Zdravie je viac, ako peniaze

Školáci a študenti už majú plné hlavy prázdnin, učitelia a profesori takisto a na dovolenkové destinácie sa rozlietavajú alebo prosto odchádzajú ďalší oddychuchtiví. Tí, ktorí ostávajú, buď pôjdu neskôr, alebo si dovolenku nevyberú. Napriek varovaniam lekárov, že tým ohrozujú svoje zdravie.
Počet zobrazení: 1064

Školáci a študenti už majú plné hlavy prázdnin, učitelia a profesori takisto a na dovolenkové destinácie sa rozlietavajú alebo prosto odchádzajú ďalší oddychuchtiví. Tí, ktorí ostávajú, buď pôjdu neskôr, alebo si dovolenku nevyberú. Napriek varovaniam lekárov, že tým ohrozujú svoje zdravie.

Dôvody, pre ktoré ľudia nejdú na dovolenku, sú zväčša dva. Jedným z nich je obava (najmä u starších ľudí a v mnohých krajinách), že zamestnávateľ ich za to vyhodí, hoci dobrý zamestnávateľ vie, že odpočinok zvyšuje produktivitu práce. Druhým dôvodom je, že pracovník - workoholik je presvedčený o svojej nezastupiteľnosti, takže na dovolenku prosto "nemá čas". Samostatnou kapitolou sú malí podnikatelia čakajúci na zákazky, či vedúci rodinných obchodíkov, ktorí nechcú v lete na čas dovolenky zavrieť prevádzku, aby si zákazníci nezvykli chodiť ku konkurencii.

Všeobecná deklarácia ľudských práv v článku 24 zdôrazňuje, že "každý má právo na odpočinok a na zotavenie, na rozumné vymedzenie pracovných hodín a na pravidelnú platenú dovolenku". Na Slovensku odpracujeme týždenne priemerne 40,6 hodín a zákonom stanovený rozsah dovolenky je minimálne 4 týždne. Ako sme na tom v porovnaní s inými európskymi krajinami? V deviatich štátoch EÚ sa držia 40-hodinového týždenného limitu, len Francúzi zaviedli 35-hodinový pracovný týždeň, kým Dánsko, Írsko a Veľká Británia dodržujú prísne direktívu z Bruselu z roku 1993, hovoriacu o maxime 48 hodín. Počet dní dovolenky kolíše v Európe od 20 v Británii a 22 v Portugalsku po 30 dní v Rakúsku. Vo Francúzsku majú síce 5 týždňov riadnej dovolenky, no existuje ešte nárok na 12-dennú platenú študijnú dovolenku.

Veľké percento ľudí u nás si dovolenku nevyberá preto, lebo nemá na cestovanie a pobyt v letoviskách peniaze. Neprichádza u nich do úvahy ani trend, ktorý sa v posledných rokoch rozmáha v Česku - dovolenku na splátky si vlani zvolil každý desiaty občan ČR. Prečo však počas letných dní voľna cestovať (hoci aj krátkodobá zmena miesta pobytu má svoj význam) a nezostať trebárs doma? Buď iba leňošiť, čítať knihu, alebo ísť na výlet, na návštevu, či po rokoch do kina. Najlepšie s rodinou. Dnešný unaháňaný svet totiž ničí nielen nás osobne, ale i rodinné zväzky.

Američania nedávno porovnávali aktivitu ľudí v USA v 70. a 90. rokoch a zistili, že o 45 percent poklesol počet pozvaní priateľov na návštevu, zmenšil sa aj počet posedení v bare či pri kartách, alebo praktikovanie skupinových športov. Predovšetkým však utrpel rodinný život. Američania večerajú doma o tretinu menej, než v 70. rokoch. O tretinu sa tiež znížila pravdepodobnosť, že by rodičia odišli na dovolenku alebo sledovali televíziu spoločne s deťmi, či sa s nimi len porozprávali. U nás je situácia isto podobná.

Nepodceňujme rodinný život a najmä potrebu oddychu. V pachtení za peniazmi a za kariérou, v zajatí pracovnej nenahraditeľnosti nám môže uniknúť, že nás manželke i deťom nahradil niekto iný a oddych, ktorý sme večne odkladali, sa tiež z ničoho nič môže zmeniť na večný odpočinok.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984