Koniec pevnosti Amerika

V plameňoch Svetového obchodného centra v New Yorku a časti Pentagonu vo Washingtone zhorela jedna z vojensko-strategických legiend: obraz USA ako nedobytnej pevnosti. Predstava japonského či nemeckého vojenského výsadku na pobreží bola za hranicami mytológie.
Počet zobrazení: 1147

V plameňoch Svetového obchodného centra v New Yorku a časti Pentagonu vo Washingtone zhorela jedna z vojensko-strategických legiend: obraz USA ako nedobytnej pevnosti.

Predstava japonského či nemeckého vojenského výsadku na pobreží bola za hranicami mytológie. Až stratégovia leteckej a raketovej vojny dokázali kresliť mapy budúcich bojov v USA: na týchto mapách spravidla úder prichádza z diaľky a cez severný pól. Ten, ktorý zasiahol Spojené štáty 11. septembra, pochoval pod washingtonskými a newyorskými zrúcaninami víziu starých rizík - koordinovaný útok proti USA vzišiel z územia Spojených štátov.

Nekompromisný teroristický útok niesol všetky znaky postmodernej politiky: ciele si aktéri vybrali tak, aby televízia zabezpečila priamy prenos správy, že Spojené štáty sú zraniteľné. Zasiahnuté boli dva viditeľné symboly moci: armáda a obchod. Útok však zasiahol aj neviditeľný symbol moci - spravodajské služby. Podľa správy ministerstva zahraničných vecí USA o medzinárodnom terorizme nezaznamenali vlani v Severnej Amerike žiadny teroristický útok s medzinárodnými charakteristikami, zatiaľ čo v západnej Európe ich napočítali na tri desiatky. Vzhľadom na to, že pre teroristov poslednej vlny boli najväčším nepriateľom Spojené štáty, dali sa tieto čísla pokladať za takmer neuveriteľný úspech americkej rozviedky a kontrarozviedky. Správa štátneho departementu o terorizme v tomto roku už prinesie oveľa smutnejšie čísla.

Útok prekročil jednu z technických hraníc konfliktov, ktoré by mohli byť charakteristické pre 21. storočie. Malé, kruté, rýchle jednorazové útoky. Zničené však boli len symboly moci USA, nie samotná moc. Americká konvenčná vojenská sila, ktorú predstavuje diaľkové letectvo a lietadlové lode, zostala nedotknutá pre výber odvetného cieľa.

Aj prvé hodiny po útoku proti federálnej budove v Oklahoma City všetci hovorili o islamskej stope a nakoniec sa ukázalo, že vrahom bol popletený belošský vlastenec. Za posledných desať rokov sa ale knižnice zaplnili štúdiami, ktoré vykresľujú zo všetkých strán povahu a budúci charakter konfliktu kultúr - vojnu civilizácií, v ktorej západný svet, vrátane nás, stojí proti moslimskému spojenému s Čínou či Ruskom. A stačí, keď niekto zo zodpovedných činiteľov uverí týmto fiktívnym zákonitostiam a horor sa zmení na všedný deň.

Bezprostredne po teroristickej akcii svet očakával, že americká odpoveď na tento útok bude citlivo premyslená. Očakával, že zdôrazní principiálny prístup, ktorý nekompromisne zasiahne proti každému, kto je bezprostredne spojený s používaním násilia proti civilistom pri riešení politických sporov, pričom bude merať rovnakým metrom v New Yorku, Macedónsku, Afganistane i v Čečensku. Očakával, že zachová zdržanlivý postup, ktorý s chladnou hlavou identifikuje skutočných vinníkov. V globálnom svete by sa mohlo vymstiť, keby sa Biely dom nechal zmiasť emóciami, úsilím o čo najrýchlejšiu odpoveď či vidinou všadeprítomných nepriateľov.

Aj po tomto útoku zostávajú Spojené štáty vedúcou krajinou sveta. Nového sveta, kde sú všetci zraniteľní. A zodpovedný vodca sa spozná práve v krízovej situácii.

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984