Právo na vlastnú pravdu

So záujmom pristupujem k internetovému vydaniu vášho týždenníka. Spomínam pri ňom na Nové slovo z mojich gymnaziálnych čias. Neviem sa zbaviť evokácie na článok odsudzujúci Orwellovu knihu 1984, ktorú som v tom čase akosi nemohol nájsť vo verejných knižniciach...
Počet zobrazení: 990

So záujmom pristupujem k internetovému vydaniu vášho týždenníka. Spomínam pri ňom na Nové slovo z mojich gymnaziálnych čias. Neviem sa zbaviť evokácie na článok odsudzujúci Orwellovu knihu 1984, ktorú som v tom čase akosi nemohol nájsť vo verejných knižniciach... Napriek tejto asociácii si raz v mesiaci nájdem čas a prehryzám sa všetkými číslami. Niekedy nesúhlasím, často nad publikovanými názormi krútim hlavou, ale každý z nás má právo na svoju pravdu a výber prostriedkov na jej podporu i presadenie. Pre čo však nemám pochopenie, je uvádzanie nesprávnych informácií, nie s cieľom podporiť svoj názor, či (viac, alebo menej šikovne) manipulovať čitateľa, ale v dôsledku nekompetentnosti a doslova "odfláknutej" povrchnej práce s podkladmi.

Dôvodom k tomuto listu je článok Prvý triumf blitzkriegu publikovaný v SLOVE č. 18/2000, na 12. strane O minulosti. Skutočnou "perlou" v jeho texte sú pekne spolu uvedene tvrdenia: "Nemecko nedisponovalo taktickými bombardérmi. Stroje, ktoré sa používali, boli bombardéry strategické. Tie boli veľmi presné." V prvej chvíli som si pomyslel, že vznikli chybným prekladom, pri ktorom sa zamenilo áno za nie, pretože skutočnosť bola práve opačná. Ale ide o tri samostatné tvrdenia, ktoré každé je v rozpore nielen s historickou skutočnosťou, ale aj s koncepciou "blitzkriegu", ktorý naopak kládol dôraz na úzku spoluprácu letectva s pozemnými jednotkami, ktorú realizoval taktické letectvo. Jeho ďalším typickým použitím bolo bombardovanie dopravných uzlov za frontom, aby sa znemožnil prísun záloh do prielomov v bránených úsekoch. To sú úlohy letectva v blitzkriegu. Dôsledkom bolo budovanie taktického letectva, úpravy stredných bombardérov do úlohy strmhlavých (príslušné verzie Ju-88, Do-17), po veľkom úspechu Ju-87 v Poľskej kampani na jeseň 1939 (ktorá bola mimochodom skutočne prvým triumfom blitzkriegu) a útlm strategického letectva. Toto neskôr znemožnilo "coventryzovať" anglické mestá a vytvoriť podmienky pre vylodenie sa vo Veľkej Británii a potom umožnilo odpovedať na bombardovanie Nemecka realizáciou amerického a britského strategického letectva.

Autor je zrejme uznávaným historikom so špecializáciou na dejiny II. svetovej vojny, ale kvalita článku, žiaľ, zodpovedá slohovej úlohe (pod)priemerného stredoškolského študenta.

Juraj Panko, Košice

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984