Putin, kamikadze a situácia v Čečensku

Podľa ktoréhokoľvek slovníka cudzích slov, ktorý je k dispozícii v slovenských knižniciach, je kamikadze, plus mínus, letec samovrah, ktorý v druhej svetovej vojne nalietaval s lietadlom preplneným bombami na cieľ.
Počet zobrazení: 1285

Podľa ktoréhokoľvek slovníka cudzích slov, ktorý je k dispozícii v slovenských knižniciach, je kamikadze, plus mínus, letec samovrah, ktorý v druhej svetovej vojne nalietaval s lietadlom preplneným bombami na cieľ.

Ak hovoríme o Čečensku, je potrebné si zložiť ružové okuliare. Neslávny koniec prvej čečenskej vojny, ktorá sa skončila tesne po zvolení Borisa Jeľcina za prezidenta RF, spôsobil v ruskej spoločnosti traumu. Pocit porážky silnej armády hŕstkou banditov a zločincov, v kontrapunkte s vyciciavaním ropných možností Čečenska pre potreby poľných veliteľov, predznamenal, že kocky sú hodené. Zlomom sa stali udalosti spred roka v Dagestane. Tie sa mohli skončiť tým, že by Rusko Dagestan stratilo. Potom prišli na stôl teroristické akty v Bujnansku, Volgodonsku a v Moskve. Spolu asi 300 nič netušiacich a spiacich obetí... Spomínate si? Človek vydrží veľa, ale nespať vo vlastnom dome, alebo báť sa spánku vo vlastnom dome, to otvára priestor pre reakciu, ktorú natvrdo artikuloval V. Putin.

V apríli otriasla Ruskom (a svetom) masívna likvidácia podmoskovských a permských milicionárov (20 mŕtvych policajtov na mieste a 31 ranených). Vtedy sa začalo hovoriť o novej forme partizánskej vojny.

Kamikadze dnes Ak by sme chceli aktuálne charakterizovať pojem kamikadze, tak potom v prípade Čečenska ide o vodiča samovraha, ktorý s nákladným autom značky "Ural" plným výbušnín v plnej rýchlosti narazí do budovy policajnej stanice, aby spôsobil detonáciu a smrť spiacich.

Tak to totiž bolo v posledných dňoch v čečenských mestách Argun, Gudermes, ale aj Urus-Martan a Kurčaloj. Mnohí sa prikláňajú k téze, že ide skutočne o novú formu partizánskeho boja a čečenskí bojovní siahli po novej taktike. Individuálni kamikadze sa stávajú súčasťou organizovaného boja, organizovaných kamikadze.

Najväčší útok v Argune, ktorý akceleroval nové reakcie Moskvy na situáciu v Čečensku, bol jednoducho prekvapujúci. Dokonca vždy suverénny Sergej Jastržembskij pred kamerami odpovedal dosť nesúvislo: "...až sa bojím povedať pravdu, pri útoku zahynulo 31 ľudí a ďalších 41 bolo zranených..." (Čečenská prokuratúra zverejnila informáciu, že zahynulo až 50 ľudí). Hlas sa mu zrejme chvel nielen v súvislosti s počtom obetí, ale v súvislosti s tým, že auto kamikadzeho bolo naložené niekde v meste. Pritom toto je už vraj dlhší čas úplne pod ruskou kontrolou.

Samozrejme, že takéto útoky znovu otvorili jazvy na ruskom tele. Všetci začali hneď hovoriť o auguste 1996. Vtedy Čečenci podnikli útok na Groznyj a vytlačili Rusov prakticky z celého Čečenska. Porovnanie má jedno ale. Vtedy bol pri moci B. Jeľcin a dnes situáciu usmerňuje V. Putin. Ten má pevne v rukách to, čo hovoria jeho maršali a generáli. Totiž, že ďalší postup už nebude vecou (len) armády, alebo vojsk ministerstva vnútra, ale vecou špeciálnej operácie špeciálnych služieb. Totiž boj proti terorizmu je naozaj vecou špeciálnych služieb. Pred nedávnom V. Putin pre francúzsky denník Paris Match vyhlásil: "...Európa by mala ďakovať Rusku za jej boj proti medzinárodnému terorizmu…" Európa si to zrejme (až na malé výnimky) uvedomuje. Pred pár dňami sa v Paríži, pri príležitosti prevzatia predsedníctva EÚ, stretol francúzsky prezident Jaques Chirac s predsedami zahraničných výborov parlamentov členských a kandidujúcich krajín. Na provokačnú otázku jedného z predsedov z pobaltskej krajiny (ako obyčajne, chcel zaútočiť na Rusko!) odpovedal s jemu vlastným šarmom: "...treba si uvedomiť, vážený pán kolega, bez Ruska nemožno budovať európsku bezpečnosť. Rusko je jednou z rozhodujúcich krajín Európy, a čo sa týka Čečenska, tam sa dostalo do kontaktu s náboženským extrémizmom a terorizmom..."

Po útoku sa nechal počuť aj veliteľ ruských vojsk v Čečensku generál V. Manilov: "...treba urobiť jedinú vec - nájsť ich a rozdrviť! Rokovania nepomôžu..." Ak si dešifrujeme slová generála, tak potom verejne sľúbil, že do konca augusta 2000 zlikviduje poľných veliteľov: Basajeva, Gelajeva, Barajeva, Maschadova, Chattába... Má na to pár dní, asi l344 hodín. Pre niektorých ľudí to budú hodiny strachu ľahnúť si do vlastnej postele.

Existuje aj vyjadrenie Aslana Maschadova, ktorý tvrdí, že má k dispozícii 15 tisíc bojovníkov. Špeciálne služby to označujú za mystifikáciu, a predpokladajú, že Maschadov má k dispozícii len pár ľudí a v horách je maximálne 2000 ľudí. Ešte raz sa vráťme k násobilke a téme kamikadze. Z-krát. 2000 = Y možných obetí.

Kto stojí za kamikadze? Prezident V. Putin osobne vyberal a schvaľoval nového prorusky orientovaného šéfa Čečenska - muftiho Achmada Kadyrova. Po útoku kamikadze sa vyjadril, že tento nebol "...vecou zvnútra Čečenska. Žiaden Čečenec by nebol schopný takého teroristického útoku..." Pritom jeho snaha hodiť zodpovednosť výlučne na Chattába pochádzajúceho z Jordánska dostala trhlinu. Služby majú k dispozícii videokazetu z jedného poľného tábora Čečencov. Jej veliteľ Gelajev a približne 200 spolubojovníkov neboli oblečení do maskáčov z prebytkov rozpustenej Varšavskej zmluvy, ale v moderných maskáčoch, na ktorých sa vynímali satelitné telefóny. Gelajevovi verní nemali "povinné" vahhabistické brady. Stojí za nimi ropa?

Putin v Mozdoku Po útoku kamikadze sa V. Putin vybral do Mozdoku, kde sa stretol so svojimi ministrami - silovikmi. Pozval si ich na koberec a jasne formuloval úlohy, ako pokračovať v antiteroristickej operácii: "....operácia bude dovedená do konca. Ohniská medzinárodného terorizmu budú zlikvidovné..." Zaujímavé na celej veci je, že premiér V. Kasjanov sa buď javí ako málo aktívny, alebo ho jednoducho postavili mimo riešenia situácie, pretože to sa stalo výlučne vecou špeciálnych - tajných služieb.

Vráťme sa ešte raz k francúzskemu stanovisku. Noviny Paris Match sa spýtali V. Putina, ako chce ukončiť vojnu v Čečensku. Ten sa zarazil a odpovedal: "...v Čečensku nie je žiadna vojna, v Čečensku ide o antiteroristickú operáciu..." Ruský prezident má pravdu! Strata Kaukazu, v kombinácii s krachom svetských vlád v stredoázijských krajinách bývalého Sovietskeho zväzu by znamenal pre Rusko veľa. Rusko si ako silný štát musí Čečensko udržať. Ak nie, potom je reálne, že sa fundamentalistický valec prevalí do Európy.

Čo sa vlastne na Severnom Kaukaze deje? V zásade nič neočakávané. Rusko si totiž musí vyriešiť svoj základný problém, ktorý je v očiach sveta tajničkou: urobiť civilizačný krok, civilizačný výber a nanovo formulovať svoje ideály, hodnoty, perspektívy. Inými slovami, Rusko si musí samo uvedomiť, na čom stojí jeho špecifikum a civilizačný prínos pre ľudstvo.

Boj o kontrolu A. Maschadov sa nechal počuť, že taktika živých bômb nedáva Rusku žiadnu šancu na získanie kontroly nad Čečenskom. Po Gudermese sa v deň svätého Chetaga ozvali výbuchy v zväčša pravoslávnom hlavnom meste Severného Osetska - Vladikavkaze, ale aj v Rostove na Done. Ak by Rusko túto kontrolu stratilo, prepáslo by aj možnosť politického riešenia konfliktu. Medzinárodný terorizmus by vďaka pravicovému antirusizmu a antikremlizmu získal navrch. Potom už iba - Alah s nami!

Autor (19 )je tajomníkom Zahraničného výboru NR SR

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984