Nová kampaň Socialistickej internacionály

Po zvolení Antonia Gutteresa za predsedu Socialistickej internacionály na decembrovom kongrese v Paríži zavial v tejto najväčšej politickej organizácii na svete nový čerstvý vietor. Nadväzujúc na svoju Parížsku deklaráciu, menovaním problémov globalizácie, Rada SI, ktorá sa prvýkrát po kongrese zišla v Bruseli 10.-11. apríla, konkrétnejšie zareagovala na výzvy globalizácie.
Počet zobrazení: 1123

 

Po zvolení Antonia Gutteresa za predsedu Socialistickej internacionály na decembrovom kongrese v Paríži zavial v tejto najväčšej politickej organizácii na svete nový čerstvý vietor. Nadväzujúc na svoju Parížsku deklaráciu, menovaním problémov globalizácie, Rada SI, ktorá sa prvýkrát po kongrese zišla v Bruseli 10.-11. apríla, konkrétnejšie zareagovala na výzvy globalizácie.

Predseda komisie SI pre globálny pokrok Felipe Gonzales predložil predstaviteľom 143 členských strán prvú časť sumarizácie diskusií o globalizácii a jej efektoch. Základnou ideou je, že globálna ekonomika, ktorá je výsledkom revolúcie v informáciách v komunikácii medzi ľuďmi, musí byť sprevádzaná globálnym pokrokom - na všetkých kontinentoch, vo všetkých regiónoch, vo všetkých národných spoločenstvách.

Predseda A. Gutteres vo svojom vystúpení konštatoval, že svet, v ktorom žijeme, je stále neférový, a socialistom ide o vytváranie podmienok pre mier, stabilitu a odstraňovanie biedy, ktorá je hanbou modernej spoločnosti. Narastanie priepasti medzi bohatými a chudobnými kontinentmi a regiónmi, medzi bohatými a chudobnými v jednotlivých krajinách naliehavo nastoľuje otázku kolektívnej zodpovednosti. SI nevystačí s klasickým chápaním solidarity a musí hľadať nové formy, využívajúce moderné technológie a presahujúce rozmery národných štátov, lebo práve solidarita chápaná ako boj proti nerovnosti je tým prahom politickej ideológie, ktorý socialistov najviac identifikuje. Predseda SI zdôraznil, že SI je jedinou organizáciou na svete, ktorá má kapacitu riešiť problémy globalizácie a ktorá má aj politickú vôľu ponúknuť reálne riešenia. Prejavom tejto politickej vôle a empatie voči tragickým momentom vývoja na našej planéte sú štyri celosvetové iniciatívy SI, ktoré Rada SI odsúhlasila na návrh predsedu. Predpokladajú spoločnú stratégiu a koordináciu tak na globálnej úrovni ako aj na úrovni všetkých členských strán SI, pričom budú vypracované národné akčné plány.

Kampaň za odpustenie dlhov najchudobnejším krajinám Od začiatku 80. rokov je hospodársky rozvoj najchudobnejších krajín brzdený obrovskou tiažou zahraničných dlhov, ktorých objem v súčasnosti presahuje 350 mld. USD. V Afrike priemerná výška tohto dlhu predstavuje 60% HDP. Doterajšie úsilie o zníženie dlhov bolo nedostatočné a plány na ich neskoršie splácanie nikam neviedli.

Kampaň bude prebiehať v troch etapách. V prvej etape bude SI apelovať na členské európske štáty, aby - aj na základe výsledkov summitu EÚ a afrických štátov v Káhire - sa vzdali všetkých bilaterálnych finančných nárokov voči najchudobnejším krajinám. V druhej etape členské strany SI oslovia USA a ďalšie členské krajiny skupiny G8, aby na svojom najbližšom stretnutí v Okinawe tohto roku podnikli urýchlené akcie za zrušenie dlhov rozvojovým krajinám, a to v rámci iniciatívy vysoko zadĺžených chudobných krajín (HIPC). (O týchto aktivitách rozhodol summit v Kolíne nad Rýnom v júni 1999.) Táto etapa bude sprevádzaná zaslaním listov predsedov všetkých členských strán SI americkému prezidentovi Billovi Clintonovi, v ktorých ho budú informovať o iniciatíve SI. Tretia etapa kampane bude prinútiť najväčšie medzinárodné finančné inštitúcie - Medzinárodný menový fond a Svetovú banku, aby zmenili prístup k riešeniu problému zadĺženia najchudobnejších krajín. Kampaň vyvrcholí veľkým stretnutím s predstaviteľmi mimovládnych organizácií zaoberajúcich sa problémom dlhov v Paríži v roku 2001.

Kampaň proti chudobe v Afrike Kampaň sa bude odvíjať niekoľkými smermi. Jej celkovým zameraním je obnoviť priaznivé hospodárske prostredie v prospech intenzívneho ekonomického rastu. Jedným z jej cieľov bude zlepšiť výrobnú kapacitu na vytváranie nových pracovných miest v cielených oblastiach v mestách a na vidieku, pričom bude potrebné prijať finančné opatrenia na podporu zotrvania vidieckych obyvateľov na ich pôde a zvýšiť ich produkciu. Ďalším cieľom bude zlepšiť prístup k sociálnym službám - k zdravotnej starostlivosti, vzdelaniu, pitnej vode, elektrickej energii atď. Podiel detí, navštevujúcich školy, musí vzrásť na 75% do roku 2003, čo sa dá dosiahnuť realizáciou plánu miestnych skupín a medzinárodných mimovládnych organizácií vybudovať základné školy. Bude nevyhnutné zlepšiť výživu detí (zamerať sa na deti do 3 rokov) a tehotných a dojčiacich žien a zabezpečiť dodávky potravín do najchudobnejších domácností v mestách a niektorých vidieckych oblastiach.

Kampaň proti násiliu páchanom na ženách Podľa štatistík je minimálne 50% žien raz za svoj život obeťou násilia. Vo vojne v Bosne a Hercegovine bolo znásilnených vyše 20-tisíc žien. V takej emancipovanej krajine, ako je Fínsko, ročne znásilnenia 10-tisíc žien, z ktorých len 3% tento čin nahlásili.

Násilie páchané na ženách je najotvorenejším prejavom nerovnosti medzi mužmi a ženami, zneužívania a podradného postavenia žien v spoločnosti v kontexte nespravodlivých sociálnych a právnych štruktúr. Podľa Viedenskej konvencie o ľudských právach a dokumentov schválených na konferencii o situácii žien v Pekingu sú práva žien považované za ľudské práva. Každý násilný čin je útokom na dôstojnosť a slobodu žien, ktorý nemožno ospravedlniť kultúrnymi, náboženskými alebo ekonomickými dôvodmi.

Ciele kampane SI proti násiliu páchanom na ženách budú:
- na medzinárodnej úrovni trvať na dodržaní všetkých dokumentov týkajúcich sa práv žien
- vyvinúť tlak na Európsku úniu a Európsky parlament, aby bola vydaná osobitná direktíva, ktorá by slúžila ako východiskový bod pre legislatívu členských krajín EÚ a ktorá by sankcionovala násilie páchané na ženách
- dosiahnuť, aby medzinárodné vojenské trestné tribunály kvalifikovali násilie páchané na ženách ako zločiny proti ľudskosti
- dosiahnuť, aby štáty a medzinárodné inštitúcie uznali násilie páchané na ženách ako dostatočný dôvod na uplatnenie práva na politický azyl

- realizovať komplexné programy revízie platného práva v súvislosti s postavením žien, podporovať skutočnú rovnosť medzi mužmi a ženami a prijať vhodné opatrenia vo vzdelávacej, sociálnej a hospodárskej sfére v súlade s Pekinským akčným plánom
- zriadiť osobitné skupiny na monitorovanie televíznych programov, ktoré propagujú násilie páchané na ženách

Kampaň na zrušenie trestu smrti na celom svete Socialistická internacionála považuje trest smrti za najnepriateľnejšie porušenie ľudskej dôstojnosti a porušenie najdôležitejšieho ľudského práva - práva na život. SI uznáva dôležitosť vytvorenia nového medzinárodného systému ľudských práv založeného na rovnováhe medzi zásadou národnej suverenity a zachovaním základných práv každého jednotlivca. Preto navrhuje reformu OSN a jej nástrojov a doplnenie čl. 7 Charty s odvolaním sa na možnosť medzinárodného zásahu v prípade jasného porušenia ľudských práv.

Autor (1952) je podpredseda SDĽ

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984