Konzervatívec asi vyhovujúci všetkým

Ak sa prišiel na voľby maďarského prezidenta do tamojšieho parlamentu pozrieť nezúčastnený pozorovateľ, ktorý nepozná tváre tamojšej vysokej politiky, musel byť zmätený. Na otázku, ako vyzerá terajší a ako budúci prezident krajiny, by totiž dostal rovnakú odpoveď: dôstojný starý pán s preriedenými bielymi vlasmi, oblečený v tmavom obleku s bielou košeľou a tmavou kravatou so šikmými svetlými pásmi, smerujúcimi vpravo dole.
Počet zobrazení: 913

Ak sa prišiel na voľby maďarského prezidenta do tamojšieho parlamentu pozrieť nezúčastnený pozorovateľ, ktorý nepozná tváre tamojšej vysokej politiky, musel byť zmätený. Na otázku, ako vyzerá terajší a ako budúci prezident krajiny, by totiž dostal rovnakú odpoveď: dôstojný starý pán s preriedenými bielymi vlasmi, oblečený v tmavom obleku s bielou košeľou a tmavou kravatou so šikmými svetlými pásmi, smerujúcimi vpravo dole.

Možno zapracovala náhoda, ale aj Árpád Göncz, aj Ferenc Mádl sa na seba pri slávnostnom akte v budapeštianskom parlamente podobali nielen fyzickým vzhľadom, ale i oblečením. Ak by v auguste do úradu nastupujúci Ferenc Mádl skutočne zachoval kontinuitu práce a vystupovania svojho (stále vo funkcii pôsobiaceho) predchodcu, Maďarsko by opäť dostalo hlavu štátu, tešiacu sa úcte doma i v zahraničí.

Už dnes je jasné, že dvakrát do tej istej rieky sa ani v tomto prípade nedá vstúpiť. Akademik Mádl kandidoval na najvyššiu štátnu funkciu už v minulých voľbách ako súper vtedajšieho prezidenta Göncza, uchádzajúceho sa o druhé funkčné obdobie a neskončil najlepšie - získal len 76 poslaneckých hlasov, zatiaľčo jeho protikandidát 259. V terajších voľbách bol po dohode koaličných a opozičných strán jediným kandidátom, takže sa očakávalo, že dvojtretinovú väčšinu získa už v prvom kole. Namiesto potrebných 258 však získal v prvom kole 251 a v druhom dokonca len 238 hlasov, takže situáciu zachraňovali zákulisné rokovania. V treťom kole šlo už len o nadpolovičnú väčšinu, ktorú Mádl bez problémov dosiahol. Keďže išlo o tajné hlasovanie, nebolo možné kontrolovať stranícku disciplínu. Premiér Viktor Orbán z obštrukčných snáh obvinil socialistov, no predstavitelia MSZP naznačovali, že predseda vládnej FIDESZ-MPP by si mal skôr urobiť poriadok s koaličnými maloroľníkmi z FKGP.

Veľké ambície maloroľníkov Na základe koaličnej "zmluvy s diablom" sa zaviazali svojho času väčšinoví mladí demokrati maloroľníkom, že v prípade prezidentských volieb bude môcť spoločného kandidáta navrhnúť FKGP. Predseda Nezávislej maloroľníckej strany József Torgyán sa na tento post dlhodobo pripravoval a v radoch svojej strany mal pre túto funkciu bezvýhradnú podporu. V žiadnom prípade by však nemohol byť považovaný za kandidáta konsenzu, pretože sa kvôli svojej "necitlivosti k demokracii" neteší obľube nielen u opozičných socialistov a slobodných demokratov, ale ani u partnerov z koaličného tábora.

Keď bolo jasné, že terajší minister poľnohospodárstva a rozvoja vidieka by nemohol rátať ani s jednoduchou väčšinou poslaneckých hlasov stačiacich v treťom kole prezidentských volieb, rozhodol sa aspoň "nepredať svoju kožu lacno". Podľa maďarského týždenníka HVG by sa mali určité právomoci niektorých rezortov presunúť na ministerstvá poľnohospodárstva a životného prostredia, ktoré ovládajú maloroľníci. Podľa AFP by maloroľníci mali získať kontrolu nad rezortami, v ktorých sa rozhoduje o vodnom hospodárstve a o pôde. Torgyán si od Orbána tiež vydobyl prísľub, že FIDESZ-MPP zaradí aj v budúcich voľbách v roku 2002 maloroľníkov do spoločných kandidátok.

Dobrý obchod Orbána Maďarskému predsedovi vlády a Zväzu mladých demokratov-Maďarskej občianskej strany sa podaril dobrý obchod. S kontroverzným Torgyánom na reprezentatívnom poste prezidenta by Orbán pri začleňovaní krajiny do Európskej únie nemal najľahšiu úlohu. Líder maloroľníkov, známy svojím nepotizmom a ďalšími neštandardnými metódami práce, priviedol maďarské poľnohospodárstvo počas svojho pôsobenia vo funkcii ministra do katastrofálneho stavu, na čo poukazovali aj miestni poľnohospodári na nedávnych demonštráciach nespokojnosti, ktoré zasiahli celú krajinu. Torgyán, ktorý otvorene priznáva, že FKGP nemá inú alternatívu, ako spoluprácu s FIDESZ-MPP, označil odmietnutie svojej kandidatúry na post prezidenta za osobnú obeť na základe záväzkov voči národu. Obeťou a potupou preňho určite muselo byť to, že muža, ktorého pri voľbách pred piatimi rokmi maloroľníci kritizovali a odmietli zaň hlasovať teraz formálne sami navrhli na post prezidenta...

Konzervatívny profesor Mádl, ktorý svojho času na právnickej fakulte prednášal aj mladému Viktorovi Orbánovi a dnes má veľmi blízko k FIDESZ-MPP, je pre liberálne pravicového premiéra správny človek na najvyššom štátnom poste a vyhovujúcim partnerom pri spravovaní krajiny. Mádl, ktorý by mal byť prezidentom všetkých Maďarov, bol už ministrom pre vedu, školstvo a kultúru v prvej postkomunistickej vláde premiéra Józsefa Antalla. Staral sa aj o správu štátneho majetku a viedol Štátny bankový dozor. Pre nás je osobitne zaujímavé, že tento muž bol od roku 1991 aj poverencom vlády pre vodné dielo Gabčíkovo-Nagymaros a viedol maďarskú delegáciu na rokovaniach s ČSFR v čase, keď Maďari zastavili práce na svojej časti diela a krátko nato zmluvu definitívne vypovedali. Okrem pôsobenia vo vláde J. Antalla je Mádlova politická náklonnosť jasná aj z toho, že od roku 1996 viedol Združenie maďarskej občianskej spolupráce, pomáhajúce stmelovať pravicové sily a doviesť ich k víťazstvu vo voľbách v roku 1998.

Treba viac konsenzu Hoci Mádlova spolitizovaná minulosť spochybňuje jeho budúcu nestrannosť, nemožno podľa toho usudzovať, aké stanoviská zaujme na svojom poste. Poznáme prípady, keď zdanlivo jednoznačný kandidát určitých politických síl vo svojom novom úrade začal uplatňovať tzv. vyváženú politiku bez ohľadu na svoje bývalé stranícke tričko. Do tejto "prezidentskej polohy" sa stavia aj Ferenc Mádl, ktorý chce na vnútropolitickú scénu priniesť viac konsenzu, viac politickej kultúry a kultivovanej rétoriky aj na pôde parlamentu. Novozvolený maďarský prezident nemá o bezprostrednej úspešnosti svojich zámerov prehnané ilúzie, no predpokladá, že úprimná snaha o dosiahnutie spoločných národných cieľov prinesie ovocie.

Vo svojej funkcii chce Mádl upozorniť na také problémy krajiny, akými sú chudoba, alebo situácia Rómov. Signály extrémnych názorov nepovažuje za významné. Podpora národnej jednoty a priebežné zdôrazňovanie porozumenia medzi jednotlivými vrstvami obyvateľstva, ktoré podčiarkol vo svojom prvom prejave po zvolení za prezidenta, sú veľké slová, ktoré bude treba naplniť zmysluplným obsahom. Ak sa to Ferencovi Mádlovi podarí, dosiahne na vysokú latku, ktorú mu svojou politikou vytýčil jeho predchodca.

Autor (1955) je komentátorom denníka Práca

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984