Predčasný pôrod

Špekulácie o tom, ako dlho vydrží poľská menšinová vláda Volebnej akcie Solidarita (AWS) pod vedením premiéra Jerzyho Buzeka, neprestávajú. Katastrofické scenáre hovoria dokonca už o augustovom páde, optimisti predpovedajú jar budúceho roku.
Počet zobrazení: 898

Špekulácie o tom, ako dlho vydrží poľská menšinová vláda Volebnej akcie Solidarita (AWS) pod vedením premiéra Jerzyho Buzeka, neprestávajú. Katastrofické scenáre hovoria dokonca už o augustovom páde, optimisti predpovedajú jar budúceho roku. Málokto si myslí, že vláda vydrží celé svoje funkčné obdobie (do jesene budúceho roku) a predčasné parlamentné voľby nebude treba.

Hľadanie konsenzu medzi rozhádanými koaličnými partnermi AWS a UW (Úniou slobody) netrvalo dlho, najmä potom, keď liberáli podmienili pokračovanie rozhovorov jednoznačným určením, kto bude stáť na čele novej vlády. UW na post premiéra preferovala predsedu parlamentu Macieja Plažyňského, no ten sám kandidatúru odmietol. Na druhej strane šéf AWS Marian Krzaklewski ponúkol na funkciu seba samého, no partnerom z UW sa zdal príliš kontroverzný. Hoci sa ešte spomínalo pre liberálov vcelku prijateľné meno ministra práce Longina Komolowského, odmietla nakoniec UW tohto i ďalších kandidátov a definitívne zmierovacie rokovania ukončila.

Buzekova rýchlosť "Menšinové vlády sú jednou z praktík a skúšok demokracie" - vyhlasil v televíznom prejave k občanom po krachu rozhovorov premiér Buzek. Konštatoval, že nová situácia si vyžaduje väčšiu angažovanosť a zodpovednosť premiéra, preto si vyhradzuje do uvoľnených funkcií vymenovať osoby na základe vlastného výberu podľa odborných a nie politických kritérií. Medzi priority menšinovej vlády zaradil energické pokračovanie všetkých aktivít súvisiacich so začleňovaním Poľska do EÚ, ako aj kontinuitu a zdokonalenie začatých reforiem pri odstraňovaní chýb, ktoré ich sprevádzajú. Premiér neostal len pri slovách a rýchlosťou svojich rozhodnutí v personálnych otázkach mnohých prekvapil. AWS sa na variant menšinovej vlády evidentne pripravovala už skôr.

Najjasnejším kandidátom na uvoľnený post ministra financií, ktorý zastával predseda UW a otec poľských reforiem Leszek Balcerowicz, bol od počiatku jeho námestník z AWS Jaroslaw Bauc. Zástanca tvrdej finančnej politiky sa ako Balcerowiczov námestník zaoberal makroekonomikou a otázkou dlhov. Chce pokračovať v politike fiškálnych reštrikcií a v krátkom čase predstaviť predbežný návrh štátneho rozpočtu na rok 2001. Až čas však ukáže či bude mať Bauc dostatok vplyvu na presadenie svojich plánov v tomto kľúčovom rezorte. Bauc po Balcerowiczovi neprebral aj funkciu podpredsedu vlády. Tento post obsadil minister hospodárstva Janusz Steinhoff.

Kontroverzný Kaczyňski Buzek sa poponáhľal aj s ďalšími nomináciami. Novým ministrom dopravy a námorného hospodárstva sa stal Jerzy Widzyk, ktorý predtým zastával funkciu vedúceho kancelárie premiéra. Prebral tak od svojho predchodcu "čierneho Petra", pretože hneď musel čeliť konfliktu s odborovými zväzmi hroziacimi celonárodným štrajkom, ak vláda nezruší plán dočasného zatvárania niektorých podnikov. Novovytvorený rezort ministerstva regionálneho rozvoja a bývania povedie najväčší kritik L. Balcerowicza v predchádzajúcej vláde Jerzy Kopriwnicki a najnovším členom vlády je nový minister obrany Bronislaw Komorowski, podpredseda AWS a doterajší šéf parlamentného výboru pre obranu, ktorý bol v rokoch 1990-93 so svojim predchodcom J. Onyszkiewiczom viceministrom rezortu.

Zmiešané pocity vo verejnosti vyvolalo najmä nahradenie Hanny Suchockej ne čele ministerstva spravodlivosti výrazne pravicovým politikom Lechom Kaczyňským. Známy prívrženec obnovenia trestu smrti (presadzovať ho nebude, lebo by neprešiel) hneď na úvod prisľúbil zmeny v trestnom zákonníku, ktorý bol vraj príliš liberalizovaný. Prisľúbil tiež reformu súdnictva s cieľom sprísniť postihy kriminálnych živlov a zvýšiť účinnosť a rýchlosť konania súdnych senátov, čo bez výhrad podporila aj Únia slobody. Buzekovi ostáva už len nahradiť vo funkcii šéfa diplomacie Bronislava Geremka, ktorý musí ešte koncom júna prijať vo Varšave viac ako stovku ministrov zahraničných vecí z celého sveta na konferencii, ktorú pomáhal organizovať. Jeho nástupcom môže byť buď známy disident a exminister W. Bartoszewski, alebo hlavný vyjednávač s EÚ Jan Kulakowski.

Čakanie na rozpočet Už krátko po oznámení rozpadu vládnej koalície sa šéf Zväzu demokratickej ľavice (SLD) Leszek Miller vyslovil za predčasné voľby. V nich by podľa očakávania vyhrala práve SLD s takým náskokom, že by bola schopná vytvoriť vládu aj bez koaličného partnera. Prieskum verejnej mienky zo začiatku júna ukázal, že SLD by volilo 37 percent občanov (v máji až 41), zatiaľčo vládnuca Solidarita so svojimi partnermi v bloku AWS by mohla rátať len s 15 percentami a liberáli z UW s ôsmimi. Do parlamentu by sa s 5 percentami dostala aj roľnícka PSL, ktorá v rokoch 1993-97 vládla s postkomunistami z SLD.

Pokiaľ by nedošlo k nečakanej kríze, čaká sa, že AWS nebude schopná v decembri alebo v januári presadiť návrh rozpočtu, takže prezident Kwašniewski (opätovný kandidát ľavičiarov na prezidentskú funkciu v jesenných voľbách s najväčšími šancami) môže Sejm rozpustiť a vyhlásiť predčasné voľby. Prekvapenia však nie sú vylúčené. Spolupráca bývalých koaličných partnerov v parlamente by mohla paradoxne pri menšinovej vláde AWS fungovať lepšie ako predtým, čo už naznačili niektoré vyjadrenia a hlasovania zo strany UW.

Autor (1955) je komentátorom denníka Práca

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984