízkymi mzdami pracovníkov. Podľa Transparency International Slovensko (TIS) práve tento fakt navádza k myšlienke, že sa štát spolieha na to, že zdravotnícki pracovníci si prilepšujú k platom.

Daňoví neplatiči na papieri Podľa sociologických výskumov sú ďalšími oblasťami s najvyššou korupciou súdnictvo, colnice, ministerstvá a iné ústredné orgány štátnej správy. S väčším odstupom nasledujú okresné a krajské úrady (štátna správa), daňové úrady, obecné úrady (samospráva) a nakoniec úrady práce. V boji s korupciou zverejnilo Ústredné daňové riaditeľstvo centrálny zoznam daňových dlžníkov, v ktorom údajne figuruje 1490 fyzických a 879 právnických osôb. V tejto súvislosti môže ihneď niekomu prísť na um situácia, keď sa na vchodové dvere obytných domov vešali zoznamy neplatičov nájomného. K výberu nájomného to však vôbec neprispelo...

Podľa TIS skúsenosti s fungovaním štátnych podnikov poukazujú na to, že štátne vlastníctvo predstavuje vysoký stupeň rizika korupčného správania. Čím je podiel štátu na majetku podnikateľských subjektov na trhu menší, tým je priestor na korupciu obmedzenejší. Privatizácia štátneho podielu vo firmách tak predstavuje prostriedok na zníženie korupcie. Súkromní majitelia budú totiž legitímne motivovaní vlastným prospechom. S podrobnejším informovaním verejnosti o privatizačnom procese sa uvažuje aj v akčnom pláne boja proti korupcii, ktorý v novembri schválila vláda. Uvidíme, do akej miery predpokladá podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš, ktorý má tento program na starosti, informovanie občanov. Veď určite nie nadarmo sa v našom slovníku udomácnil pojem tender.

Dôvera antikorupčnému prokurátorovi Zaujímavou myšlienkou je zavedenie zvláštneho nezávislého prokurátora pre túto oblasť. Napr. v Taliansku nezávislé tímy vedené špeciálnymi prokurátormi zaznamenali výrazný úspech v boji proti korupcii. Predstavitelia TIS navrhujú do tejto funkcie dosadiť osobu, ktorej odborné znalosti, mravná integrita, odhodlanie a absencia rozličných „záväzkov“ vytvárajú dobrý predpoklad rázneho a konzekventného odhaľovania i stíhania trestných činov korupcie. Špeciálny prokurátor a jeho kancelária by nemali podliehať generálnej prokuratúre, ani ministerstvu vnútra, ale priamo vláde, resp. parlamentu. Ak by sme však chceli dodržať všetky spomínané atribúty, treba prokurátora v prvom rade dobre zaplatiť. Veď inak sa potom ani nečudujme, že policajt s minimálnym platom skôr zoberie niečo do vrecka, ako obohatí štát.

V mnohých krajinách s nízkou mierou korupcie, napr. v Škandinávii a Švajčiarsku, sa osvedčila funkcia ombudsmana. Jeho úlohou by bolo prijímanie podnetov a poznatkov od občanov o korupčnom správaní sa predstaviteľov verejnej správy a zároveň aj ich odovzdávanie na prešetrenie príslušným orgánom. Podľa TIS „vzhľadom na desiatky rokov komunistického režimu je dôvodný predpoklad, že občania budú nezávislému inštitútu ombudsmana viac dôverovať, ako orgánom činným v trestnom konaní“.

Na eliminovanie korupcie vo verejnom sektore zohráva veľkú úlohu zverejňovanie majetkových priznaní vysokých štátnych úradníkov a sudcov. Keď sa chcela SDĽ zbaviť nálepky korupčnej a klientelistickej strany, rozhodla sa zverejniť majetkové priznania svojich činiteľov na internetovej strane. Rovnaký krok urobilo aj KDH. Nakoľko to imidžu oboch strán pomôže, zrejme ukáže až čas.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984