Zaklínadlá

Každá doba má svoj špecifický jazyk. Slová o vedúcej úlohe strany, či budovaní rozvinutej socialistickej spoločnosti nám už dnes znejú archaicky a prijímame ich skôr s úsmevom. Dnešným stredoškolákom nehovoria takmer nič.
Počet zobrazení: 1184

Každá doba má svoj špecifický jazyk. Slová o vedúcej úlohe strany, či budovaní rozvinutej socialistickej spoločnosti nám už dnes znejú archaicky a prijímame ich skôr s úsmevom. Dnešným stredoškolákom nehovoria takmer nič. Stále vznikajú nové výrazy, ktoré si postupne osvojujeme a prijímame do svojho slovníka. Výrazy ako kosenzus a pluralita sa už pevne udomácnili v bežnej politickej reči a stretávame sa s nimi každodenne v médiách. Niektoré spočiatku zneli nášmu uchu čudne, napríklad český výraz "mluvčí". Nevedel som si predstaviť, ako nazveme túto funkciu my. "Hovorca" mi znelo dosť bizarne. A vidíte, dnes sa hovorcami hmýria obrazovky.

Skutočným zaklínadlom sa pre všetkých politikov stalo slovo demokracia. Vo svojich ústach ho šikovne obracajú, často podľa toho, ako im práve príde vhod. Útočia ním na súperov, ako štít ho používajú pri svojej obrane. Niektorí, napriek tomu, že našu republiku od demokracie vzďaľovali, ho neváhali vložiť aj do názvu svojej strany. Azda najhoršie čo kohokoľvek mohlo postihnúť, bolo označenie nálepkou "nedemokratický". Stačilo mať iný názor, ako bol ten oficiálny, a už sa to s vami viezlo. Diabolské znamenie, sprevádzajúce človeka hádam celým životom. Sloganom "Návrat do Európy" sa viacerí oháňali, až z neho vytvorili ďalšie zaklínadlo. Demokracie s vládnucimi straníckymi oligarchiami v postkomunistickej strednej a východnej časti starého kontinentu sú často len zlou kópiou západných demokracií. Európa je preto pre mnohých stále lepšou alternatívou k tomu, čo je tu. Svedčia o tom prieskumy verejnej mienky, v ktorých dlhodobo prevládajú pozitívne očakávania spojené s integráciou Slovenska. Mimochodom, Európa opantala aj našich podnikateľov. Stačí zájsť na obchodný register a zistíte, koľko firiem sa hrdí predponou EURO vo svojom názve.

Tretím zaklínadlom sa stala myšlienka otvorenej spoločnosti. Výraz otvorená, respektíve občianska spoločnosť si osvojili západné demokracie a stal sa aj bežnou súčasťou nášho politického slovníka. Na budovaní a rozvoji občianskej spoločnosti sa podieľajú stovky nadácií, občianskych združení a spolkov. Z podnetu jednej z nich sa rozvírili diskusie o transparentnosti na Slovensku. Takmer každý z politikov sa oháňal týmto výrazom, dokonca som začul spojenie "stransparentnenie reštrukturalizácie bánk". Všetko to hraničí až s posadnutosťou. Politici pokračujú v začatej hre, no o iniciátoroch je akosi menej počuť. Podľa všetkého im vyschli finančné zdroje. Tu sa dostávame k vlastnému problému celého tretieho sektora na Slovensku. Vytvorila sa tu akási "republika kamarátov", ktorí prestávajú byť bojovníkmi za občiansku spoločnosť vo chvíli, keď sa im skončí grant. Takto ale nemôže fungovať tretí sektor! Našťastie, ako nedávno v jednom rozhovore poznamenala Susan Sontagová, stále existujú ľudia, ktorí namiesto pohodlného života pomáhajú iným. Napríklad v Kosove alebo Čečensku. Členovia organizácií ako Človek v ohrození, či rozličných ekologických združení sú skutočnými "hrdinami našich čias", budujúcimi občiansku spoločnosť, a to bez ohľadu na odmenu.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984