Virtuálny svet

Som príležitostným čitateľom vášho týždenníka a som rád, že na Slovensku vychádza periodikum takej vysokej úrovne a kvality. Týchto pár slov je reakciou na články uverejnené v SLOVE, týkajúce sa globalizácie.
Počet zobrazení: 890

Som príležitostným čitateľom vášho týždenníka a som rád, že na Slovensku vychádza periodikum takej vysokej úrovne a kvality. Týchto pár slov je reakciou na články uverejnené v SLOVE, týkajúce sa globalizácie. Už dlhší čas ma zaujíma tento problém, problém v pravom slova zmysle. Veľmi výstižný sa mi zdal postreh pána Chmelára, ktorý správne poznamenal, že slovo globalizácia už dávno stratilo svoj pôvodný, alebo aspoň chcený význam. Globalizácia sa už dávno netýka zbližovania národov na kultúrno-spoločenskej úrovni.

Nový význam slova globalizácia sa týka spájania trhov jednotlivých štátov a vzťahuje sa teda na čisto finančné záležitosti. Človeka ako individualitu doslova požiera. Namieste by bolo porovnanie s komunizmom, ktorý potieral osobnú slobodu a vlastný názor. To isté sa deje aj v rámci procesu globalizácie, len je to zabalené v pozlátku konzumnej spoločnosti, ktorá prestala registrovať, že je ovládaná a manipulovaná, no nie prostredníctvom politikov a politických zriadení. Tí sú totiž takisto už iba bábkami v rukách vlastníkov nadnárodných koncernov. Mnohí z týchto vlastníkov ani nie sú verejne známi a svojím obrovským majetkom disponujú prostredníctvom bánk a rôznych iných inštitúcií. Štát postupne stráca svoju úlohu, jeho hranice sa stierajú, no nie pre ľudí, ale pre nových vlastníkov sveta. Je pre mňa neznesiteľný pocit, že niekoľko tisíc ľudí priamo či nepriamo riadi a ovplyvňuje chod sveta, správanie más, vytváranie imaginárneho priestoru televíznych obrazoviek a ilúziu slobody. Slobody v tom zmysle slova, že si môžete vybrať, v ktorom hypermarkete nakúpite, pretože drobných živnostníkov už dávno zničili. Slobody, keď sa rozhodujete, ktorú zo značiek si vyberiete, lebo iba ony sú to, čo práve potrebujete. A vyberiete si ich preto, lebo tímy psychológov zostavovali reklamy, ktoré vám denne masírujú otupený mozog. Pri takomto uhle pohľadu mi nedávno uvedený film Matrix ani nepripadá príliš utopický. Ľudia žijúci v umelo vytvorenom svete plnom priepastných sociálnych rozdielov sú udržiavaní v ilúzii demokracie a spokojnosti, aby sa zabránilo nežiaducim demonštráciám či nepokojom.

Ten, kto takýto spôsob existencie odmieta, bude - a možno už je - považovaný minimálne za nonkonformného a je úmyselne či neúmyselne vytláčaný na perifériu spoločnosti. Deje sa to preto, lebo iba málo ľudí si uvedomuje, čo sa vlastne deje, a ich osobná sloboda je už dávno iba spomienkou. Na scénu prišli nové, nepoznané spôsoby manipulácie ľudí, využívajúce konzumnú podstatu človeka, jeho pohodlnosť a egoizmus. Pri takomto vývoji sa z väčšiny ľudí stane stádo, cez týždeň pracujúce a počas víkendu nakupujúce často nepotrebné produkty. A to len preto, aby náhodou neboli "horší" ako ostatní. Vedie to k úpadku medziľudských vzťahov. Paradoxne upadá aj hodnota človeka ako individuality práve v čase, keď majú všetci politici plné ústa demokracie a slobody. Možno si po týchto riadkoch pomyslíte, že mám aspoň päťdesiat rokov, som anachronista, zarytý komunista, prípadne, že bývam v jaskyni. Naopak. Mám dvadsať rokov, študujem v 1. ročníku Európskych štúdií na UKF v Nitre a problematika globalizácie ma veľmi zaujíma. Mojou snahou bolo len poukázať na negatíva, ktoré sa netýkajú ani tak politických systémov, ako vlády majetku.

Dušan Stančík, Nitra

 

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984