Reklama
Reklama
Počúvanie je nové čítanie

Nežijeme lepšie ako pred 10 rokmi

Tvrdenie, že Slováci žijú lepšie ako pred desiatimi rokmi, je nielen absolútne nepravdivé, ale aj hlúpe a politicky zavádzajúce. Ak autori tohto tvrdenia mali na mysli rýchlozbohatlíkov alebo tých, ktorí nechcú pracovať a poberajú nezaslúžené sociálne a iné dávky od štátu, alebo osoby živiace sa nekalou činnosťou, potom mal pravdu.
Počet zobrazení: 755

 

Tvrdenie, že Slováci žijú lepšie ako pred desiatimi rokmi, je nielen absolútne nepravdivé, ale aj hlúpe a politicky zavádzajúce. Ak autori tohto tvrdenia mali na mysli rýchlozbohatlíkov alebo tých, ktorí nechcú pracovať a poberajú nezaslúžené sociálne a iné dávky od štátu, alebo osoby živiace sa nekalou činnosťou, potom mal pravdu.Túto skupinu tvorí len malá časť obyvateľstva. Ak hovoríme o Slovákoch, potom treba vidieť väčšinu občanov, ktorá žije z vlastnej práce, rúk a umu a majú sa ďaleko horšie ako pred desiatimi rokmi. Potvrdzuje to aj výskum verejnej mienky, kde sa až 49% opýtaných vyslovilo, že do roka 1989 sa mali lepšie.

Toto je klasický prípad ako sa dá nielen profesionálnymi politikmi, ale aj niektorými novinármi všetko spolitizovať, aj keď kvalita života a životná úroveň občanov by nemala byť záležitosťou politikárčenia. Pri hodnotení úrovne života musí ísť bokom stranícky pohľad, či už zľava, sprava alebo zo stredu.

Dovolím si stručne uviesť niekoľko ďalších skutočností. Tvrdenie o predĺžení veku po roku 1989 je o ničom. Nie je podložené objektívnym časovým poznaním, dôkazy budú k dispozícii až neskôr. Dnes ešte nevieme, akého veku sa dožijú občania narodení po roku 1989. Aj v hodnotení vzdelania sa častokrát stretávame s obmedzeným poznaním reality. Všetci vládni činitelia a ekonómovia bez rozdielu straníckej príslušnosti (okrem F. Mikloška) sa pýšili našou vysokou vzdelanosťou a kvalifikovanou pracovnou silou zdedenou spred roka 1989.

S lepším životom je spojená životná úroveň, ktorá stále nedosahuje u väčšiny občanov úroveň roka 1989. Ceny tovarov a služieb sa od toho času zvýšili najmenej päť a viacnásobne, čomu ani zďaleka nezodpovedá zvýšenie priemerných platov a dôchodkov. Ešte vypuklejšie je porovnanie životnej úrovne s Českou republikou, kde priemerné platy sú asi o 3 000 a dôchodky o vyše 1000 Sk vyššie ako na Slovensku a ceny základných potravín sú nižšie. Ďalšou skutočnosťou je, že tisíce našich občanov chodia na nákupy k najbližším susedom. Táto možnosť sa napríklad pred rokom 1993 veľmi málo využívala.
Ján Hruška, Martin

 

 

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Najčítanejšie

Matovičove referendá
Idioti v politike
Esencia cynizmu a pokrytectva
Kto sa smeje naposledy
Návrat posolstva Novočerkaska
OSN – dítě války
Trumpov „mierový kšeft“ na arabskom bazáre
Ad.: Idioti v politike
Matovičove referendá
Budíček spoza Dunaja
Vrtieť Justitiou
Kam až môže klesnúť verejná morálka?
Idioti v politike
Ako Slovensko prichádza o verejnosť
Pod rúškom tma
Covid - Rozdelená spoločnosť
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama