vytrhnuté z internetu

Na webovskej stránke www.aynrand.org môžeme nájsť informácie o činnosti inštitútu, ktorý sa venuje americkej spisovateľke a mysliteľke ruského pôvodu Ayn Rand. Táto kvázimysliteľka odmieta tvrdenie, že jednotlivec je hocijako determinovaný spoločenskou realitou.
Počet zobrazení: 1162

Na webovskej stránke www.aynrand.org môžeme nájsť informácie o činnosti inštitútu, ktorý sa venuje americkej spisovateľke a mysliteľke ruského pôvodu Ayn Rand. Táto kvázimysliteľka odmieta tvrdenie, že jednotlivec je hocijako determinovaný spoločenskou realitou. Hlása kapitalizmus bez prívlastkov, zdôrazňuje akceptovanie reality a "zdravého rozumu". To by mali byť zásady, ako byť šťastným v americkej spoločnosti. Osobne sa mi zdá, že jej pôvod mal za následok, že stupidity jej kolegov z pôvodnej vlasti, keď ospevovali slobodný život v "reálnom socializme", iba upravila na "kapitalizmus bez prívlastkov".

Sajt hatewatch.org bojuje proti rasizmu originálnym spôsobom. Hatewatch je nezisková organizácia, ktorá slúži ako vzdelávacie a monitorovacie centrum. Jej internetovská stránka poskytuje zoznam fašistických a rasistických sajtov. Na prvý pohľad sa môže zdať, že organizácia umožní potenciálnym prívržencom nenávistných učení ľahký prístup k myšlienkovým drogám. Lenže autori okrem zoznamu a kategorizácie nenávistníkov dávajú príležitosť vysloviť svoj názor o tých, čo sa svojou prácou a životom snažia obmedzovať nenávisť medzi ľuďmi.

Okrem nákazy rasistickou nenávisťou môže existovať aj iný druh duchovnej drogy - sektárstvo. Na adrese www.cpons.cz nájdeme sajt Centra pre prevenciu v oblasti náboženských siekt. Je tu rozsiahla databáza kultov a siekt, ktoré pôsobia aj na Slovensku.

Mánia, ktorú vyvolal Spielbergov film Jurský park, je už asi dávno zabudnutou záležitosťou. Scenárista tohto trháku Michael Crichton si pre akési pokračovanie Jurského parku vybral ako inšpiráciu román Stratený svet. Autorom románu je A. C. Doyle, ktorý sa stal nesmrteľným najmä vďaka postave Sherlocka Holmesa. Román Stratený svet však inšpiroval filmárov už v roku 1925. Na adrese www.dinosaur.org/lostworld.htm nájdeme históriu rekonštrukcie pôvodného filmu i text Doylovho románu o Holmesovi (vyšiel niekedy v 60. rokoch aj v slovenskom preklade).

Je zaujímavé, že jeden druh brakovej literatúry je naozaj nesmrteľný. Ide o dojemné ľúbostné príbehy. V novinových stánkoch si môžeme kúpiť brožúrky s farebnou obálkou a v sfilmovanej podobe ich dávajú aj niektoré televízne stanice. Dnes je veľkovýrobcom takejto literatúry vydavateľstvo Harlequin. Na adrese www.harlequin.cz sa možno dozvedieť všeličo nielen o tomto vydavateľstve, ale nechýba ani návod, ako takýto dojemný príbeh napísať.

Hoci meno Charlie Chaplin pozná asi každý, osud mu veľmi ukrivdil. V našich predstavách už existuje iba figúrka tuláka vo veľkých topánkach s paličkou. Sajt venovaný Chaplinovi na adrese wso.williams.edu/ ~dgerstei/ chaplin/ intro.html nezabúda na tuláka Charlieho, informuje aj o jeho významnejších dielach ako je Moderná doba, Diktátor či Kráľ v New Yorku. Práve pre tieto filmy vyhnal povestný McCarthyho výbor Chaplina do švajčiarskeho exilu.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984