Nekončiaca sa agónia

Dvadsaťpäť rokov po smrti Franca v Španielsku nechýbajú ani dnes pamätné miesta oslavujúce jeho osobu. Od krypty v Údolí padlých pri Kláštore sv. Lorenza v El Escoriali, ktorý ho inšpiroval svojou megalomanskou architektúrou, až po sochy, ulice a námestia vo viacerých dedinách a mestách.
Počet zobrazení: 1374

Dvadsaťpäť rokov po smrti Franca v Španielsku nechýbajú ani dnes pamätné miesta oslavujúce jeho osobu. Od krypty v Údolí padlých pri Kláštore sv. Lorenza v El Escoriali, ktorý ho inšpiroval svojou megalomanskou architektúrou, až po sochy, ulice a námestia vo viacerých dedinách a mestách.

Existujú tiež právne spojenia, ktoré zaručujú formálnu kontinuitu medzi diktatúrou a súčasnou parlamentnou monarchiou. Práve Franco vymenoval Juana Carlosa I. za svojho nástupcu ako hlavu štátu a posledný parlament diktátorského režimu schválil zákon, ktorý umožnil odstránenie autoritárskeho systému a znovunastolenie demokracie. Napriek tomu sa ešte stále aktivizujú skupiny, ktoré bránia dedičstvo predošlého režimu.

Z inštitucionálneho hľadiska dnes už nezostalo nič z represívneho charakteru frankizmu, nahradeného demokratickým právnym štátom porovnateľným s ostatnými členskými krajinami Európskej únie. Vláda zákona, nezávislosť súdnej moci a ústavná ochrana základných práv garantujú ochranu slobôd - slobodu zhromažďovania a participácie, slobodu vyjadrovania a právo na pravidelné voľby, ktoré umožňujú občanom kontrolovať vládnucich a odvolávať ich z funkcií. Nové teritoriálne rozdelenie moci na základe systému autonómií oslabilo prílišný centralizmus za diktatúry. A nakoniec, vstup Španielska do Európskej únie a do Severoatlantickej aliancie znamenal koniec vonkajšej izolácie frankistickej diktatúry.

Táto hlboká transformácia bola paradoxným výsledkom dohôd uzavretých medzi reformnými lídrami, ktorí nastúpili k moci po Francovej smrti (a ktorí začali svoju kariéru ako profesionálni politici alebo vysokí funkcionári počas autoritárskeho režimu) a predstaviteľmi opozície voči frankizmu (išlo o starších exilantov z čias občianskej vojny alebo o bývalých frankistov sklamaných režimom, ktorí trávili dlhé roky vo väzení). Vonkajšia atmosféra veľmi žičila nastoleniu demokratického systému v Španielsku, na rozdiel od opačného kontextu Druhej republiky a občianskej vojny. Demografické, spoločenské a kultúrne zmeny boli spojené s ekonomickými zmenami v 60. rokoch, ktoré vyvolala svetová prosperita v dôsledku nárastu turizmu a zahraničných investícií. Z režimu vytvoreného po občianskej vojne urobili archaický, nefunkčný a groteskný vynález. Francova krutá smrť bola metaforou nekonečnej agónie jeho diktatúry, nezvrátiteľného úpadku, ktorý sa pociťoval po dlhé roky vnútri i mimo systému.

Zvykne sa hovoriť - ako výčitka opozícii - že Franco zomrel v posteli: tá istá okolnosť vysvetľuje, že nikto neimprovizoval, keď sa začali rokovania medzi vtedajšími vykonávateľmi režimu a demokratmi o ďalšom osude krajiny. Vo verejnej a vojenskej správe štátu bol dostatok profesionálov moci pripravených naďalej vykonávať svoje funkcie. Predstavitelia opozície vyvíjali nátlak - a treba povedať, že úspešne - na to, aby sa rekonštrukcia budovy neobmedzila iba na fasádu. Ak voľby v júni 1977 otvorili nezvrátiteľný proces obnovy demokracie, ktorý vyvrcholil v decembri 1978, rozhodujúci zásah kráľa pri potlačení štátneho prevratu v roku 1981 a zmena v roku 1982, keď vyhrali socialisti, poukázali na autenticitu nových demokratických inštitúcií.

Viac ako 30 percent španielskeho obyvateľstva v roku 2000 sa narodilo po Francovej smrti. Tento podiel presahuje 50 percent, ak sa zarátajú aj osoby, ktorých proces politickej socializácie bol režimu cudzí. Demokrati by sa museli dopustiť množstva nezmyslov, aby sa v našej krajine ujala revizionistická historiografická móda priaznivá pre Franca. Nielen tí, ktorí za jeho režimu trpeli, ale aj veľká časť starších podporovateľov frankizmu vie, že to boli časy hanby a potupy.
Z El País preložila Judita Takáčová -

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984