Aktivizácia Lebeďa

Nedávno, keď B. Jeľcin súčasne s vysvetľovaním svojej šiestej zmeny na poste predsedu vlády verejne, pred kamerami označil za svojho nástupcu V. Putina, mnohí to považovali skôr za malú senzáciu. Mnohí naopak za hotovú vec.
Počet zobrazení: 1797

Nedávno, keď B. Jeľcin súčasne s vysvetľovaním svojej šiestej zmeny na poste predsedu vlády verejne, pred kamerami označil za svojho nástupcu V. Putina, mnohí to považovali skôr za malú senzáciu. Mnohí naopak za hotovú vec.

Na to, že sa v Kremli, na úrovni regiónov, oblastí a republík dejú nejasné Podľa všetkého, slová Jeľcina mali naznačiť J. Lužkovovi a J. Primakovovi, že na prezidentský stolec v Kremli by mali zabudnúť. V tomto sa Rodina zhodla, ale čo sa týka V. Putina, o správnosti rozhodnutia nie je presvedčený kremeľský Richelieu - B. Berezovskij. Rozhodol sa hľadať „svojho“ kandidáta na úrovni regionálnych elít.

Importovaný gubernátor Pred zhruba rokom B. Berezovskij pomohol jednému generálovi vyhrať gubernátorské voľby na teritóriu jednej pätiny Ruska - v Krasnojarskom kraji. V sibírskom súboji A. Lebeď deklasoval vtedajšieho gubernátora a kandidáta V. Zubova. Už vtedy analytici upozorňovali na skutočnosť, že politické udalosti v Krasnojarskom kraji sú etalónom politického správania sa Ruska, etalónom jeho budúcnosti. Rusko v malom sa môže pokojne volať Krasnojarský kraj. A. Lebeď začal vo svojej gubernii dosť netradične. Vzhľadom k tomu, ženikomu neverí, doviezol si z Moskvy tím svojich ľudí a ihneď sa dostal do konfliktu s top podnikateľom z Krasnojarska, vlastníkom sprivatizovaného podniku KrAZ (Krasnojarský alumíniový závod)- hlinikárne s najväčšou kapacitou výroby tejto strategickej suroviny na svete - s Anatolijom Bykovom. Ten má v meste a oblasti veľký vplyv a zákonite sa konflikt zmenil na otvorenú nevraživosť. Lebeď začal spochybňovať kriminálnu bezúhonnosť Bykova, za čo sa mu ten odmenil mediálnym protiútokom a zmenšením finančných tokov do pokladne gubernie. Predpokladal, že sa mu podarí vyprovokovať sociálne konflikty, ktoré by importovaného gubernátora zmietli a A. Bykov by mohol spokojne vládnuť v kraji s pomocou tzv. hliníkovej mafie, pričom plánoval rozšíriť svoj monopolný vplyv aj na oblasť ťažby a prepravy uhlia.

Záhadné úmrtia Gubernátor hľadal oporu v Moskve, ale akoby mal A. Bykov svojich anjelov strážnych aj tam. Pritom to, že nejde o fazuľky, ale o miliardové sumy (samozrejme, ako sa vraví v ruskom slangu - v zelených), potvrdzuje i skutočnosť, že v rokoch 1993 až 1996 (podľa oficiálnych štatistík) násilne zomrelo 48 vedúcich rôznych krajských komerčných štruktúr, ktoré boli spojené s obchodom s hliníkom a tiež 27 bossov kriminálnych štruktúr, ktoré sa pokúsili získať vplyv na vedenie KrAZu v Krasnojarsku. Jednou z prvých obetí „druhej vlny privatizácie“ bol dovtedajší generálny riaditeľ KrAZ I. Turušev. Toho neznámi páchatelia v októbri 1993 zbili pred vchodom do vlastného bytu. Odvtedy je invalidom. I. Beleckij nemal také šťastie. Zahynul v júli 1991 pri záhadnej autonehode. Koncom augusta 1999 bol v Grécku zadržaný V. Tatarenkov (v galérke mal prezývku Tatarin) a A. Lebeď netrpezlivo čaká na jeho deportáciu do Ruska, do rodného Svjanogorsku, kde bol ešte donedávna neobmedzeným pánom. Tatarenkov je podozrievaný, že realizoval dvanásť vrážd na objednávku. Povráva sa, že v tomto bol v spojení s A. Bykovom. Ihneď po jeho zadržaní A. Lebeď zverejnil zvláštny dokument Terorizmus a korupcia, v ktorom sú niektoré prvky koncepcie boja proti organizovanému zločinu. Pokojne ho možno vnímať ako jeden z programových dokumentov budúceho prezidentského kandidáta v krajine, ktorá momentálne žije v ťažkej depresii z terorizmu a kde má až 93% ľudí jednoducho strach. Čo sa týka spojenia Bykova s Tatarenkom, A. Lebeď nepochybuje: „...mne je to jasné, je to jeden tím. Dúfam, že to nie je žiadne tajomstvo aj pre vyšetrovateľov...“

Dohoda s Berezovským Kremeľ čelí škandálu s finančnými machináciami a B. Berezovskij, ktorému niektoré účty vo Švajčiarsku na chvíľu aj zmrazili, neváha a odlieta do Krasnojarska. V gubernátorskej rezidencii Sosny sa stretáva so svojím chránencom A. Lebeďom, aby prediskutovali niektoré horúce politické otázky. Po tomto rozhovore dochádza k aktivizácii v rámci strany A. Lebeďa - Ruskej národno-republikánskej strany a jeho hnutia Česť a vlasť. Teda aktivizácii smerom k voľbám do ŠD. Na pokyn B. Berezovského sa v kraji formuje reklamná agentúra, ktorá ma pracovať na (staro) nového prezidentského kandidáta A. Lebeďa. Na oplátku A. Lebeď nebude s nikým uzatvárať koalíciu, bude ostro kritizovať Kremeľ a brániť vláde V. Putina, aby posilňovala svoju kontrolu nad štátnym majetkom v kraji, v ktorom má, najmä v uhoľnej sfére, B. Berezovskij špecifické záujmy.

Nedostatok sociálneho poriadku Okamžite po odlete B. Berezovského, krajská prokuratúra vydáva zatykač na predsedu Rady riaditeľov KrAZu A. Bykova. Ten bol pripravený od februára.... Samotný Bykov je však na liečení v zahraničí a navyše by chcel kandidovať za poslanca Štátnej dumy a získať imunitu - božskú to nedotknuteľnosť. Rusko má vzťah k vodcovskému typu spoločnosti. To znamená, že v Rusku nie je dostatočne rozvinutý sociálny poriadok. Tento nedostatok sociálneho poriadku sa v histórii Ruska vždy kompenzoval silným vodcom (monarcha, diktátor, charizmatik).

Čakanie na vodcu Vodcovstvo je pravdepodobne aj to, čo bude akceptovať ruský elektorát pri prezidentských voľbách v roku 2 000. Kandidáti sa zatiaľ množia geometrickým radom, reálnu šancu má však napriek ich veľkohubosti máloktorý. Mimo svojej pozitívnej politickej minulosti, schopnosti osloviť väčšinového ruského voliča, ktorý je typologicky veľmi zložitý, bude musieť vedieť zaistiť poriadok. Poriadok! Pojem pre dnešné jeľcinovské Rusko dosť abstraktný. Povráva sa, že A. Lebeď by to mohol dokázať… A preto majú mnohí z toho strach. Možno zbytočne, veď z Lebeďa nemusí byť žiaden Pinochet v moskovskom vydaní. Dokonca z neho môže byť len neúspešny gubernátor, ktorý bol tretím v poradí (po Jeľcinovi a Ziuganovovi) v zatiaľ posledných prezidentských voľbách, za čo si dočasne vyslúžil post tajomníka Bezpečnostnej rady RF. Faktom však je, že Rusko potrebuje nového prezidenta ako soľ.

Autor je tajomník Zahraničného výboru NR SR

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984