Reklama
Reklama

Mier

Znie z úst Šimona Peresa ako starozákonné proroctvo. A to napriek tomu, že tento starý skúsený muž začínal v štyridsiatych rokoch podobne ako neskôr Jásir Arafat: ako terorista. Veľkosť architektov blízkovýchodného mierového procesu však spočíva práve v tom, že dokázali prekročiť svoj tieň a zasvätiť svoj život budovaniu tolerantnej spoločnosti.
Počet zobrazení: 1233

znie z úst Šimona Peresa ako starozákonné proroctvo. A to napriek tomu, že tento starý skúsený muž začínal v štyridsiatych rokoch podobne ako neskôr Jásir Arafat: ako terorista. Veľkosť architektov blízkovýchodného mierového procesu však spočíva práve v tom, že dokázali prekročiť svoj tieň a zasvätiť svoj život budovaniu tolerantnej spoločnosti. Tak, ako by sa ešte pred desiatimi rokmi nikto ani len nenazdal, že palestínskeho vodcu raz budú strážiť izraelskí agenti, rovnako by nik nepovedal, že ten nenávisťou naplnený vojak Šimon Peres sa raz bude objímať so svojím takmer životným nepriateľom. Peres celú svoju kariéru osciloval medzi sionizmom a socializmom. V mladosti obdivoval Ben Guriona, ale aj Karla Marxa a svojej dnešnej manželke Soni dvoril trochu bizarným štýlom: pri mesiačiku jej čítal úryvky z Kapitálu. Angažoval sa v mládežníckom ľavicovom hnutí, založil kibuc a sníval o socialistickom Blízkom východe. Napriek tomu bol vždy ostro kritický voči sovietskemu modelu socializmu a nikdy sa nestotožnil s komunistickou ideológiou.

Šimon Peres vystupoval vždy neobyčajne skromne a odmietal spájať politiku s divadlom. Keď sa ho pokúšali presvedčiť o správnosti dnes veľmi populárnej tézy, že ideálny politický líder musí byť predovšetkým charizmatický, veľavravne podotkol, že aj Hitler mal charizmu. Peres pôsobí v politike uzavreto, osamotene, intelektuálne podozrievavo. No keď prehovorí, zaburáca ako starozákonný prorok a zelektrizované publikum ostáva v úžase: je možné, aby sa v jednom politikovi skrývalo toľko múdrosti, pátosu, osobnej statočnosti a obyčajného ľudského tepla? Rozprávať sa so Šimonom Peresom je naozaj zážitok. I my sme pri ňom mali zvláštny povznášajúci pocit, ktorý nás uniesol mimo žabomyších vojen našej domácej malichernej politiky a otvoril nám obzory, v akých sa slovenské politické myslenie ani len zďaleka nepohybuje. Aj na samotnom 21. Kongrese Socialistickej internacionály v Paríži Peres zažiaril ako hviezda najväčšej veľkosti. Do frázovitého a strnulého rokovania vniesol totiž ducha idealizmu, vznešenej vízie, ktorá už potom kongres neopustila. Všetkým nám tak pripomenul, že okrem dravého zápasu o moc a pretaktizovaného kľučkovania medzi vlastným svedomím a realitou je tu ešte silnejšia mocnosť - a tou je čistá myšlienka, pôvodná idea slobody, spravodlivosti a mieru, ktorá zapálila najväčšie sociálne hnutie v dejinách ľudstva.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama