Reklama
Reklama

Jednotka arogancie

Rozruch, ktorý spôsobil maďarský premiér svojím rozhovorom pre kanadské internetové noviny Globe and Mail, bol pravdepodobne chladnokrvne premyslený. Viktor Orbán v ňom okrem iného uviedol, že Maďarsko je pripravené v prípade potreby zvážiť súhlas s rozmiestnením nukleárnych zbraní USA na svojom území.
Počet zobrazení: 632

 

Rozruch, ktorý spôsobil maďarský premiér svojím rozhovorom pre kanadské internetové noviny Globe and Mail, bol pravdepodobne chladnokrvne premyslený. Viktor Orbán v ňom okrem iného uviedol, že Maďarsko je pripravené v prípade potreby zvážiť súhlas s rozmiestnením nukleárnych zbraní USA na svojom území. Podľa neho by si to mohla vyžiadať situácia v Rusku. Odhliadnuc od toho, že sa tým dosť spochybňuje oficiálna doktrína Severoatlantickej aliancie, že NATO nemá konkrétneho nepriateľa, takéto výroky sú v danom okamihu maximálne nezodpovedné. Po prvé, ak NATO potrebuje zväčšiť svoju nukleárnu kapacitu, nemalo by to zdôvodňovať Ruskom. Po druhé, situácia si momentálne nevyžaduje uvažovať nahlas o tejto alternatíve.

Ide teda len o ďalší zo zahraničnopolitických prešľapov Viktora Orbána? Možno. Možno je to však aj vopred naplánovaná sondáž reakcií, ktorú predchádzal tichý súhlas USA. Nezabúdajme, že Budapešť sa stala v strednej Európe miláčikom Washingtonu. A to najneskôr od vybudovania vraj "dočasnej" vojenskej základne USA na území Maďarska (zainteresovaným muselo byť už v tej chvíli jasné, že keď sa raz Američania rozhodli sem nasťahovať, už ich odtiaľto nikto nedostane). Toto postavenie si Budapešť ešte väčšmi upevnila po kosovskej kríze, a to napriek tomu, že to bol práve Viktor Orbán, ktorý vetoval pozemnú ofenzívu síl NATO proti Juhoslávii. Nemenovaného vodcu veľkej európskej krajiny tento tvrdohlavý postoj natoľko rozzúril, že navrhol, aby sa jednotka mocenskej arogancie volala 1 orbán. Geopolitická pozícia Maďarska však núti západných spojencov rešpektovať názory Budapešti. Slovenská zahraničná politika by si mala i na tomto príklade uvedomiť, že aj malý štát môže vystupovať na medzinárodnej scéne s narovnanou chrbticou.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama