Ako resuscitovať banku

Stojaté vody slovenskej finančnej scény sa začínajú po niekoľkých týždňoch relatívneho pokoja opäť búriť. Živo je zase predovšetkým okolo AG Banky. Vznikla počas vlády premiéra V. Mečiara v roku 1997 ako následníčka Agrobanky a.s. Praha.
Počet zobrazení: 1037

Stojaté vody slovenskej finančnej scény sa začínajú po niekoľkých týždňoch relatívneho pokoja opäť búriť. Živo je zase predovšetkým okolo AG Banky. Vznikla počas vlády premiéra V. Mečiara v roku 1997 ako následníčka Agrobanky a.s. Praha.

Už zmluva o predaji spomínanej pobočky v Banskej Bystrici mala svoje zvláštnosti. Napríklad to, že ju podpisoval štatutárny zástupca Agrobanky na Slovensku a zároveň predseda predstavenstva AG Banky JUDr. B. Petroch, teda de facto i de jure ju podpisoval sám so sebou. Spomínaným aktom sa vlastne odštartoval celý ďalší osud banky, ktorá hodlala slúžiť najmä klientom zo sféry poľnohospodárstva. Aj guvernér NBS Marián Jusko pripúšťa, že takýmto obchodom zdedila AG Banka zlé aktíva, ktoré nedokázala nahradiť výnosnosťou z iných aktív. Už prvým signálom, že ekonomika kupovaného subjektu nebola v dobrom stave, je fakt, že Agrobanka Praha a.s. pobočka Banská Bystrica vykázala k 31.12.1996 stratu cca 650 mil. Sk. Audit, ktorý uskutočnila firma Price Waterhouse však prinajmenšom nebol presný a nadhodnotil niektoré položky. Na základe ďalšieho auditu AG Banka požadovala od Agrobanky Praha sumu 1,3 mld. korún. Túto považovala za adekvátnu náhradu za zlé úvery. Dnes táto suma, ktorú AG Banka vymáha, dosiahla 2,5 miliardy korún

Čierny Peter poľnohospodárom Prvého decembra minulého roka odobrala Národná banka licenciu AG Banke. Stalo sa tak iba tri dni pred mimoriadnym valným zhromaždením v tejto inštitúcii, na ktorom sa malo rozhodnúť o navýšení základného imania o 900 miliónov korún. Podľa NBS zavedenie nútenej správy, poskytnutie refinančného úveru na preklenutie zníženej likvidity, ako ani prevzatie AG Banky inou komerčnou bankou, ako tomu bolo v prípade Priemyselnej banky, neboli reálne možnosti riešenia nitrianskej banky. AG Banka sa proti rozhodnutiu centrálnej banky odvolala. Z pohľadávok AG Banky tvoria približne 111 miliónov korún pohľadávky voči poľnohospodárom, ale aj potravinárskym podnikom. Následky, ktoré vyplynú zo straty peňazí poľnohospodárov a súkromných roľníkov budú tragické. A tak dá sa predpokladať, že dôjde k hromadným bankrotom viacerých podnikov v rezorte.

Nútená správa Manažment banky i akcionári sú presvedčení, že najvhodnejším riešením pre kolabujúcu banku by bola nútená správa. Podľa stanoviska NBS by však zavedenie nútenej správy malo zmysel iba vtedy, keby akcionári boli schopní predložiť ozdravný plán, čo sa však doteraz nestalo. Podľa slov hovorcu NBS Jána Ondu "centrálna banka zároveň nikomu nebránila, aby prevzal AG Banku, nijaká inštitúcia sa však neprihlásila." Pokiaľ ide o ďalšiu z možností - pôžičku - banka nemala čím ručiť, teda jej poskytnutím by centrálna banka porušila zákon. Azda by sa niektoré problémy mohli riešiť už skôr, keby existovala zákonná povinnosť zverejňovať účtovnú uzávierku. Túto povinnosť však banky neplnia. Posledná novela bankového zákona síce túto povinnosť rozšírila, zatiaľ sa však neprejavila.

Definitíva... Po vyhlásení NBS o neschopnosti vyplácať vklady klientom AG Banky, a.s. Nitra, určil Fond na ochranu vkladov (FOV) obdobie od 10. januára do 3. marca 2000 za čas vyplácania náhrad vo vybraných pobočkách a filiálkach Slovenskej sporiteľne. Podľa slov predsedu prezídia FOV Milana Horvátha fond bude vyplácať iba náhrady za neanonymné vklady fyzických osôb, ktoré nie sú určené na podnikanie. Niektorí zainteresovaní tvrdia, že v prípade zomierajúcej banky išlo o vopred objednaný scenár ako ju zlikvidovať. Možno až čas ukáže, do akej miery sa tieto chýry približovali k realite. Klientom banky to však už nepomôže....

Autorka (1945) je zástupkyňou šéfredaktora Hospodárskeho denníka

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984