Medzi zrkadlami - pamäť ako metafora

Vety, s ktorými sa čoraz častejšie stretávame, a cez ktoré sa častokrát vytvára náš pohľad na svet, sú niekedy až príliš vážne. Smiech, ktorý niekedy odkrýva významovo až netušené horizonty (tej ktorej pravdy), chýba (aj) tejto dobe čoraz viac.
Počet zobrazení: 1242

Vety, s ktorými sa čoraz častejšie stretávame, a cez ktoré sa častokrát vytvára náš pohľad na svet, sú niekedy až príliš vážne. Smiech, ktorý niekedy odkrýva významovo až netušené horizonty (tej ktorej pravdy), chýba (aj) tejto dobe čoraz viac.

O to zaujímavejšie je pozrieť sa na rôzne vrstvy našej histórie, kultúry a myslenia v celej šírke z rôznych uhlov pohľadu, v rôznych "nasvieteniach". Kniha Obzri sa s úsmevom Jána F. Kalinu má šancu zaujať tých, ktorí sa radi inteligentne smejú. Prierez kultúrnym "diskurzom", situáciou v súčinnosti s inými, vonkajšími svetmi, ponúka cez neobvyklý priezor kniha spomienok dnes akoby polozabudnutého scenáristu a dramaturga J. Kalinu (spolupráca s Osvobozeným divadlom po študentskom uhranutí divadelníctvom prerastá do novej vlny v slovenskom divadle päťdesiatych a šesťdesiatych rokov práve v osobnosti J. Kalinu). Parafrázované Osbornovho Obzri sa v hneve nie je frázovaním. Už svojím názvom predstavuje iný pohľad do rokov, súradníc, triedenia a preskupovania sa hodnôt, tvoriacich graux našej slovenskej povahy - a všeobecne aj súradníc, ktoré ju vytvárali. Jednotlivec, akási subatomárna čiastočka celej kultúrnej, spoločenskej a aj politickej hladiny, je v Kalinovom chápaní základným východiskom utvárania si vlastných, minulosťou, tradíciou, ale práve aj tým novým ovplyvnených hodnôt. V podaní mimoriadne rozhľadeného a fundovaného autora sa pred nami na priestore čosi viac ako sto strán, s podtitulom autobiografománia 1971 -1974, odkrýva šíry svet po i predvojnovej (s humorom opísaná história vlastnej rodiny, ktorej korene siahajú od Košíc cez Viedeň až po Budapešť) atmosféry, doby, ktorá v našich hlavách cez vlastné, zažité symbioticky cez to nevypovedané, zamlčané a častokrát humorné poodkrýva širší, iný priestor.

Tento priestor je nasvietený práve cez mizanscénu nášho pieskoviska. Kalinovo rozprávanie (cez hobby, spomienky na detstvo, cez kontakt s divadlom a postupné nadväzovanie na poetiku Osvobozeného divadla a vlastne i sveta) je podané s odstupom - ale to je práve to - nie s odstupom suchým, nezáživným, priam naopak. Kalina cez celú šírku navnímaného, prežitého, vlastne cez celú šírku svojho vedenia o tomto svete "ukazuje" to skryté, nepozorovateľné, zahalené. Vie dať do kontextuálneho prepojenia, či ako sme povedali nasvietenia rôzne "ikony" vtedajšieho sveta tak, že z tohto pohľadu sa pred našimi očami vynára hodnotový, sociálny i kultúrny kontext, ktorý by sme cez iné "znaky" čítali celkom inak. Ak to je mánia, tak "mánií" tohto druhu by sme si mali želať čo najviac. V médiu tejto knihy, ktorá je urobená zaujímavo a príťažlivo i po grafickej stránke, to otvára inú kroniku doby, ako bola povedzme tá Jilemnického. Kalina, autor kultovej knihy Tisíc a jeden vtip, pretavuje do skúsenosti s naším stredoeurópskym priestorom (korene Rakúsko-Uhorska, zmena súradníc a situácie, zrýchľujúci sa svet po 2. svetovej vojne) paralelne osudy "malých" veľkých ľudí a práve z ich komickej, vtipnej častokrát až zreničky rozšírujúcej korešpondencie na povrch vyjde to, čo sme len tušili. Zrkadlo vlastnej empírie sa odzrkadľuje v zrkadle celostného sveta spoločnosti v tom ktorom období. Možno je to neuvedomené, myslím si ale naopak, práve taká osobnosť ako Kalina dokazuje aktuálnosť z Borgesovej štúdie Tisíc a jedna noc - v jednom, tentoraz vlastnom príbehu, kvapke sa zrkadlí celé more.

Vzájomným pôsobením, zmenou kontextov sa vytvára univerzálny mysliteľ, človek so širšími horizontmi, než ako býva na našej dedine, zvykom. V dnešnej dobe internetu, utkávajúcej sa globálnej dedine je priestor medzi týmito zrkadlami o to viac potrebný, umožňuje a vytvára totiž priestor na kritické, analytické stanovenie ďalších pragmatických krokov. Možno interpretácia takejto rétoriky okolo Kalinovej knihy nie je až taká podstatná, ale je naozaj zaujímavé si uvedomiť to, koľkým veciam sa dá cez humor predísť. Vôbec stráviť svoj život so svedomím, ale zároveň potešením, ba priam smiechom (aj v strastiplných dňoch) z toho, že tu človek JE. To všetko cez rôzne žánre, štýly, "boďáky" Kalina ponúka. Vzniká tak pre nás, čitateľov, naozaj priestor medzi dvoma zrkadlami, priestor s neurčitými, ale pritom presnými významami, z ktorých si každý môže vybrať to svoje. Pre tú vlastnú skúsenosť, pre iných, s ktorými komunikuje, pre svet, ktorý často necitlivo riadi. Kalina a jeho Obzri sa s úsmevom je knihou, knihou ako veľkou metaforou. Metaforou našej pamäte.

Autor je študent FiF UK, básnik a publicista

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984