vytrhnuté z internetu

Väčšina z nás považuje vodku za typicky ruský nápoj. Na internetovskej adrese www.polishvodka.com.pl sa však tvrdí, že spojenie Poľska s vodkou je rovnako charakteristické ako Škótska s whisky či Francúzska s vínom.
Počet zobrazení: 1161

Väčšina z nás považuje vodku za typicky ruský nápoj. Na internetovskej adrese www.polishvodka.com.pl sa však tvrdí, že spojenie Poľska s vodkou je rovnako charakteristické ako Škótska s whisky či Francúzska s vínom. Na sajte nájdeme nielen podrobnú históriu pálenia alkoholických destilátov od počiatkov stredoveku, keď túto metódu objavili Arabi a alchimisti, ale aj peripétie výroby poľskej vodky po páde štátneho liehovarníckeho monopolu. Webovská stránka nás tiež samozrejme informuje, že wodka wyborova či zubrowka nie sú jedinými druhmi tohto poľského národného nápoja.

Musím sa priznať, že som Albánsko považoval za krajinu, ktorá je na internetovskej mape sveta akousi bielou škvrnou. Na adrese www.albanian.com sa však možno dozvedieť, že to tak nie je. Obsahuje nielen informácie z albánskej tlače a rady pre cudzincov, ktorí sa odvážia navštíviť povestnú "krajinu orlov", ale aj odkazy na albánske internetovské stránky.

V noci z 25. na 26. apríla 1986 došlo v ukrajinskom Černobyle k jednej z najväčších nukleárnych katastrof v dejinách. Na adrese www.chernobyl.co.uk nájdeme nielen informácie o tom, čo túto katastrofu zapríčinilo, aké boli jej dôsledky, ako na ňu reagovalo vtedajšie sovietske vedenia a ako ju vnímal okolitý svet. Inak veľmi informatívnemu sajtu treba vyčítať nedostatok fotografií.

Na internete sa dajú nájsť stránky v tých najexotickejších písmach. Napriek tomu je sajt na adrese jefferson.village.virginia.edu /med/ index.html predsa len výnimočný. "Med" znamená skratku za Mayan Epigrafic Database, databázu hieroglyfického písma, ktoré používala indiánska civilizácia Mayov. Nájdeme tu katalóg znakov aj s výslovnosťou i prevod mayského kalendára na náš gregoriánsky.

Už som spomínal, že hnutie Greenpeace má svoj vlastný štát, ktorý sa nazýva Waweland. Existuje však aj iný miništát s ešte podivuhodnejšou históriu. Svojho času sa osada, ktorá sa nachádzala neďaleko Kapského Mesta v Juhoafrickej republike a v ktorej žili ľavicovo orientovaní umelci, na protest proti politike apartheidu odtrhla od rasisitického štátu. Pozoruhodné bolo, že vláda v Prétorii tento miništátik uznala. Čoskoro sa však ukázalo, prečo sa tak stalo. Republika Hout Bay totiž vydávala vlastné pasy, ktoré začali používať Juhoafričania na cesty do tých afrických štátov, ktoré odmietali juhoafrický rasistický režim. Na stránke www.tineke.nl/ned/onroer/ zuidafri/hout baai/buitnkansje/ buitenkansje.htm sa môžeme dozvedieť, že tento miništát ďalej existuje - napriek pádu apartheidu.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984