Reklama
Reklama

vytrhnuté z internetu

Obludná vízia spoločnosti, ktorej vládcom je počítač, nie je ničím novým. Na túto tému boli už napísané tisícky románov a poviedok. Možno však dnes, vďaka vývoju elektroniky, víziu elektronického spasiteľa spoločnosti brať vážne? Na adrese amberzine.cz/amberzine/extropy/singularita.htm môžeme nájsť úvahu Vernona Vingeho Singularita.
Počet zobrazení: 702

Obludná vízia spoločnosti, ktorej vládcom je počítač, nie je ničím novým. Na túto tému boli už napísané tisícky románov a poviedok. Možno však dnes, vďaka vývoju elektroniky, víziu elektronického spasiteľa spoločnosti brať vážne? Na adrese amberzine.cz/amberzine/extropy/singularita.htm môžeme nájsť úvahu Vernona Vingeho Singularita. Autor v nej tvrdí, že okolo roku 2030 bude konečne na základe súčasnej počítačovej techniky zostrojená umelá inteligencia schopná riadiť svet. Koľkáto utópia to už je? Prinajmenšom od 20. rokov tohto odchádzajúceho storočia je jasné, že práve utópie sú zlovestné.

Pravda, našu dobu charakterizujú iné informácie... Sú to informácie asi takého druhu, že Bill Gates, ktorého za Windowsy preklína väčšina majiteľov počítačov, podozrivo tlstne, že bývalá poslankyňa talianskeho parlamentu Ilona S., známa skôr pod prezývkou Ciccolina, bola maďarskou špiónkou a akým spôsobom sa nechali sfotografovať austrálske futbalistky. Na podobné perly investigatívnej žurnalistiky sa špecializuje sajt www.sekunda.cz.

Na adrese www.your-nation.com si môžete porovnávať napríklad základné štatistické údaje určitej krajiny (napríklad Slovenska) s inou krajinou (napríklad so Slovinskom). Sajt vykreslí úhľadný graf o takých údajoch, ako je rast HDP, nezamestnanosti či iných podobných čísel.

Konečne sme sa dozvedeli, že máme istú nádej na členstvo v Európskej únii. Adresa internetovskej stránky Európskej únie je europa.eu.int. Sajt je v jazykoch EÚ, z tých neobvyklejších je to fínčina a gréčtina. Nájdeme tu základné dokumenty EÚ (počínajúc Rímskymi zmluvami a Agendou 2000 končiac) a prehľad jej dejín. Bude niekedy medzi jazykmi tohto sajtu aj slovenčina?

Česká televízia svojho času uvádzala provokatívny program Česká sóda. Pravda, aspoň jeden z jeho autorov bol Slovák - Fero Fenič. Tento program preslávil nielen ten najčiernejší humor, ale aj svojský kurz nemeckého jazyka: Alles Gute!, ktorého niektoré časti vyvolali v Nemecku želaný negatívny ohlas. Teraz sa tento program premenoval. Volá sa „Čtvrtníček, Steindler a Vávra podvádějí...“. Stretol som sa názorom, že sa už trocha opotrebovali. O tom, či je to naozaj pravda, sa možno presvedčiť na adrese www.odnes.cz/soda.

Nedokážem sa už rozpamätať, kedy som videl film o secesných stavbách v Barcelone. Navrhoval ich architekt Gaudí. Samozrejme, je ťažké písať o tom, čo je treba vidieť. Východiskovým bodom internetovej cesty po Barcelone môže byť napríklad adresa www.op.net/~jmeltzer/gaudi.html. Zaujímavé pohľady na najvýznamnejšie stavby tiež nájdeme na adrese www.cyberspain.comúpassion/gaudi.htm.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama